W katowickim Wydziale Uniwersytetu SWPS działa Samorząd Studencki oraz liczne koła naukowe zajmujące się działalnością badawczą i popularyzatorską. Reprezentanci kół naukowych uczestniczą w ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych.

SAMORZĄD STUDENTÓW W KATOWICACH
Głównym celem katowickiego Samorządu jest integracja środowiska studenckiego, promocja działań studenckich, a także reprezentowanie interesów studenckich w kontaktach z władzami Wydziału.Samorząd Studentów w ramach prac w komisji stypendialnej bierze również aktywny udział w przyznawaniu stypendiów socjalnych.
Kontakt: samorzad.katowice@swps.edu.pl, strona na FB »

KOŁO NAUKOWE Katoflow
KatoFlow zajmuje się szeroko pojętą psychologią humanistyczną oraz psychologią pozytywną. Koło organizuje regularne spotkania oparte na panelach dyskusyjnych oraz zajęciach warsztatowych. Jest na etapie tworzenia projektu na rzecz aktywizacji osób starszych. Wstępem do działań związanych z tym tematem był projekt Photovoice i wystawa fotograficzna „Oblicza starości we współczesnym świecie – blaski i cienie” wykonana przez studentów Wydziału. Wyniki swoich prac studenci prezentują na ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach tematycznych. Opiekunem naukowym koła jest dr hab. Irena Dzwonkowska, prof. Uniwersytet SWPS.Kontakt: mignacak2@st.swps.edu.pl, strona na FB »

KOŁO NAUKOWE Psychologii Kryminalistycznej Corpus Delicti
Członkowie Koła zajmują się m.in. tematami z zakresy psychokryminalistyki, kryminologii, psychologii sądowej, a także prewencji kryminalnej czy wiktymologii. Podczas cyklicznych spotkań zajmujemy się analizą przypadków, dyskusjami na interesujące nas tematy dotyczące dziedzin, którymi Koło się zajmuje, a także tworzeniem gier edukacyjnych oraz organizacją badań naukowych. Uczestniczymy w wyjściach studyjnych do zakładów karnych, ośrodków naukowych oraz innych miejsc, gdzie jako studenci możemy poszerzyć naszą wiedzę i umiejętności.Opiekunem naukowym koła jest podinsp. dr Bogdan Lach - psycholog, profiler policyjny, rozwijający swoją metodę profilowania od 1996 r.
Kontakt: knpsychologiikryminalistycznej@swps.edu.pl, strona na FB », Instagram »

Koło Naukowe Psychologii Zachowań Społecznych
Członkowie koła badają społeczne aspekty ludzkiego zachowania. Interesuje ich zarówno ciemna strona osobowości - działania krzywdzące, zawiść czy oszukiwanie, jak i ta jaśniejsza – pomaganie innym, rozwijanie się i produktywność.W swojej działalności z jednej strony zajmują się opisywaniem zjawiska pseudonauki, a z drugiej- promują dobrą, wartościową naukę. Wyniki badań prezentują na krajowych konferencjach naukowych, co pozwala na wymianę myśli ze studentami i naukowcami z całego kraju.
Opiekunami naukowymi koła są dr hab. Agata Chudzicka-Czupała, prof. Uniwersytetu SWPS i dr Damian Grabowski
Kontakt: ngwsklorz@gmail.com, strona na FB »

KOŁO NAUKOWE PSYCHOINTERPRETACJE
Z miłości do psychologii i filmu! Psychointerpretacje rozpoczęły swoją działalność w 2014 roku. Praca koła jest skoncentrowana na treściach zawartych w kinie. Głównym założeń było zderzenie wiedzy psychologicznej zebranej wokół konkretnego problemu z tym, jak jest on przedstawiony w filmie. Tematami omówionymi do tej pory są: zaburzenia osobowości, relacja matka-dziecko, związki partnerskie, samotność i niepełnosprawność.Psychointerpretacje regularnie organizują seansy filmowe oraz współpracują z lokalnymi instytucjami kultury, gdzie odbywają się pokazy filmowe wraz z dyskusją prowadzoną przez członków koła i zaproszonych ekspertów.
Opiekunem naukowym koła jest mgr Patrycja Paczyńska-Jasińska.
Kontakt: wtrybala@st.swps.edu.pl, strona www, strona na FB »

KOŁO NAUKOWE CORPUSCULUM CONSILII
Koło zajmuje się tematyką obejmującą problematykę psychologii klinicznej, społecznej oraz zdrowia. Działalność naukowa koncentruje się głównie wokół aspektów cielesności – obrazu ciała, psychologii jedzenia (zaburzenia odżywania, nadwaga i otyłość) oraz szeroko pojętej problematyki żywienia. Koło umożliwia wymianę doświadczeń, podejmowania dyskusji oraz realizowanie badań naukowych i publikowanie prac w czasopismach naukowych.Opiekunem naukowym koła jest dr hab. Anna Brytek-Matera, prof. Uniwersytetu SWPS – ekspert w zakresie zaburzeń odżywiania.
Kontakt: consilii@swps.edu.pl, strona www »