projektowanie ekologiczne

  • Czego możemy nauczyć się od robota, a czego od własnej babci – dr Agnieszka Jacobson-Cielecka

    Czy technologie zastąpią rzemiosło, a roboty zabiorą pracę ludziom? A może na odwrót, rzemiosło, niskoemisyjne, powolne i zrównoważone jest jedyną słuszną receptą na zatrzymanie postępującej dewastacji środowiska? Zapewne nie zdarzy się ani jedno, ani drugie. Rzemiosło i technologie będą egzystować w symbiozie i nawzajem uczyć się od siebie.

  • Dizajn dla przyszłości, która już nadeszła – Dominika Zaremba

    Człowiek ma wpływ na zmianę klimatu, dlatego tak ważne jest myślenie ekologiczne. Dominika Zaremba, psycholożka i projektantka UX, radzi, jak oddziaływać na rzeczywistość, na bliższe i dalsze otoczenie oraz co możemy wykorzystać jako dizajnerzy w życiu codziennym i pracy.

  • Edukacja przez działanie – Ł. Pawlik

    Miejsca spotkań, ogólnodostępne, przyjazne ludziom i miłe oku – oto lakoniczny opis parków kieszonkowych, będących dziś ważnym elmentem życia mieszkańców Krakowa. W każdej z tej przestrzeni dodatkowo dawka edukacji, dzięki której wychodzimy ze skwerku bogatsi o wiedzę na temat środowiska.

  • Ekologia cyfrowa – jak korzystanie z technologii wpływa na planetę  (podcast)

    Twoja obecność w sieci, każdy lajk, wysłany e-mail czy wyszukiwane hasło wymagają ogromnej infrastruktury (centrów danych, sieci, terminali), które są niezwykle energochłonne. Szacuje się, że globalny ślad węglowy technologii komunikacyjno-informacyjnych liczy między 2 a 3,7 proc.

  • Nowe rzemiosło – Itemprojekt: Ewa Dulcet i Martyna Świerczyńska

    Polscy projektanci, również ci początkujący, coraz częściej tworzą przedmioty tradycyjnymi metodami rzemieślniczymi. W dobie nachalnego konsumpcjonizmu i półek z niczym nieróżniącymi się od siebie produktami konsument zaczyna zwracać uwagę na przedmioty unikatowe.

  • Nowe zasoby – jak odpady stają się surowcami przyszłości

    Już dzisiaj nasze potrzeby żywnościowe i energetyczne przewyższają o ponad 70 proc. możliwości Ziemi.

  • Paradoks miasta – miejskie pszczoły – K. Baj

    Pszczoły giną. W zastraszającym tempie zmniejsza się ich liczebność.

  • Projektanci dla ekosystemu – D. Kabała

    Czym jest ekonomia cyrkularna? Co mieści się pod pojęciem „human centered design”, a co „ecosystem centered design”? Jak się okazuje podstawą do projektowania powinno być traktowanie człowieka jako części ekosystemu.  Zapraszamy do obejrzenia prelekcji Doroty Kabały ze School of Form Uniwersytetu SWPS, podczas której dowiemy się, jak projektować użytkowo i z myślą o ekosystemie.

  • Projektowanie a przetwarzanie – czy design może uratować świat – M. Szczelina

    Azja nie chce śmieci od dawna, Afryka zaczyna się przed nimi buntować. A gdyby tak ludzkość chciała je wysłać w kosmos? Niestety zrobiła to już dawno temu! Śmieci dryfują tam po różnych misjach, towarzyszą w spacerach kosmicznych i, podobnie jak te na Ziemi, stanowią spore zagrożenie.

  • Projektowanie komunikacji marek etycznych i odpowie­dzialnych społecznie – podcast

    Idealny świat to taki, gdzie produkty rozwiązują ludzkie problemy, usługi mają na celu ułatwiać codzienne życie, przedmioty nie szkodzą środowisku, a nasze pieniądze trafiają tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Czy projektowanie komunikacji marki, która ma misję i działa na rzecz społeczeństwa, jest trudne? Jak opowiadać o wartości dodanej do produktu czy usługi? Czy komunikacja nastawiona na autentyczny przekaz może zniechęcić odbiorcę? Jak sprostać oczekiwaniom i stworzyć produkt, który jest przyjazny ergonomicznie i poprawny funkcjonalnie? O projektowaniu graficznym komunikacji marek etycznych i odpowiedzialnych społecznie rozmawiają Sylwia Bodnar, projektantka komunikacji z Grafiki Uniwersytetu SWPS, oraz Natalia Bienias (by Zebza).

  • Projektowanie zero waste. Czy jest możliwe?

    Zapal lampę z fusów po kawie. Usiądź na kanapie z plastikowych śmieci.

  • Przyszłość to śmieci – A. Pięta

    Czy słyszeliście o firmie Ecoalf? Widzieliście ich produkty w wielkich modowych sieciówkach? Ecoalf to firma, która ze śmieci robi świetne jakościowo ubrania i jest jedną z nielicznych, które dbają o planetę. Do produkcji koszulki wykorzystuje się dwuletni zapas wody pitnej, a branża mody wytwarza co roku więcej CO2 niż wszystkie linie lotnicze świata.

  • Przyszłość? Cyrkularne produkty cyfrowe! – Monika Sznel

    Tracimy świat, który znaliśmy do tej pory. Co powinniśmy zrobić, żeby zminimalizować swój negatywny wpływ na środowisko? Zdaniem Moniki Sznel odpowiedzią na to pytanie jest projektowanie cyrkularne.

  • Rzemiosło. Przesyt i tęsknota – Agata Kiedrowicz

    Żyjemy w epoce przesytu i tęsknot. W czasach nadprodukcji na nowo definiujemy więzi z przedmiotami, ludźmi i otoczeniem, szukając jakości i piękna.

  • W jaki sposób TY mógłbyś wpłynąć na przyszłość? – Magdalena Ostoja-Chyżyńska

    W jaki sposób moglibyśmy wpływać na przyszłość? Czy każdy z nas może być jak Bill Gates, który pomaga ludziom w Afryce, dbając o rozwój węzłów sanitarnych? Dlaczego tak trudno wpoić ludziom zachowania proekologiczne? Na te oraz inne pytania odpowiada Magdalena Ostoja-Chyżyńska. https://podcasts.

  • Żywe zalety rzemiosła – Jarosław Hulbój

    Czy rzemiosło, jego tradycja i wypracowane metody mogą się nam do czegoś przydać w postindustrialnej rzeczywistości? W jaki sposób to, co jest istotną częścią przeszłości, może nadal być żywe i brać aktywny udział w kształtowaniu naszej przyszłości? Jak konkretnie rzemieślnicza praktyka jest obecna w projektowaniu? Jarosław Hulbój, kierownik pracowni prototypowania w School of Form, pokaże przykłady takiej obecności. Opowie, dlaczego jest tak ważna.

Zobacz także

Group 426 strefa zarzadznia logo 05 logo strefapsyche logo white kopia logo white kopia