Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo przyznane przez Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów w 2012 roku. Przewody doktorskie prowadzone są w oparciu o Ustawę z dnia 14 marca 2003 roku o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki wraz z aktami wykonawczymi.
Zgodnie z nowelizacją ustawy począwszy od dnia 1 października 2013 roku przewody doktorskie prowadzone są wyłącznie na podstawie nowych przepisów. W postępowaniu – oprócz tradycyjnej formy – rozprawa może mieć również postać maszynopisu książki, książki wydanej, spójnego tematycznie zbioru rozdziałów w książkach wydanych, lub też spójnego tematycznie zbioru artykułów opublikowanych lub przyjętych do druku w punktowanych czasopismach naukowych (z listy ministerialnej). Za zgodą Rady Wydziału rozprawa może być przedstawiona w języku innym niż polski.
Poniżej przedstawiamy etapy postępowania o nadanie stopnia doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo.
Zobacz też: seminaria doktorskie na Wydziale Prawa »
Etapy postępowania
Otwarcie przewodu
Po wstępnej rozmowie z Dziekanem i prodziekanem ds. nauki Wydziału Prawa kandydat składa w sekretariacie wydziału następujące dokumenty:
- wniosek o wszczęcie przewodu skierowany do dziekana Wydziału Prawa (z propozycją dotyczącą osoby promotora, kopromotora lub promotora pomocniczego, w przypadku ich udziału w przewodzie)
- deklarację w sprawie egzaminów doktorskich:
– dyscyplina podstawowa
– dyscyplina dodatkowa (do wyboru: socjologia, filozofia, nauki o polityce, historia, lub ekonomia)
– język obcy nowożytny (angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, hiszpański i włoski) - proponowany temat i koncepcję rozprawy doktorskiej wraz ze wskazaniem obszaru wiedzy, dziedziny i dyscypliny naukowej
- opinię opiekuna naukowego nt. koncepcji pracy doktorskiej
- spis treści i pierwszy rozdział rozprawy doktorskiej
- CV
- spis publikacji punktowanych wraz zapisem ich publicznej prezentacji wykaz prac naukowych wraz zapisem ich publicznej prezentacji (warunkiem wszczęcia przewodu jest posiadanie wydanej lub przyjętej do druku publikacji naukowej w formie książki lub co najmniej jednej publikacji naukowej w recenzowanym czasopiśmie naukowym o zasięgu co najmniej krajowym określonym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego lub w recenzowanym sprawozdaniu z międzynarodowej konferencji naukowej)
- odpis dyplomu ukończenia studiów (w szczególnych przypadkach uzasadnionych najwyższą jakością osiągnięć naukowych kandydat może złożyć odpis dyplomu licencjata oraz dokument potwierdzający uzyskanie Diamentowego Grantu w ramach programu ustanowionego przez ministra właściwego do spraw nauki).
- oświadczenie doktoranta
- informacja o przebiegu przewodu doktorskiego, jeżeli uprzednio kandydat ubiegał się o nadanie stopnia
- oświadczenie o pokryciu kosztów przewodu
- kwestionariusz osobowy
- kopia dowodu osobistego
- certyfikat językowy zwalniający z egzaminu doktorskiego
- informacje dotyczące działalności popularyzującej naukę
- doktoranci nie będący magistrami prawa powinni zadeklarować do zrealizowania w trakcie trwania przewodu 3 przedmioty prawnicze spośród 7 proponowanych (prawo administracyjne, prawo karne, prawo konstytucyjne, prawo międzynarodowe publiczne, prawo cywilne, prawo rzymskie, prawo handlowe). Po wszczęciu przewodu doktorskiego przed dopuszczeniem do obrony pracy doktorskiej doktorant powinien zdać egzaminy z zadeklarowanych przedmiotów.
Na posiedzeniu Rady Wydziału Prawa promotor prezentuje sylwetkę doktoranta, temat pracy i koncepcję. Na posiedzeniu Rady Wydziału przeprowadzane są odpowiednie głosowania w wyniku których następuje otwarcie przewodu doktorskiego.
Wyznaczenie recenzentów i przyjęcie rozprawy
Doktorant przedkłada promotorowi rozprawę doktorską w pięciu egzemplarzach w wersji papierowej oraz na nośniku CD (zapisaną w formacie rtf) oraz streszczenie rozprawy doktorskiej w języku polskim i angielskim. Na ręce dziekana wydziału trafia rozprawa doktorska wraz z opinią promotora. Recenzenci rozprawy wybierani są w głosowaniu tajnym przez uprawnionych do głosowania członków Rady Wydziału Prawa.
Po uzyskaniu pozytywnych recenzji i zdaniu przez doktoranta wszystkich egzaminów doktorskich Rada Wydziału Prawa (po zapoznaniu się ze wszystkimi dokumentami sprawy) podejmuje uchwałę w sprawie przyjęcia rozprawy doktorskiej i dopuszczenia jej do publicznej obrony.
Obrona rozprawy i nadanie stopnia doktora
Doktorant przygotowuje autoreferat, którego wersję elektroniczną i papierową przesyła do Biura Dziekana około 7 dni przed terminem obrony.
Obrona odbywa się na otwartym posiedzeniu Rady Wydziału Prawa z udziałem promotora i recenzentów. Rada Wydziału po przeprowadzeniu tajnych głosowań podejmuje uchwały w sprawie przyjęcia publicznej obrony i o nadaniu stopnia doktora.
Stopień doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawa nadawany jest w drodze uchwały w głosowaniu niejawnym przez uprawnionych członków Rady Wydziału.
Postępowania w toku
- mgr Karolina Muzyczka
streszczenie
recenzja dr hab. Agnieszki Malarewicz-Jakubów
recenzja dr hab. Renty Świgoń-Skok
- mgr Laura Bil
- mgr Tomasz Borowiec
- mgr Michał Czerniawski
- mgr Anna Dylewska
- mgr Ewa Gidel-Stefaniec
- mgr Lech Mikołaj Gniady
- mgr Marcin Imszenik
- mgr Maria Jasińska
- mgr Robert Kaczmarczyk
- mgr Wojciech Kosior
- mgr Bartosz Kowalski
- mgr Marcin Kulesza
- mgr Monika Kwiecień-Miland
- mgr Mariusz Lutkowski
- mgr Martyna Ławrynowicz-Mikłaszewicz
- mgr Agnieszka Łąpieś-Rosińska
- mgr Katarzyna Łobos
- mgr Wojciech Łukasik
-
mgr Anna Machałek
-
mgr Cezary August Małozięć
- mgr Karolina Muzyczka
-
mgr Michał Nowak
- mgr Dariusz Piotrowicz
- mgr Piotr Pyc
- mgr Magdalena Reshef
-
mgr Marta Stanisławska
- mgr Dominika Stasiak
- mgr Anna Stasiak-Apelska
- mgr Ryszarda Danuta Stasiak
- mgr Katarzyna Skowrońska
- mgr Mateusz Szerkus
- mgr Paweł Trojanek
- mgr Artur Wróblewski
- Przemysław Żukiewicz
Wypromowani doktorzy
- dr Monika Bator-Bryła
- dr Daria Bieńkowska
- dr Michał Boczek
- dr Edyta Bogdańska
- dr Ksenia Bokiniec
- dr Tomasz Borowiec
- dr Krzysztof Brejza
- dr Małgorzata Eysymontt
- dr Katarzyna Golusińska
- dr Andrzej Halicki
- dr Bartosz Hordecki
- dr Józef Jędruch
- dr Wojciech Kasprzyk
- dr Paweł Kowalski
- dr Paulina Kwiatkowska-Serafin
- dr Mariusz Lutkowski
- dr Agnieszka Marczyńska
- dr Maja Inga Oleksiuk
- dr Bartłomiej Okoń
- dr Monika Osmańska
- dr Witold Pahl
- dr Rafał Paprzycki
- dr Barbara Jadwiga Pawlak
- dr Marek Porzeżyński
- dr Wojciech Reckwald
- dr Ewa Rzymkowska
- dr Krzysztof Sadowski
- dr Kamil Spryszak
- dr Tomasz Strugalski
- dr Marcin Stupak
- dr Róża Maria Szawłowska
- dr Małgorzata Anna Świeca
- dr Joanna Taczkowska-Olszewska
- dr Rafał Trzeciakowski
- dr Agnieszka Wąsowska
- dr Daria Wierzbińska
- dr Tomasz Wierzchowski
Akty prawne
Ustawy
- Ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule naukowym w zakresie sztuki
- Ustawa z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw
Rozporządzenia
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 września 2011 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przeprowadzania czynności w przewodach doktorskich, w postępowaniu habilitacyjnym oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 3 października 2014 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przeprowadzania czynności w przewodzie doktorskim, w postępowaniu habilitacyjnym oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 30 października 2015 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przeprowadzania czynności w przewodzie doktorskim, w postępowaniu habilitacyjnym oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 września 2016 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przeprowadzania czynności w przewodzie doktorskim, w postępowaniu habilitacyjnym oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora
Kontakt
Biuro Dziekana
Uniwersytet SWPS, Wydział Prawa
ul. Chodakowska 19/31, 03-815 Warszawa, pok. 204
- telefon: 22 517 96 31
- e-mail: sekretariat.wpins@swps.edu.pl
Godziny pracy
- poniedziałki-piątki: 9.00-16.00
