Ecodesign

  • #TakeYourSeat. Najlepiej na krześle, które wyrosło

    W Katowicach trwa szczyt klimatyczny COP 24. Nad losami naszej planety obradują głowy państw z całego świata, ale do udziału w dyskusji zaproszeni są wszyscy.

  • Czego możemy nauczyć się od robota, a czego od własnej babci – dr Agnieszka Jacobson-Cielecka

    Czy technologie zastąpią rzemiosło, a roboty zabiorą pracę ludziom? A może na odwrót, rzemiosło, niskoemisyjne, powolne i zrównoważone jest jedyną słuszną receptą na zatrzymanie postępującej dewastacji środowiska? Zapewne nie zdarzy się ani jedno, ani drugie. Rzemiosło i technologie będą egzystować w symbiozie i nawzajem uczyć się od siebie.

  • Dizajn dla przyszłości, która już nadeszła – Dominika Zaremba

    Człowiek ma wpływ na zmianę klimatu, dlatego tak ważne jest myślenie ekologiczne. Dominika Zaremba, psycholożka i projektantka UX, radzi, jak oddziaływać na rzeczywistość, na bliższe i dalsze otoczenie oraz co możemy wykorzystać jako dizajnerzy w życiu codziennym i pracy.

  • Nowe rzemiosło – Itemprojekt: Ewa Dulcet i Martyna Świerczyńska

    Polscy projektanci, również ci początkujący, coraz częściej tworzą przedmioty tradycyjnymi metodami rzemieślniczymi. W dobie nachalnego konsumpcjonizmu i półek z niczym nieróżniącymi się od siebie produktami konsument zaczyna zwracać uwagę na przedmioty unikatowe.

  • Projektowanie komunikacji marek etycznych i odpowie­dzialnych społecznie – podcast

    Idealny świat to taki, gdzie produkty rozwiązują ludzkie problemy, usługi mają na celu ułatwiać codzienne życie, przedmioty nie szkodzą środowisku, a nasze pieniądze trafiają tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Czy projektowanie komunikacji marki, która ma misję i działa na rzecz społeczeństwa, jest trudne? Jak opowiadać o wartości dodanej do produktu czy usługi? Czy komunikacja nastawiona na autentyczny przekaz może zniechęcić odbiorcę? Jak sprostać oczekiwaniom i stworzyć produkt, który jest przyjazny ergonomicznie i poprawny funkcjonalnie? O projektowaniu graficznym komunikacji marek etycznych i odpowiedzialnych społecznie rozmawiają Sylwia Bodnar, projektantka komunikacji z Grafiki Uniwersytetu SWPS, oraz Natalia Bienias (by Zebza).

  • Przyszłość? Cyrkularne produkty cyfrowe! – Monika Sznel

    Tracimy świat, który znaliśmy do tej pory. Co powinniśmy zrobić, żeby zminimalizować swój negatywny wpływ na środowisko? Zdaniem Moniki Sznel odpowiedzią na to pytanie jest projektowanie cyrkularne.

  • Rzemiosło. Przesyt i tęsknota – Agata Kiedrowicz

    Żyjemy w epoce przesytu i tęsknot. W czasach nadprodukcji na nowo definiujemy więzi z przedmiotami, ludźmi i otoczeniem, szukając jakości i piękna.

  • SCOBY – opakowanie do zjedzenia. Czy zastąpi plastik?

    Wyhoduj, zapakuj, a potem zjedz – proponuje Róża Janusz, absolwentka specjalności industrial design w School of Form Uniwersytetu SWPS. Czy SCOBY – organiczne opakowanie, które po wykorzystaniu można zjeść – zastąpi plastikowe pojemniki i folię spożywczą? Tsunami plastiku Plastikowa rewolucja rozpoczęła się w latach 50.

  • W jaki sposób TY mógłbyś wpłynąć na przyszłość? – Magdalena Ostoja-Chyżyńska

    W jaki sposób moglibyśmy wpływać na przyszłość? Czy każdy z nas może być jak Bill Gates, który pomaga ludziom w Afryce, dbając o rozwój węzłów sanitarnych? Dlaczego tak trudno wpoić ludziom zachowania proekologiczne? Na te oraz inne pytania odpowiada Magdalena Ostoja-Chyżyńska. https://podcasts.

  • Żywe zalety rzemiosła – Jarosław Hulbój

    Czy rzemiosło, jego tradycja i wypracowane metody mogą się nam do czegoś przydać w postindustrialnej rzeczywistości? W jaki sposób to, co jest istotną częścią przeszłości, może nadal być żywe i brać aktywny udział w kształtowaniu naszej przyszłości? Jak konkretnie rzemieślnicza praktyka jest obecna w projektowaniu? Jarosław Hulbój, kierownik pracowni prototypowania w School of Form, pokaże przykłady takiej obecności. Opowie, dlaczego jest tak ważna.

Zobacz także

Group 426 strefa zarzadznia logo 05 logo strefapsyche logo white kopia logo white kopia