Uniwersytet SWPS w Times Higher Education Young University Rankings 2024
Uniwersytet SWPS znalazł się w przedziale 301–350 w międzynarodowym zestawieniu młodych uniwersytetów Times Higher Education Young University Rankings. Do tegorocznego rankingu zakwalifikowały się 673 uczelnie z całego świata, w tym trzy z Polski. Najwyższe noty otrzymaliśmy w kategoriach „jakość badań” i „perspektywy międzynarodowe”.
Dbamy o jakość badań i międzynarodowe perspektywy
Zestawienie Times Higher Education Young University Rankings obejmuje uczelnie z całego świata, które mają mniej niż 50 lat. Uniwersytet SWPS zakwalifikował się do niego już po raz czwarty. W tym roku uplasowaliśmy pomiędzy 301 a 350 miejscem w rankingu globalnym, czyli o przedział wyżej niż w roku ubiegłym. Ponadto utrzymaliśmy się na drugiej pozycji w Polsce, tuż za Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. W każdej kolejnej edycji rankingu konkurujemy z coraz wyższą liczbą uniwersytetów – w tym roku wzrosła ona z 605 do 673.
W kategoriach „perspektywy międzynarodowe” i „środowisko badawcze” uzyskaliśmy najwięcej punktów spośród polskich uczelni uwzględnionych w rankingu. Wysokie noty otrzymaliśmy również za jakość badań. Wyniki te są odzwierciedleniem naszego stałego zaangażowania w prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych. Potwierdzają także, że mamy swój udział w międzynarodowej wymianie wiedzy.
Pełny ranking jest dostępny na stronie internetowej Times Higher Education (w j. angielskim)
O Times Higher Education Young University Rankings
Times Higher Education Young University Rankings to dla młodych uniwersytetów odpowiednik prestiżowego Światowego Rankingu Uniwersytetów (THE World University Ranking). Metodologia obu zestawień jest podobna, ale indywidualnie skalibrowana – tak, aby możliwie uczciwie i dokładnie przedstawić wyniki zakwalifikowanych uczelni.
W tym roku metodologia została zaktualizowana. Twórcy rankingu zwiększyli liczbę wskaźników z 13 do 18, co pozwala na dokładniejsze porównanie uniwersytetów.
Na pozycję danej jednostki w rankingu wpływa punktacja przyznawana w pięciu kategoriach:
- jakość badań (cytowania, jakoś badań i ich wpływ na naukę);
- nauczanie (warunki, w jakich odbywają się zajęcia dydaktyczne);
- środowisko badawcze (renoma uczelni, dochody z badań i produktywność);
- perspektywy międzynarodowe (umiędzynarodowienie kadry i studentów oraz współprace międzynarodowe);
- dochody ze współpracy z przemysłem i biznesem (transfer wiedzy oraz liczba patentów).