Informatyzacja stanowi wyzwanie dla Chin, ale też Chiny stają się wyzwaniem dla światowego porządku także w zakresie Internetu i nowych technologii. W pierwszej części zaprezentowany zostanie kontekst międzynarodowy, w tym problem cyberbezpieczeństwa. Następnie przybliżona zostanie specyfika chińskiego Internetu, która doprowadziła do wytworzenia specyficznej subkultury. Uczestnicy będą zachęcani do rozszyfrowywania chińskiego internetowego pop-artu, który ma na celu ominięcie wewnątrzkrajowe ograniczenia.
Data
26 września 2016 r. (poniedziałek), godz. 19.00-20.30, sala S302
Prelegent
Katarzyna Golik – absolwentka kierunków: mongolistyki i tybetologii (UW) oraz finansów i bankowości (WSE). Także studia w Ułan Bator (Mongolia), Dalian i Hohhot (Chiny). Autorka artykułów naukowych i analiz ekonomicznych. Główne zainteresowania badawcze: chińska polityka narodowościowa, edukacja w ChRL, transformacja gospodarcza i ustrojowa Mongolii i Chin.
Gościnnie (jako ekspert zewnętrzny):
Marta Tomczak – absolwentka ekonomii (Uniwersytet Ludowy w Pekinie) i lingwistyki (UAM), także studia na Uniwersytecie Języka i Kultury w Pekinie. Ponad 10 lat doświadczenia biznesowego w Chinach, Turcji i Polsce. Główne zainteresowania badawcze: chińska soft-power, gospodarka i polityka Chin, procesy de-laicyzacji w Azji.