Co roku w grudniu media, sklepy i reklamy zdominowane są przez świąteczne symbole. W tym czasie wielu rodziców musi się zmierzyć z pytaniami dotyczącymi życia Mikołaja, jego sposobów na zmieszczenie się w kominie oraz latające renifery. Czy warto mówić dzieciom prawdę o świętym Mikołaju? Na to pytanie odpowiada Karina Mucha, psycholog Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

Świąteczne dylematy rodziców

Relacje z dzieckiem powinny być oparte przede wszystkim na szczerości. Są jednak tematy, które sprawiają, że trudno jest mówić prawdę. Pytania o świętego Mikołaja są bardzo problematyczne dla wielu rodziców, ponieważ nie chcą oni odbierać dzieciom bajkowego charakteru Świąt, a z drugiej strony narazić się na stratę ich zaufania. Istnieją jednak sposoby przedstawienia sympatycznego świętego tak, by nie minąć się z prawdą, a jednocześnie nie rozczarować najmłodszych.

Wizerunek świętego Mikołaja jaki znamy współcześnie wielokrotnie zmieniał się w przeszłości. Jego pierwowzorem był biskup Miry, żyjący w IV wieku, który zasłynął dobrymi uczynkami i chęcią pomocy najbardziej potrzebującym ludziom. Obecnie dominuje wizerunek św. Mikołaja, który rozwozi prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów ubrany w czerwony kubrak, został spopularyzowany w kulturze masowej XX-tego dzięki reklamom Coca-Coli.

Ta wizerunkowa rewolucja może być pomocna jeśli postanowimy nie mówić dziecku prawdy od razu. Możemy zasugerować, że prawdziwy Mikołaj żył w przeszłości, a współczesny to postać bajkowa. Z czasem maluch sam dojdzie do właściwych wniosków. Jednak podsycanie wiary w brodatego świętego zbyt długo, może mieć negatywne rezultaty, w postaci rozczarowania i utraty zaufania do rodziców. Z tego względu, w wieku późno przedszkolnym, warto delikatnie sugerować najmłodszym prawidłowe rozwiązanie zagadki.

Święta i rodzinne rytuały

Pamiętajmy, że dzieci bawiąc się doskonale odróżniają fikcję od rzeczywistości, a prawda o bożonarodzeniowym darczyńcy nie zawsze musi wiązać się z utratą magicznej atmosfery Świąt. Jeśli nie chcemy okłamywać dziecka przedstawmy Mikołaja jako symbol dobroci, życzliwości i otwartości. Warto również zaangażować dzieci w tradycję przygotowywania bożonarodzeniowych prezentów. To nie tylko doskonała zabawa i okazja do kreatywnego spędzenia czasu, ale również lekcja tego, co w Świętach Bożego Narodzenia najważniejsze - umiejętności dzielenia się i obdarowywania innych.

 

O autorce

Karina Mucha – psycholog z Uniwersytetu SWPS i koordynatorka fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”.

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia