hr award color

logo uswps nazwa 3

Strefa Psyche

 

Koniec starego i początek nowego roku skłania do podsumowań i podejmowania zmian w życiu. Magia Nowego Roku nie trwa jednak długo – jak wskazują badania, aż 50 proc. osób już w pierwszym tygodniu zarzuca noworoczne postanowienia. Co zrobić, by skutecznie wcielić swoje plany w życie? Oto kilka strategii, które zwiększają szanse na zmianę siebie i zrealizowanie postanowień czynionych w sylwestrową noc.

 

Bądź konkretny

Wymarzony cel powinien być przede wszystkim konkretny. Ważny jest sposób jego formułowania, a więc zamiast „chcę schudnąć” – „chcę schudnąć 5 kilogramów”. Tak skonkretyzowany cel pozwoli ci oszacować, na jakim etapie jego realizacji już jesteś i czy zbliżasz się do mety. Nie ma tutaj miejsca na samooszukiwanie się. Ponadto powinieneś precyzyjnie wskazać czynności, które mają cię doprowadzić do celu, np. „schudnę 5 kg, ćwicząc 40 min dziennie przez 60 dni”.

Wybierz odpowiedni moment do działania – stosuj implementacje intencji

Zwykle mamy kilka celów do osiągnięcia w zbliżonym czasie. Zwykle też jesteśmy mocno zabiegani, co skutkuje tym, że odsuwamy ich realizację na później. „Poćwiczyć dziś? Nie, nie, absolutnie nie mam na to czasu”, „Kiedy mam odzwonić?! Przecież tyle się dzieje!” – czy na pewno? Może problemem wcale nie jest brak czasu, a raczej niewykorzystywanie okazji do działania? W tym przypadku pomocne mogą być implementacje intencji, czyli proste formuły na „zaprogramowanie” działania.

Implementacja intencji polega na tworzeniu skojarzeń między sytuacją wyjściową a zachowaniem. Umożliwia to wykorzystanie okazji do działania, gdy takie pojawią się w trakcie codziennych, rutynowych czynności. Ten typ planowania nie wymaga udziału świadomości – odpowiednie zachowanie z czasem stanie się „pamięciowo dostępne” w odpowiednich warunkach.

Przykładem implementacji intencji może być zdanie: „Jeśli jest poniedziałek, środa lub piątek, to będę ćwiczył 20 minut przed pracą”, albo „Jeśli znajdę się w restauracji, to zamówię sałatkę”. Implementacje intencji są zdaniami w formie „jeśli – to” i zawierają stwierdzenia kiedy, gdzie, co i jak będziemy wykonywać. Są to więc bardzo konkretne plany. Badania P. Goelwitzera wskazują, że taki rodzaj planów zwiększa szansę na wykonanie danego działania o 200–300 proc.

Monitoruj postępy i sprawdzaj, co jeszcze masz do zrobienia

Każda zmiana zarówno swoich zachowań, jak i nastrojów wymaga określenia miejsca w jakim się znajdujemy, a także monitorowania postępów. Postęp może być bardzo motywujący, o czym przekonują badania Timothy’ego Pychyla. Obserwowanie efektów swojej pracy dostarcza pozytywnych emocji. A pozytywne emocje motywują do dalszego działania. Tak nakręca się spirala sukcesów. Jak pokazują badania prof. Heidi Grant Halvorson, nie należy koncentrować się tylko na postępach, lecz także na tym, co jeszcze zostało do zrobienia. Upajanie się częściowymi sukcesami może być demotywujące. Napisałeś 52 strony 100-stronicowej książki? Świetnie, ale nie zapominaj, że to jeszcze nie koniec. Takie podejście pozwala zachować odpowiednią perspektywę i podtrzymać motywację aż do osiągnięcia końcowego rezultatu. Strategię monitorowania warto połączyć z nagradzaniem się za drobne postępy, i oczywiście celebrowaniem finalnego zwycięstwa za pomocą większej nagrody.

Bądź realistycznym optymistą

Ustalaniu celów zwykle towarzyszy pozytywne myślenie i wiara w siebie. Jest to przyjemne, nie wystarcza jednak, aby utrzymać motywację na dłużej. Tutaj konieczna jest wiara w to, że sukces można osiągnąć dzięki pracy, wysiłkowi, planowaniu i stosowaniu odpowiednich strategii. Niestety autorzy wielu poradników doradzają jedynie, aby koncentrować się na wierze w siebie i pozytywnym myśleniu. To niekiedy prowadzi do magicznego myślenia w stylu: jeśli będę myśleć pozytywnie, to uniwersum zapewni mi powodzenie i pożądany efekt, i tyle. Szkoda tylko, że w ten sposób skazujemy się na porażkę.

Badania Gabriele Oettingen prowadzone wśród kobiet, które chciały zmienić swoje życie poprzez redukcję wagi lub znalezienie partnera, wskazują, że wizualizacja efektu końcowego, tej cudownej wizji przyszłości, choć niewątpliwie przyjemna, jest w rezultacie demotywująca. Kobiety rzadziej zrzucały zbędne kilogramy i rzadziej rozmawiały z mężczyznami. Lepszą strategią okazało się wyobrażanie sobie procesu dochodzenia do celu, ponieważ zawierało kolejne kroki jego realizacji oraz uwzględniało możliwe przeszkody, które kobiety przezwyciężały w wyobraźni.

Warto zawsze mieć na uwadze, że osiągnięcie większości celów wymaga czasu i wysiłku. Warto także być tzw. realistycznym optymistą – pamiętać, że ryzyko porażki istnieje zawsze. W obliczu przeciwności nie można się jednak poddawać. Wytrwałość w realizacji celu to nie jednorazowy akt, lecz angażowanie się raz za razem w działania, które umożliwią jego osiągnięcie.

Piotr Modzelewski

Koncentruj się na byciu coraz lepszym, a nie udowodnieniu innym kompetencji czy popisaniu się

Wiara w umiejętności niezbędne do osiągania swoich celów to jedno. Drugie to głębokie przekonania o tym, że potrafimy nabyć nowe umiejętności. Jak wynika z badań Carol Dweck wiele osób to teoretycy stałości, wierzący, że takie podstawowe właściwości jak inteligencja czy osobowość są niezmienne i nie można ich nabyć czy udoskonalić. W rezultacie najczęściej wybierane są tylko takie cele, które potwierdzają nasze zdolności. Wszystko inne jest odbierane jako zagrożenie. Teoretycy stałości boją się wyzwań. Niesłusznie, bo jak potwierdzają liczne badania, wielu umiejętności można się nauczyć. To przekonanie podzielają tzw. teoretycy zmienności. Nie boją się wyzwań, nie boją się popełniać błędów. Co ciekawe, takie podejście sprzyja… mniejszej ilości błędów. To lęk jest tym czynnikiem, który negatywnie wpływa na wykonywanie zadania. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej od razu uznać, że błędy i porażki są naturalnym elementem uczenia się. I zacząć działać.

Bądź wytrwały

Jak wynika z badań nad motywacją (a konkretnie nad jednym z jej typów – zacięciem czy też hartem) prowadzonych przez amerykańską psycholog Angelę Duckwort, „zacięcie się” w znacznym stopniu pomaga osiągać cele. Ludzie zacięci na coś są gotowi do realizacji długoterminowych planów i wytrwania przy nich mimo pojawiających się trudności.

Badania pokazują, że ludzie „z zacięciem” osiągają lepsze rezultaty w różnych dziedzinach życia, począwszy od wyższych ocen, poprzez zdobycie lepszej edukację, a kończąc na przechodzeniu ciężkich treningów wojskowych. Postaraj się zainteresować tym, co chcesz zmienić. Przydaje się tutaj początkowe nagradzanie nowo wykonywanej czynności czy częściowych osiągnięć. Wzmocnienia pozytywne pogłębiają satysfakcję i zainteresowanie czynnością, nawet jeśli początkowo nie była ona przez ciebie lubiana. Potem możesz zmniejszać częstotliwość nagradzania wraz ze wzrostem satysfakcji z wykonywania czynności lub osiągania częściowych sukcesów.

Nieregularne premiowanie działa skuteczniej. Zachowaj przy tym umiar i nie nagradzaj się, jeśli dana czynność jest częścią twojej pasji. Wówczas wzrasta ryzyko, że zamieni się ona w pracę – a to mało motywujące, prawda?

Zbuduj mięsień siły woli

Samokontrola jest jak mięsień – im częściej się ją ćwiczy, tym staje się silniejsza. Należy jednak pamiętać, że codzienne wyzwania i konieczność podejmowania dziesiątek decyzji wyczerpują zdolność do samokontroli. To dlatego zamiast kilku celów lepiej wybrać jeden, konkretny, i na nim skoncentrować całą uwagę.

Przykład? Postanawiasz, że w Nowym Roku schudniesz, a nie schudniesz i jednocześnie rzucisz palenie. Jak możesz wzmocnić wyczerpaną zdolność do samokontroli? Najlepiej robiąc coś, czego do tej pory nie robiłeś, np. jeśli zwykle siedzisz zgarbiony, to teraz spróbuj przyjmować pozycję wyprostowaną. Dobrym sposobem zwiększania samokontroli są również ćwiczenia fizyczne. Z wielu badań wynika, że osoby, które zaczęły ćwiczyć, często zmieniały przy tym swój jadłospis na zdrowszy lub skuteczniej kontrolowały wydatki. Można powiedzieć, że dobre skłonności się generalizują. Ponadto warto zrobić coś, co poprawi nastrój, kiedy odpoczynek nie jest możliwy – niech to będzie słuchanie ulubionej muzyki czy oglądanie śmiesznych filmów. Wraz z polepszeniem nastroju odnowią się zasoby samokontroli.

Podsumowując: żeby utrzymać samokontrolę niezbędne jest obranie celu i trzymanie się go, a także przygotowanie planu na wypadek kłopotów. Nie bój się za każdym razem angażować mięśnia samokontroli nieco mocniej. To sprawi, że stanie się silniejszy.

Nie polegaj całkowicie na samokontroli, steruj swoim środowiskiem

Co z oczu, to z serca – w słynnym powiedzeniu jest dużo racji. Zgodnie z nim osoby na diecie powinny usunąć z zasięgu wzroku (a najlepiej z domu) niezdrowe przekąski. Podobnie jak i miłośnicy alkoholi, lepiej, żeby z daleka trzymali się od barów. Niektóre bodźce mogą przeszkadzać w osiągnięciu celów, inne zaś – pomagać. Widok kolorowego magazynu z ćwiczeniami przypomni ci, że może warto dzisiaj poćwiczyć, a owoce i warzywa na kuchennej ladzie – że warto zafundować sobie zdrową przegryzkę. Sterowanie swoim środowiskiem to jedno, druga rzecz – nie powinna cię zgubić przesadna pewność siebie. Ludzie, którzy wierzą, że potrafią oprzeć się pokusom, często przez swoją zbyt dużą pewność siebie „pchają się” do środowiska, gdzie występują niepożądane bodźce.

Koncentruj się na tym, czego chcesz, a nie na tym, czego nie chcesz

Badania nad tłumieniem myśli wskazują, że jeśli próbujemy pewne myśli stłumić, wracają one ze zdwojoną siłą (w tym momencie przypomina się słynne „Nie myśl o białym niedźwiedziu”). Ta sama zasada dotyczy również zachowań. W psychoterapii skoncentrowanej na rozwiązaniach pytamy się: „czego chcesz w zamian?”, „co zrobię zamiast tego?”, i to reguła mająca świetne zastosowanie w życiu. Przykład? Jeśli chcesz zyskać kontrolę nad gniewem, zastanów się wcześniej, co zrobisz zamiast nawykowej reakcji. Jak się zachowasz – planuj konkretnie każde swoje działanie.

Możesz także wykorzystać implementacje intencji np. „Jeśli zauważę, że zbliża się przypływ złości, wtedy wykonam głębokie oddechy i zmienię swoje myślenie o tej sytuacji (dialog wewnętrzny), aby się uspokoić”. Szukaj zachowań zastępczych, a jeśli będziesz to robić konsekwentnie, z czasem częstotliwość pożądanego zachowania się zwiększy, a częstotliwość niepożądanego spadnie.

pokonaj odwlekanieModzelewski, P. (2016). Pokonaj odwlekanie – Rozwiń wytrwałość. Będzin: Wydawnictwo e-bookowo. Więcej informacji: pokonajodwlekanie.pl. Książka „Pokonaj odwlekanie” zdobyła nagrodę czytelników w plebiscycie „Najlepsza książka i poradnik” w kategorii „Codzienne wyzwania” oraz nagrodę czytelników w plebiscycie „Książka na jesień 2016” w kategorii „Poradniki”.

Zaczynaj od małych kroków – naucz się rozpoczynać

Któż nie marzy o osiąganiu wielkich celów? Warto pamiętać, że na realizację ambitnych planów składa się mnóstwo małych kroków (praca magisterska autora tego artykułu powstała właśnie dzięki tej metodzie: pisanie jednej strony dziennie i przeprowadzanie badań zajęło 4,5 miesiąca). Lepiej więc zrobić mniej i obserwować choćby niewielkie efekty swoich działań, angażując się przy tym raz za razem, niż snuć niedosiężne plany.

W wyrabianiu codziennych nawyków niezwykle pomocny okazuje się trening rozpoczynania. Większość z nas nie ma problemu z tym, aby popracować choć odrobinkę. Nastaw minutnik na pięć, dwadzieścia pięć minut lub inny odcinek czasu i popracuj nad twoim priorytetowym zadaniem. W tym czasie nie możesz robić nic innego, a jedynie koncentrować się na zadaniu. Dzięki treningowi rozpoczynania uczysz się raz za razem inicjować różnorodne działania, co z czasem się automatyzuje.

Postaraj się z czasem zwiększać wymagania wobec siebie. Jeśli chcesz ćwiczyć, na początek wystarczy choćby nawet pięć czy dziesięć przysiadów. Po pewnym czasie efekty się skumulują i będą rewelacyjne, a ty będziesz mógł dołożyć do swojej codziennej aktywności fizycznej kolejne ćwiczenia. Zastosowanie metody małych kroków w praktyce świetnie opisał w swojej książce „Mininawyki” Stephen Giuse.

W tym Nowym Roku wszystko powinno się udać, prawda?

258 piotr modzelewski

O autorze

Piotr Modzelewski – psycholog, pedagog, psychodietetyk, absolwent Uniwersytetu SWPS. Pracuje w Akademii Pomorskiej w Słupsku i internetowej przychodni edoktor24.pl. Autor kilkunastu artykułów naukowych i aktywny uczestnik ponad 20 konferencji naukowych. Autor książki popularnonaukowej i poradnikowej „Pokonaj odwlekanie – rozwiń wytrwałość” dotyczącej zjawiska prokrastynacji; recenzowanej przez pracowników Uniwersytetu SWPS (prof. Bolesława Niemierko oraz mgr Małgorzatę Osowiecką).

Blog Strefy Psyche

Joanna Zapała - avatar Joanna Zapała

Zmień traumę na dobre

Choroba, utrata pracy, śmierć bliskiej osoby, ale też awaria samolotu podczas lotu mogą wywołać traumę. Zespołu stresu pourazowego może doświadczyć każdy, nie...

Czytaj więcej »

Joanna Stojer-Polańska - avatar Joanna Stojer-Polańska

Ciemna strona kobiet

Słowo „ofiara" w języku polskim może być utożsamiane z kobietą. A sprawca to ON, mężczyzna, który ewolucyjnie jest nastawiony na polowanie, zdobywanie i stoso...

Czytaj więcej »

Magdalena Łużniak-Piecha - avatar Magdalena Łużniak-Piecha

Czy zołza ubiera się u Prady?

Zazdrość i zawiść. Większość ludzi stosuje te pojęcia zamiennie. A różnica pomiędzy nimi decyduje o tym, czy jesteśmy zmotywowani do działania, czy w stosunku...

Czytaj więcej »

Izabela Kielczyk - avatar Izabela Kielczyk

Upadek z drabiny nie musi być bolesny

Utrata stanowiska nie jest łatwym przeżyciem, warto jednak uświadomić sobie, że jest wpisana w każdą karierę zawodową. Od tego, jak uporządkujemy emocje w mom...

Czytaj więcej »

Roman Cieślak - avatar Roman Cieślak

Zmień swoją pracę, nie zmieniając jej

Każdy marzy o pracy, w której mógłby wykonywać zadania dopasowane do swoich potrzeb oraz możliwości i jednocześnie odczuwać z tego powodu satysfakcję. A ilu z...

Czytaj więcej »

Agnieszka Pełka-Szajowska - avatar Agnieszka Pełka-Szajowska

Marketing 3.0, czyli era wartości

Firmy dostrzegają fakt, że dostarczanie klientom szybkich hedonistycznych pigułek szczęścia już nie wystarcza. Na konferencjach marketingowych słychać głośne ...

Czytaj więcej »

Agata Loewe - avatar Agata Loewe

Seksualność zaczyna się w nas

Gdyby seks potraktować jako rozwojową ścieżkę kariery, okazałoby się, że większość z nas jest dopiero w podstawówce. Dla entuzjastów nowości i eksperymentów p...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Work-life balast?

Im więcej się pracuje, tym więcej się produkuje. To logiczne. Bo skoro w danej jednostce czasu można wyprodukować X produktów, to gdy wydłuży się czas dwukrot...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Jak stajemy się sobą?

Hasło „bądź sobą" jest jednym z najczęściej wypowiadanych frazesów zachodniej kultury. Aby wieść dobre życie, zasługiwać na podziw i szacunek innych, należy ż...

Czytaj więcej »

Joanna Gutral - avatar Joanna Gutral

Jak poradzić sobie ze stresem przedmaturalnym?

Matura wiąże się z napięciem i długimi przygotowaniami. W przypadku tego rodzaju egzaminów, stres traktujemy zwykle jako coś przerażającego i niepożądanego. T...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Czy praca daje szczęście?

Wydawać by się mogło, że najważniejszym czynnikiem budującym nasze szczęście zawodowe są zarobki. W rzeczywistości choć wynagrodzenie jest ważne, to okazuje s...

Czytaj więcej »

Michał Pozdał - avatar Michał Pozdał

„To skomplikowane” – nowy model związku?

W ciągu ostatnich 20 lat relacje wykraczające poza model monogamii stały się powszechne – wynika z badań Jean Williams i Jasny Jovanovic opublikowanych w „Sex...

Czytaj więcej »

Piotr Modzelewski - avatar Piotr Modzelewski

Walcz z prokrastynacją – 20 sposobów na zmniejszenie zmęczenia

Prokrastynacja, czyli odwlekanie na później, poważnie upośledza nasze zasoby psychiczne, czyni nas mniej szczęśliwymi i negatywniej nastawionymi do świata lud...

Czytaj więcej »

Żywe Historie - avatar Żywe Historie

Rola kobiety w kulturze wietnamskiej

„Żywe historie” to fotograficzno-podróżniczy projekt Eweliny Klasury i Agnieszki Żywczyńskiej, absolwentek Uniwersytetu SWPS. Właśnie realizują swoje wielkie ...

Czytaj więcej »

Piotr Modzelewski - avatar Piotr Modzelewski

10 sposobów na realizację noworocznych postanowień

  Koniec starego i początek nowego roku skłania do podsumowań i podejmowania zmian w życiu. Magia Nowego Roku nie trwa jednak długo – jak wskazują badania...

Czytaj więcej »

Anna Cwojdzińska - avatar Anna Cwojdzińska

Dobro tkwi w szczegółach – psychologiczna siła życzliwości

Życzliwość. Czym jest? Większość z nas, całkiem intuicyjnie powie, że to zrobienie czegoś miłego. Czegoś dobrego. Dla innych. Niektórzy zwrócą uwagę, że można...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Postanowienia noworoczne, czyli jak osiągnąć sukces?

Wprowadzenie trwałej zmiany w życiu oznacza wyjście ze strefy komfortu. Wymaga wysiłku i poświęcenia, a do tego potrzebne są nie tylko chęci, ale też konkretn...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Idealny prezent na Święta

Wolimy dawać prezenty czy je otrzymywać? Czy istnieje prezent uniwersalny odpowiedni dla każdego? O naszych problemach, wyborach i motywacjach związanych z ob...

Czytaj więcej »

Jarosław Kulbat - avatar Jarosław Kulbat

Potęga subtelnych oddziaływań: jak prosić, żeby się doprosić

Wyobraź sobie, że ktoś prosi Cię o wzięcie udziału w badaniu marketingowym. Ten ktoś pewnie wie, że trudno będzie Cię do tego namówić. Perspektywa czasu strac...

Czytaj więcej »

Małgorzata Godlewska - avatar Małgorzata Godlewska

Wspomnienia budują tożsamość

Pielęgnowanie pamięci o zmarłych skłania do zadawania pytań o własne miejsce w świecie, podsumowania osiągnięć i zastanowienia się nad przyszłością. W jaki sp...

Czytaj więcej »

Sławomir Prusakowski - avatar Sławomir Prusakowski

W królestwie snu

Czym jest sen wg różnych koncepcji starej filozofii i psychologii? Co mówią współczesne badania ośrodków zajmujących się odkrywaniem roli snu i jego wpływu n...

Czytaj więcej »

Dariusz Doliński - avatar Dariusz Doliński

Dlaczego lubimy rzucać sobie kłody pod nogi?

Czy czujemy się lepiej, gdy znajdujemy wytłumaczenie dla swoich porażek? Czy to skuteczna metoda budowania pewności siebie w relacjach zawodowych? – wyjaśnia ...

Czytaj więcej »

Piotr Modzelewski - avatar Piotr Modzelewski

Jak przestać odwlekać? Pięć skutecznych strategii zmiany zachowania

„Prokrastynacja jest jak karta kredytowa. To świetna zabawa, dopóki nie dostaniesz rachunku” – słowa aktora Christophera Parkera dobrze znają ci, którzy codzi...

Czytaj więcej »

Joanna Gutral - avatar Joanna Gutral

Zaplanuj powrót z wakacji

Koniec urlopu i powrót do codziennych obowiązków w pracy i na uczelni często wiąże się z trudnymi emocjami. O tym, jak poradzić sobie z niepokojem wynikającym...

Czytaj więcej »

Anna Brytek-Matera - avatar Anna Brytek-Matera

Skąd się bierze zaburzony obraz własnego ciała?

Na dziesięć szczupłych kobiet przypadkowo zapytanych o to, dlaczego chcą schudnąć ,tylko jedna odpowiada: „ależ ja wcale nie muszę!”. Dlaczego tak się dzieje...

Czytaj więcej »

Wiesław Łukaszewski - avatar Wiesław Łukaszewski

Pragnienie wolności, unikanie wolności

Kwestią sporną, która zazwyczaj potrafi na trwałe podzielić dziecko i rodzica, pracownika i pracodawcę, obywatela i państwo, są ramy naszej wolności. Wielu z ...

Czytaj więcej »

Jakub Kuś - avatar Jakub Kuś

Wakacje w sieci

Coraz częściej można usłyszeć hasło, że aby mieć udane wakacje należy wylogować się z rzeczywistości wirtualnej i zrezygnować z dostępu do internetu na rzec...

Czytaj więcej »

Dariusz Parzelski - avatar Dariusz Parzelski

Jak stworzyć mistrzowską drużynę?

Mistrzowska drużyna pokona drużynę mistrzów, złożoną z zawodników o wysokich, indywidualnych predyspozycjach. W jaki sposób stworzyć ekipę, która wygra każd...

Czytaj więcej »

Dariusz Doliński - avatar Dariusz Doliński

Dlaczego szef sprawdza podwładnych?

Wszyscy wiemy, że jeśli komuś nie ufamy zaczynamy go kontrolować. Przywódcy, dowódcy, kierownicy nagminnie weryfikują, czy ich podwładni działają zgodnie z pr...

Czytaj więcej »

Ewa Woydyłło-Osiatyńska - avatar Ewa Woydyłło-Osiatyńska

Czy szczęścia można się nauczyć?

„Szczęście jest przereklamowane” – mówi w czasie spotkania w Strefie Psyche dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Jednocześnie proponuje, by przedefiniować pojęcie szcz...

Czytaj więcej »

Izabela Jąderek - avatar Izabela Jąderek

Jak polubić samego siebie?

Samoocena jest niezwykle ważnym aspektem w życiu każdej osoby. Ma wpływ ma ocenę swoich osiągnięć, relacji i bliskich związków. Sprawia, że w ...

Czytaj więcej »

Magdalena Nowicka - avatar Magdalena Nowicka

Kiedy smutek jest niebezpieczny?

Gorszy dzień, słabszy moment, obniżony nastrój - czy to oznaka depresji? Jak odróżnić prawdziwe objawy choroby od chwilowej utraty poczucia własnej wartości...

Czytaj więcej »

Magdalena Nowicka - avatar Magdalena Nowicka

Zrozumieć schizofrenię

Z danych WHO wynika, iż schizofrenia dotyka ponad 21 milionów osób na całym świecie. Cierpią na nią przede wszystkim młode kobiety i mężczyźni w wieku ok. 1...

Czytaj więcej »

Joanna Gutral - avatar Joanna Gutral

Ekonomia zmiany

Kryzys związany z wybranym kierunkiem studiów najczęściej pojawia się na trzecim roku nauki, czasami już po kilku miesiącach. Czy warto wtedy zaryzykować i ...

Czytaj więcej »

Jolanta Nalewaj-Nowak - avatar Jolanta Nalewaj-Nowak

Zagrożenia żywieniowe i dieta w obecnych czasach

Zdrowy styl życia stał się w obecnych czasach pojęciem dość modnym. Niemniej jednak problemy związane z jedzeniem, nadwagą i otyłością cały czas wzrastają w P...

Czytaj więcej »

Agnieszka Czerw - avatar Agnieszka Czerw

Jak dogonić swoje szczęście?

Czy szczęście można zmierzyć? Podczas wykładu w Strefie Psyche dr Agnieszka Czerw omówiła teoretyczne założenia psychologii pozytywnej oraz wyniki badań ...

Czytaj więcej »

Paweł Boski - avatar Paweł Boski

Uchodźca - sąsiadem

Dobrze przeprowadzona adaptacja kulturowa przypomina monetę. Z jednej strony niezbędna jest edukacja kulturowa przybywających do Polski obcokrajowców. Z dru...

Czytaj więcej »

Joanna Kwaśniewska - avatar Joanna Kwaśniewska

Pułapki niepłodności

Gdy parze przez dłuższy czas, mimo starań, nie udaje się począć dziecka, powoli, po kropelce zaczyna się sączyć niepokój. "Czy oby jesteśmy w pełni zdrowi, cz...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Czy postrzeganie stresu wpływa na efekt pracy?

Matura, egzaminy, prezentacja ustna i mnóstwo materiału do przyswojenia. Czy stres paradoksalnie może pomóc w takiej sytuacji? W trudnych momentach pojawiają ...

Czytaj więcej »

Martyna Nowak - avatar Martyna Nowak

Skupienie na celu zmniejszy stres

Przyszłość jest nieprzewidywalna, więc najlepiej jest skupić się na osiągnięciu konkretnego i ważnego dla nas celu. W przypadku maturzystów, jak również sport...

Czytaj więcej »

Michał Pozdał - avatar Michał Pozdał

Lepsza nauka krótka i częsta

Spotkania z młodzieżą pokazują, że chociaż matura nadal przeraża, to nie tak jak dawniej. Wśród wielu osób panuje przekonanie, że łatwiej ją zdać, a dużo mnie...

Czytaj więcej »

Paulina Sobiczewska - avatar Paulina Sobiczewska

Dobry pracownik wychodzi naprzeciw

Śni się po nocach, wywołuje drżenie rąk czy nerwowe reakcje – ocena pracownicza jest zmorą wielu osób. Czy warto jednak, aby pracownik wychodził naprzeciw ocz...

Czytaj więcej »

Paulina Sobiczewska - avatar Paulina Sobiczewska

Konstruktywna krytyka: 4 największe błędy szefów

Hasło "informacja zwrotna" kryje w sobie nie tylko konstruktywną krytykę, ale również pochwały sukcesów pracowników i ich zespołów podczas ich codziennego dni...

Czytaj więcej »

Paulina Sobiczewska - avatar Paulina Sobiczewska

Idealna ocena pracownicza

Jak skutecznie dokonać okresowej oceny pracowniczej, aby cykliczne spotkania na linii szef-podwładny owocowały sukcesem zespołu i całej firmy? Doradza dr Paul...

Czytaj więcej »

Jarosław Kulbat - avatar Jarosław Kulbat

Jak zredukować poczucie winy w 30 sekund?

Gdy zastanawiamy się nad tym, co wpływa na nasze myśli, uczucia i zachowanie, szukamy przyczyn w oczywistych okolicznościach zewnętrznych, zachowaniach innych l...

Czytaj więcej »

Anna Brytek-Matera - avatar Anna Brytek-Matera

Gdzie jesteś, życie? O anoreksji psychicznej

Od wielu lat wzrasta wskaźnik rozpowszechnienia jadłowstrętu psychicznego. Literatura przedmiotu dowodzi, że jadłowstręt psychiczny ma charakter polietiologiczn...

Czytaj więcej »

Karolina Zarychta - avatar Karolina Zarychta

Plan na zdrowie

Samo postanowienie "schudnę" nie wystarczy, bo jest zbyt abstrakcyjne. Trzeba precyzyjnie sformułować cel, opracować plan, wyznaczyć zadania na każdy dzień i st...

Czytaj więcej »

Maja Filipiak - avatar Maja Filipiak

Psychoterapia szyta na miarę

Dawniej psychoterapeuci z teorii czerpali wiedzę o tym, co jest dla kogo dobre. Różne hipotezy oferowały rozmaite recepty na to, jak pomagać ludziom i stymulowa...

Czytaj więcej »

Magdalena Nowicka - avatar Magdalena Nowicka

Postanowienia noworoczne. Łatwo powiedzieć...

Robimy postanowienia noworoczne, ponieważ to jest przyjemne zadanie, które wzbudza w nas pozytywną wizję przyszłości. Nasze plany mogą wiązać się z różnymi sfer...

Czytaj więcej »

Katarzyna Popiołek - avatar Katarzyna Popiołek

Świąteczne porządki

Na początku przywołajmy "prawo walizki" Prawo to, choć nigdy nie uczono go w szkole, jest nam dobrze znane z autopsji. "Prawo walizki" składa się z kilku twi...

Czytaj więcej »

Dorota Szczygieł - avatar Dorota Szczygieł

Jak kontrolować emocje w pracy?

Rutyna, presja terminów i natłok zobowiązań to główne przyczyny pojawiania się negatywnych emocji w trakcie pracy. Sytuacje stresogenne są jednak nieodłączną cz...

Czytaj więcej »

Justyna Bednarczyk-Wilgos - avatar Justyna Bednarczyk-Wilgos

Wejść w rytm pracy po długim weekendzie

Badania dowodzą, że nasza wydajność po powrocie z urlopu jest zauważalnie niższa od przeciętnej. Jedynie 13% z nas wraca do biura z głową pełną nowych pomysłó...

Czytaj więcej »

Michał Pozdał - avatar Michał Pozdał

Wirtualny świat kontra prawdziwe uczucie

W miłości nie ma niczego wirtualnego. To realne, wielkie uczucie, które powstaje w człowieku i często diametralnie zmienia jego życie. I chociaż dwoje osób mo...

Czytaj więcej »

Paulina Sobiczewska - avatar Paulina Sobiczewska

Jak sformułować cel?

Cel jest podstawą. Końcem drogi, do którego dążysz, ale też jej początkiem. Źródłem motywacji. Odpowiednio przemyślany, określony i opisany cel ma nie tylko wię...

Czytaj więcej »

Jarosław Kulbat - avatar Jarosław Kulbat

8 sposobów na radzenie sobie z "syndromem mistyfikatora"

Nie jest to łatwe, ale (prawie) na pewno możliwe. Jeśli upatrujemy przyczyn "syndromu mistyfikatora" w specyficznych sposobach myślenia o sobie, czy atrybucji p...

Czytaj więcej »

Justyna Bednarczyk-Wilgos - avatar Justyna Bednarczyk-Wilgos

Walka ze stereotypami: kobiety w pracy

Coraz częściej zauważam zjawisko "nieświadomej ideologii", które polega na bezwiednym przyjmowaniu różnych przekonań i nie pozwala na konstruowanie alternatyw...

Czytaj więcej »

Sylwiusz Retowski - avatar Sylwiusz Retowski

Pracoholizm, czyli jak wypoczywać po pracy, aby naprawdę wypocząć

Coraz częściej w różnego typu mediach wymienia się określenie "pracoholizm". Z jednej strony menadżerowie przyznają, że idealny pracownik powinien być w pełni d...

Czytaj więcej »

Dorota Szczygieł - avatar Dorota Szczygieł

Emocje w pracy – sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Emocje są nieodłączną częścią naszego życia zawodowego. Sukces w realizacji projektu sprawia, że odczuwamy radość i dumę. Groźba utraty pracy wywołuje lęk. Ogar...

Czytaj więcej »

Katarzyna Popiołek - avatar Katarzyna Popiołek

Urlop niejedno ma imię

Różnego typu doświadczenia dzielą nam życie na to, co było przed nimi i po nich. Jeden z takich mini podziałów dotyczy czasu przed urlopem i po. Przed urlopem...

Czytaj więcej »

Jarosław Kulbat - avatar Jarosław Kulbat

Być w centrum uwagi

Zmieniłaś fryzurę, założyłaś nowe buty. Dlaczego nikt tego nie zauważył? Dlaczego nikt nie pochwalił? Przecież tak się starałaś, żeby dobrze wypaść, żeby zrob...

Czytaj więcej »

Katarzyna Popiołek - avatar Katarzyna Popiołek

Wspierajmy się

Psychologowie zwracają szczególną uwagę na wymieniane w codziennych kontaktach wsparcie społeczne, z którego czerpiemy siłę. Każdy z nas ma większą lub mniejs...

Czytaj więcej »

Aneta Bartnicka-Michalska - avatar Aneta Bartnicka-Michalska

5 porad – jak podejmować życiowe decyzje

Wybór szkoły, drogi zawodowej, czy partnera to tylko niektóre dylematy, przed którymi większość z nas staje przynajmniej raz w życiu. Choć wybory te nie nal...

Czytaj więcej »

Jarosław Kulbat - avatar Jarosław Kulbat

„Ciche dni” jako metoda rozwiązywania konfliktów

Konflikty, kłótnie, spory i sprzeczki z najbliższymi pojawiają się w życiu większości z nas. Zaskakuje niewielka wiedza, jaką mają ludzie odnośnie genezy, dyn...

Czytaj więcej »

Strefa Psyche - avatar Strefa Psyche

Walentynki pół serio

Walentynki to, co by nie mówić, miły obyczaj i nie wiem dlaczego niektórych tak oburza. Że zapożyczony? Przepraszam, a czy inne zwyczaje są ewidentnie nasze, ...

Czytaj więcej »

Paulina Sobiczewska - avatar Paulina Sobiczewska

Sztuka motywowania siebie

Motywacji można się nauczyć, szlifować ją i inspirować do działania innych. Jednak jak zmotywować siebie? Okres powrotu do pracy po dłuższym weekendzie, masa pr...

Czytaj więcej »
Image not available
Image not available
Image not available

Patronat medialny

Slider