hr award color

logo uswps nazwa 3

Strefa Psyche

Im więcej się pracuje, tym więcej się produkuje. To logiczne. Bo skoro w danej jednostce czasu można wyprodukować X produktów, to gdy wydłuży się czas dwukrotnie powstanie dwa razy X produktów. Tyle matematyka. I niby powinno się zgadzać, a jednak nie działa. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnia dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

W latach 70. w Stanach Zjednoczonych pracodawcy i pracownicy działów personalnych zauważyli masowy spadek produktywności, kreatywności i wydajności pracowników. Ciekawostką był fakt, że ów spadek następował mimo zwiększania ilości czasu poświęcanego na pracę zawodową. Doszło zatem do paradoksu - im ludzie więcej pracowali, tym słabsze efekty uzyskiwał pracodawca i tym mniej był zadowolony. Co więcej, po jakimś czasie do spadku produktywności i kreatywności dołączyły jeszcze inne zjawiska. Pracownicy zaczęli najpierw doświadczać problemów emocjonalnych, a zaraz potem chorować, w szczególności na choroby związane z układem krwionośnym - zwiększyła się więc wysokość absencji w pracy. Wzrósł także poziom rotacji - ludzie zaczęli odchodzić, gdyż pracując tak intensywnie, szybko doświadczali wypalenia zawodowego, a ich satysfakcja z pracy była coraz mniejsza.

Dzisiaj już wiemy, że za te zjawiska odpowiada brak harmonii między życiem zawodowym i prywatnym.

Łatwo powiedzieć, ale zrobić też można

Tak powstała idea work-life balance, która zakłada, że podstawą wydajności, twórczości i produktywności w sferze zawodowej jest zachowanie równowagi między ilością obowiązków służbowych a aktywnością pozazawodową. Harmonia i zrównoważenie aktywności w obu sferach jest czynnikiem warunkującym zdrowie emocjonalne, które z kolei stanowi podstawę dla sprawnego funkcjonowania człowieka zarówno w pracy, jak i w domu.

Jednak łatwo powiedzieć, trudniej zrobić... Wymaga to wielu rozwiązań, nie tylko zmiany postawy życiowej pracownika, ale również zmiany systemowej. Wygrywają firmy, które takie działania podejmują, a tam, gdzie ich brak, negatywne skutki odczuwają nie tylko pracownicy, ale także obiektywne wskaźniki funkcjonowania firmy.

Dzisiaj pracodawca dysponuje już co najmniej kilkoma formalnymi narzędziami, które pozwalają zapewnić pracownikom większą elastyczność w zarządzaniu swoim czasem służbowym i prywatnym.

Po pierwsze, może zaproponować niestandardowe formy organizacji i czasu pracy. Wielu pracodawców wyraża zgodę na pracę w domu - np. kobietom, które wracają z urlopu macierzyńskiego. Dzięki temu nie wychodzą z domu na osiem godzin, nie wiedząc, co w tym czasie dzieje się z ich dzieckiem, mogą kontynuować karmienie piersią, a przede wszystkim mają poczucie kontroli nad sytuacją, co pozytywnie wpływa na ich i tak szczególnie narażony w tym okresie na liczne perturbacje stan emocjonalny.

Inną formą są elastyczne godziny pracy. Wiele osób woli rozpocząć pracę wcześniej, niż jest to przyjęte w organizacji i w związku z tym też szybciej wyjść, aby móc spędzić więcej czasu z dziećmi albo po prostu odpoczywać czy realizować swoje hobby.

Aby zachęcić pracowników do budowania harmonii między życiem prywatnym a zawodowym, pracodawcy mogą też pomagać w opiece nad dziećmi lub współmałżonkiem, a także nad starzejącymi się rodzicami. Przykładami są przyzakładowe przedszkola lub żłobki, organizacja wyjazdów dla dzieci (np. kolonie, wyjazdy edukacyjne) albo współfinansowanie rehabilitacji małżonka po wypadku.

Czy to już jest kłopot?

Oczywiście poza działaniami formalnymi, inicjowanymi przez naszego pracodawcę, niezwykle istotne jest to, co sami robimy, aby tę równowagę utrzymać. Jak rozpoznać, że mamy z tym jakikolwiek kłopot?

Symptomy są bardzo jasne i prędzej czy później dadzą o sobie znać - ale ignorowane prowadzą do wypalenia zawodowego, a w późniejszym okresie nawet do depresji. Pojawiają się one przede wszystkim w sferze emocji - ciągłe napięcie, rozdrażnienie, złość czy frustracja. Poczucie ciągłego przemęczenia, problemy z koncentracją, brak przyjemności w działaniach, które dotychczas cieszyły i motywowały, niechęć do pracy i współpracowników, silny dystans emocjonalny do bliższych i dalszych znajomych. Do tego dochodzą objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, silne napięcie mięśniowe, bóle karku, kręgosłupa, problemy z jedzeniem (brak apetytu lub jego nadmiar), problemy ze snem. Jeśli powyższe objawy utrzymują się przez długi czas, załamuje się odporność.

Zaczynamy chorować, infekcje trwają długo, coraz trudniej nam doleczyć zwykłe przeziębienie lub grypę. To właśnie sygnał, że coś musimy zmienić, że nadszedł czas, aby podjąć działanie przywracające homeostazę, harmonię. Nie jest to jednak wcale takie proste. Poczucie kołowrotka ma tę niewątpliwą wadę, że trudno z niego wyskoczyć, ciągle biegnąc. Ale zdecydowanie lepiej jest podjąć wysiłek i zatrzymać machinę, niż czekać na zrządzenie losu w postaci choroby czy rozpadu rodziny. Od czego zatem zacząć?

To od nas w znacznej mierze zależy, jak będzie wyglądał nasz work-life balance. I czy będzie balansem, czy niestety balastem.

dr Ewa Jarczewska-Gerc

Wyskocz z kołowrotka

Aby to zrobić, weź kilka dni wolnego. Ale nie po to, aby z całą rodziną wyjechać na wakacje, zajmując się kolejnymi zadaniami (tym razem rodzinnymi), tylko po to, aby spędzić trochę czasu sama ze sobą.

Zastanów się, jakie są przyczyny przeciążenia, gdzie są punkty do zmiany, co można zrobić, aby zmienić obecną sytuację? Może to brak asertywności sprawia, że siedzisz po godzinach, pomagając wszystkim naokoło? Może coś nie działa w obszarze delegowania zadań? Nie wszystko musisz robić sama, szczególnie jeśli masz do tego dedykowanych pracowników. A może chcesz udowodnić otoczeniu, że kto jak nie ty podoła wszelkim obowiązkom zawodowym, a potem z uśmiechem na ustach zrobi zakupy, przygotuje kolację, odrobi z dziećmi lekcje i jeszcze zabawi męża rozmową, aby przypadkiem nie poczuł się zaniedbany?

Pomyśl o sobie. Może miałaś jakieś marzenia, które przegrały z obowiązkami? Teraz właśnie jest moment na zmianę. Nie po to, by od tych obowiązków uciec - wręcz przeciwnie, aby mieć zasoby emocjonalne i energetyczne i dalej sobie z nimi radzić.

Działania naprawcze

Zaplanuj działanie. Gdy już zdiagnozujesz, gdzie leży źródło dysharmonii, pomyśl nad działaniami naprawczymi. Dobry plan to około 70 proc. sukcesu, więc naprawdę warto przemyśleć nadchodzącą zmianę. Skorzystaj z tak zwanych symulacji mentalnych procesu. Dużo się mówi o możliwości wykorzystywania wyobrażeń do osiągania celów i budowania jakości życia, jednak w tym obszarze funkcjonuje także sporo mitów i nieprawdziwych - a co gorsza, czasem szkodliwych przekonań. Badania prowadzone przez amerykańską psycholog zdrowia Shelley Taylor, a także badania własne autorki tekstu pokazały, że wyobrażenia są skuteczne tylko wtedy, gdy obrazują proces zmiany, czyli kolejne kroki zmierzające do osiągnięcia celu. Wyobrażanie sobie samego wyniku - efektu, czyli już osiągniętego rezultatu pozytywnej zmiany, działa demotywująco i tak naprawdę bardzo często przynosi skutki odwrotne.

Na przykład - studenci, którzy wyobrażali sobie, że dostaną z egzaminu ocenę bardzo dobrą, obniżali swoje wyniki i wypadali na egzaminie słabiej niż grupa kontrolna, a więc osoby, które uczyły się tak jak zwykle (bez korzystania z wyobrażeń). Dla odmiany - studenci, którzy wyobrażali sobie żmudny proces przygotowań do egzaminu, a więc odwiedziny w bibliotece, czytanie literatury, robienie notatek, powtarzanie materiału czy rezygnowanie z wyjścia na imprezę w zamian za siedzenie nad książkami, wypadli na egzaminie zdecydowanie lepiej niż pozostałe dwie grupy (wyobrażająca pozytywny wynik i kontrolna). Zatem zaplanuj swoją zmianę. Możesz ją nawet rozrysować. Naszkicuj mapę i powieś ją naprzeciwko łóżka. Każdego ranka, gdy będziesz wstawać, przypomnisz sobie, dlaczego, po co i dokąd zmierzasz.

Po prostu: Zrób to!

Zacznij działać. Nie mów, że „będę biegać", „będę wychodzić wcześniej z pracy", „będę odmawiać dodatkowych zleceń". Po prostu dzisiaj idź pobiegać. Dzisiaj wyjdź wcześniej z pracy i zabierz dziecko na lody. Dziś powiedz swojej bliskiej współpracownicy, że jest ci przykro, ale nie możesz jej pomóc w przygotowaniu prezentacji, bo sama masz nadmiar obowiązków. Bardzo często nie umiemy odmawiać, bo chcemy być lubiani przez wszystkich.

Po pierwsze: nigdy nie będziemy lubiani przez wszystkich - to jest po prostu niemożliwe. Po drugie: ludzie szanują tych, którzy potrafią stawiać granice wpływom z zewnątrz. Postaw granice - bez agresji, złości, frustracji czy poniżania osoby proszącej nas o pomoc. I zaplanuj to na konkretny termin, najlepiej dziś, choć pewne zmiany są procesem wymagającym czasu. Ważne, by trzymać się planu i nie odkładać wiecznie na jutro, przyszły tydzień czy rok, bowiem tych „jutrów" jest ograniczona liczba.

Wybierz studia
na Uniwersytecie SWPS

Podstępne pokusy

Podtrzymaj działanie, przeciwdziałaj nawrotom. Natura zmiany jest podstępna. Moment, w którym odzyskujemy poczucie kontroli nad zmianą, może wzbudzić w nas błędne przekonanie, że już wszystko za nami, że robota wykonana. Takie poczucie sprawia, że zaczynamy sobie trochę poluzowywać.

A może jeszcze jedno zlecenie... a może ta dodatkowa godzina w pracy to nic takiego, przecież mam już nad tym kontrolę! Tak właśnie rzucający palenie myśli o papierosie, gdy udało mu się wytrzymać bez niego parę godzin. Niestety, to pułapka. Nie dajmy się wciągnąć z powrotem do kołowrotka. A jeśli się dasz - wyskakuj jak najszybciej, wybacz sobie i wróć do naszego planu.

 

Wpuść powietrze

Wdrażaj w życie „pozytywne priorytety", czyli dbaj o dodatni bilans emocjonalny. Badania psychologiczne pokazują, że poczucie szczęścia czy wysoka jakość życia to najczęściej wynik własnych wyborów, działań i aktywności podejmowanych względem samego siebie. Podobnie jak planujemy realizację celów zawodowych czy nawet drobnych zadań codziennego życia, powinniśmy planować, a potem świadomie i konsekwentnie realizować działania dające nam dobrą energię i wzbudzające pozytywne emocje.

Chcesz się spotkać z przyjaciółką, ale od miesiąca nie masz czasu? Zaplanuj to na dziś, wstaw do kalendarza i zrób wszystko, aby nie odwołać spotkania („bo muszę skończyć projekt", „bo muszę ugotować zupę"). Lubisz pływać, ale jakoś nie po drodze ci na basen? Wyznacz konkretne dni, kiedy zamierzasz chodzić, i dostosuj grafik domowy do swoich wyjść.

Rób coś, co sprawi ci przyjemność, zwróci chęć do życia i paradoksalnie - chęć do pracy. Wpuszczenie powietrza i dystans mają to do siebie, że najczęściej nie oddalają od obowiązków, tylko dając poczucie wyboru, sprawiają, że wykonujemy je, doświadczając pozytywnych, a nie negatywnych emocji.

Balans. Nie balast

Jak pokazują badania, najczęściej i najszybciej wypalają się entuzjaści, czyli ci, którzy „kochają swój zawód", nie mogą bez niego żyć. Osoby, które po prostu lubią to, co robią, ale oprócz tego lubią mieć też czas wolny i robić inne rzeczy, mają więcej dystansu, a ich płomień zaangażowania jest może nieco mniejszy, ale dłużej się tli.

To od nas w znacznej mierze zależy, jak będzie wyglądał nasz work-life balance. I czy będzie balansem, czy niestety balastem.

newsweek psychologia logoArtykuł był publikowany w kwietniowym wydaniu „Newsweek Psychologia Extra 2/17”.

258 gerc

O autorce

dr Ewa Jarczewska-Gerc – psycholog z Uniwersytetu SWPS. Specjalizuje sie w psychologii motywacji. Zajmuje się zagadnieniem efektywności i wytrwałości w działaniu oraz wpływem stymulacji umysłowych na wykonywanie zadań. Bada związki między różnymi formami myślenia i wyobrażeń a efektywnością i wytrwałością w działaniu.

Blog Strefy Psyche

Joanna Zapała - avatar Joanna Zapała

Zmień traumę na dobre

Choroba, utrata pracy, śmierć bliskiej osoby, ale też awaria samolotu podczas lotu mogą wywołać traumę. Zespołu stresu pourazowego może doświadczyć każdy, nie...

Czytaj więcej »

Joanna Stojer-Polańska - avatar Joanna Stojer-Polańska

Ciemna strona kobiet

Słowo „ofiara" w języku polskim może być utożsamiane z kobietą. A sprawca to ON, mężczyzna, który ewolucyjnie jest nastawiony na polowanie, zdobywanie i stoso...

Czytaj więcej »

Magdalena Łużniak-Piecha - avatar Magdalena Łużniak-Piecha

Czy zołza ubiera się u Prady?

Zazdrość i zawiść. Większość ludzi stosuje te pojęcia zamiennie. A różnica pomiędzy nimi decyduje o tym, czy jesteśmy zmotywowani do działania, czy w stosunku...

Czytaj więcej »

Izabela Kielczyk - avatar Izabela Kielczyk

Upadek z drabiny nie musi być bolesny

Utrata stanowiska nie jest łatwym przeżyciem, warto jednak uświadomić sobie, że jest wpisana w każdą karierę zawodową. Od tego, jak uporządkujemy emocje w mom...

Czytaj więcej »

Roman Cieślak - avatar Roman Cieślak

Zmień swoją pracę, nie zmieniając jej

Każdy marzy o pracy, w której mógłby wykonywać zadania dopasowane do swoich potrzeb oraz możliwości i jednocześnie odczuwać z tego powodu satysfakcję. A ilu z...

Czytaj więcej »

Agnieszka Pełka-Szajowska - avatar Agnieszka Pełka-Szajowska

Marketing 3.0, czyli era wartości

Firmy dostrzegają fakt, że dostarczanie klientom szybkich hedonistycznych pigułek szczęścia już nie wystarcza. Na konferencjach marketingowych słychać głośne ...

Czytaj więcej »

Agata Loewe - avatar Agata Loewe

Seksualność zaczyna się w nas

Gdyby seks potraktować jako rozwojową ścieżkę kariery, okazałoby się, że większość z nas jest dopiero w podstawówce. Dla entuzjastów nowości i eksperymentów p...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Work-life balast?

Im więcej się pracuje, tym więcej się produkuje. To logiczne. Bo skoro w danej jednostce czasu można wyprodukować X produktów, to gdy wydłuży się czas dwukrot...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Jak stajemy się sobą?

Hasło „bądź sobą" jest jednym z najczęściej wypowiadanych frazesów zachodniej kultury. Aby wieść dobre życie, zasługiwać na podziw i szacunek innych, należy ż...

Czytaj więcej »

Joanna Gutral - avatar Joanna Gutral

Jak poradzić sobie ze stresem przedmaturalnym?

Matura wiąże się z napięciem i długimi przygotowaniami. W przypadku tego rodzaju egzaminów, stres traktujemy zwykle jako coś przerażającego i niepożądanego. T...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Czy praca daje szczęście?

Wydawać by się mogło, że najważniejszym czynnikiem budującym nasze szczęście zawodowe są zarobki. W rzeczywistości choć wynagrodzenie jest ważne, to okazuje s...

Czytaj więcej »

Michał Pozdał - avatar Michał Pozdał

„To skomplikowane” – nowy model związku?

W ciągu ostatnich 20 lat relacje wykraczające poza model monogamii stały się powszechne – wynika z badań Jean Williams i Jasny Jovanovic opublikowanych w „Sex...

Czytaj więcej »

Piotr Modzelewski - avatar Piotr Modzelewski

Walcz z prokrastynacją – 20 sposobów na zmniejszenie zmęczenia

Prokrastynacja, czyli odwlekanie na później, poważnie upośledza nasze zasoby psychiczne, czyni nas mniej szczęśliwymi i negatywniej nastawionymi do świata lud...

Czytaj więcej »

Żywe Historie - avatar Żywe Historie

Rola kobiety w kulturze wietnamskiej

„Żywe historie” to fotograficzno-podróżniczy projekt Eweliny Klasury i Agnieszki Żywczyńskiej, absolwentek Uniwersytetu SWPS. Właśnie realizują swoje wielkie ...

Czytaj więcej »

Piotr Modzelewski - avatar Piotr Modzelewski

10 sposobów na realizację noworocznych postanowień

  Koniec starego i początek nowego roku skłania do podsumowań i podejmowania zmian w życiu. Magia Nowego Roku nie trwa jednak długo – jak wskazują badania...

Czytaj więcej »

Anna Cwojdzińska - avatar Anna Cwojdzińska

Dobro tkwi w szczegółach – psychologiczna siła życzliwości

Życzliwość. Czym jest? Większość z nas, całkiem intuicyjnie powie, że to zrobienie czegoś miłego. Czegoś dobrego. Dla innych. Niektórzy zwrócą uwagę, że można...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Postanowienia noworoczne, czyli jak osiągnąć sukces?

Wprowadzenie trwałej zmiany w życiu oznacza wyjście ze strefy komfortu. Wymaga wysiłku i poświęcenia, a do tego potrzebne są nie tylko chęci, ale też konkretn...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Idealny prezent na Święta

Wolimy dawać prezenty czy je otrzymywać? Czy istnieje prezent uniwersalny odpowiedni dla każdego? O naszych problemach, wyborach i motywacjach związanych z ob...

Czytaj więcej »

Jarosław Kulbat - avatar Jarosław Kulbat

Potęga subtelnych oddziaływań: jak prosić, żeby się doprosić

Wyobraź sobie, że ktoś prosi Cię o wzięcie udziału w badaniu marketingowym. Ten ktoś pewnie wie, że trudno będzie Cię do tego namówić. Perspektywa czasu strac...

Czytaj więcej »

Małgorzata Godlewska - avatar Małgorzata Godlewska

Wspomnienia budują tożsamość

Pielęgnowanie pamięci o zmarłych skłania do zadawania pytań o własne miejsce w świecie, podsumowania osiągnięć i zastanowienia się nad przyszłością. W jaki sp...

Czytaj więcej »

Sławomir Prusakowski - avatar Sławomir Prusakowski

W królestwie snu

Czym jest sen wg różnych koncepcji starej filozofii i psychologii? Co mówią współczesne badania ośrodków zajmujących się odkrywaniem roli snu i jego wpływu n...

Czytaj więcej »

Dariusz Doliński - avatar Dariusz Doliński

Dlaczego lubimy rzucać sobie kłody pod nogi?

Czy czujemy się lepiej, gdy znajdujemy wytłumaczenie dla swoich porażek? Czy to skuteczna metoda budowania pewności siebie w relacjach zawodowych? – wyjaśnia ...

Czytaj więcej »

Piotr Modzelewski - avatar Piotr Modzelewski

Jak przestać odwlekać? Pięć skutecznych strategii zmiany zachowania

„Prokrastynacja jest jak karta kredytowa. To świetna zabawa, dopóki nie dostaniesz rachunku” – słowa aktora Christophera Parkera dobrze znają ci, którzy codzi...

Czytaj więcej »

Joanna Gutral - avatar Joanna Gutral

Zaplanuj powrót z wakacji

Koniec urlopu i powrót do codziennych obowiązków w pracy i na uczelni często wiąże się z trudnymi emocjami. O tym, jak poradzić sobie z niepokojem wynikającym...

Czytaj więcej »

Anna Brytek-Matera - avatar Anna Brytek-Matera

Skąd się bierze zaburzony obraz własnego ciała?

Na dziesięć szczupłych kobiet przypadkowo zapytanych o to, dlaczego chcą schudnąć ,tylko jedna odpowiada: „ależ ja wcale nie muszę!”. Dlaczego tak się dzieje...

Czytaj więcej »

Wiesław Łukaszewski - avatar Wiesław Łukaszewski

Pragnienie wolności, unikanie wolności

Kwestią sporną, która zazwyczaj potrafi na trwałe podzielić dziecko i rodzica, pracownika i pracodawcę, obywatela i państwo, są ramy naszej wolności. Wielu z ...

Czytaj więcej »

Jakub Kuś - avatar Jakub Kuś

Wakacje w sieci

Coraz częściej można usłyszeć hasło, że aby mieć udane wakacje należy wylogować się z rzeczywistości wirtualnej i zrezygnować z dostępu do internetu na rzec...

Czytaj więcej »

Dariusz Parzelski - avatar Dariusz Parzelski

Jak stworzyć mistrzowską drużynę?

Mistrzowska drużyna pokona drużynę mistrzów, złożoną z zawodników o wysokich, indywidualnych predyspozycjach. W jaki sposób stworzyć ekipę, która wygra każd...

Czytaj więcej »

Dariusz Doliński - avatar Dariusz Doliński

Dlaczego szef sprawdza podwładnych?

Wszyscy wiemy, że jeśli komuś nie ufamy zaczynamy go kontrolować. Przywódcy, dowódcy, kierownicy nagminnie weryfikują, czy ich podwładni działają zgodnie z pr...

Czytaj więcej »

Ewa Woydyłło-Osiatyńska - avatar Ewa Woydyłło-Osiatyńska

Czy szczęścia można się nauczyć?

„Szczęście jest przereklamowane” – mówi w czasie spotkania w Strefie Psyche dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Jednocześnie proponuje, by przedefiniować pojęcie szcz...

Czytaj więcej »

Izabela Jąderek - avatar Izabela Jąderek

Jak polubić samego siebie?

Samoocena jest niezwykle ważnym aspektem w życiu każdej osoby. Ma wpływ ma ocenę swoich osiągnięć, relacji i bliskich związków. Sprawia, że w ...

Czytaj więcej »

Magdalena Nowicka - avatar Magdalena Nowicka

Kiedy smutek jest niebezpieczny?

Gorszy dzień, słabszy moment, obniżony nastrój - czy to oznaka depresji? Jak odróżnić prawdziwe objawy choroby od chwilowej utraty poczucia własnej wartości...

Czytaj więcej »

Magdalena Nowicka - avatar Magdalena Nowicka

Zrozumieć schizofrenię

Z danych WHO wynika, iż schizofrenia dotyka ponad 21 milionów osób na całym świecie. Cierpią na nią przede wszystkim młode kobiety i mężczyźni w wieku ok. 1...

Czytaj więcej »

Joanna Gutral - avatar Joanna Gutral

Ekonomia zmiany

Kryzys związany z wybranym kierunkiem studiów najczęściej pojawia się na trzecim roku nauki, czasami już po kilku miesiącach. Czy warto wtedy zaryzykować i ...

Czytaj więcej »

Jolanta Nalewaj-Nowak - avatar Jolanta Nalewaj-Nowak

Zagrożenia żywieniowe i dieta w obecnych czasach

Zdrowy styl życia stał się w obecnych czasach pojęciem dość modnym. Niemniej jednak problemy związane z jedzeniem, nadwagą i otyłością cały czas wzrastają w P...

Czytaj więcej »

Agnieszka Czerw - avatar Agnieszka Czerw

Jak dogonić swoje szczęście?

Czy szczęście można zmierzyć? Podczas wykładu w Strefie Psyche dr Agnieszka Czerw omówiła teoretyczne założenia psychologii pozytywnej oraz wyniki badań ...

Czytaj więcej »

Paweł Boski - avatar Paweł Boski

Uchodźca - sąsiadem

Dobrze przeprowadzona adaptacja kulturowa przypomina monetę. Z jednej strony niezbędna jest edukacja kulturowa przybywających do Polski obcokrajowców. Z dru...

Czytaj więcej »

Joanna Kwaśniewska - avatar Joanna Kwaśniewska

Pułapki niepłodności

Gdy parze przez dłuższy czas, mimo starań, nie udaje się począć dziecka, powoli, po kropelce zaczyna się sączyć niepokój. "Czy oby jesteśmy w pełni zdrowi, cz...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Czy postrzeganie stresu wpływa na efekt pracy?

Matura, egzaminy, prezentacja ustna i mnóstwo materiału do przyswojenia. Czy stres paradoksalnie może pomóc w takiej sytuacji? W trudnych momentach pojawiają ...

Czytaj więcej »

Martyna Nowak - avatar Martyna Nowak

Skupienie na celu zmniejszy stres

Przyszłość jest nieprzewidywalna, więc najlepiej jest skupić się na osiągnięciu konkretnego i ważnego dla nas celu. W przypadku maturzystów, jak również sport...

Czytaj więcej »

Michał Pozdał - avatar Michał Pozdał

Lepsza nauka krótka i częsta

Spotkania z młodzieżą pokazują, że chociaż matura nadal przeraża, to nie tak jak dawniej. Wśród wielu osób panuje przekonanie, że łatwiej ją zdać, a dużo mnie...

Czytaj więcej »

Paulina Sobiczewska - avatar Paulina Sobiczewska

Dobry pracownik wychodzi naprzeciw

Śni się po nocach, wywołuje drżenie rąk czy nerwowe reakcje – ocena pracownicza jest zmorą wielu osób. Czy warto jednak, aby pracownik wychodził naprzeciw ocz...

Czytaj więcej »

Paulina Sobiczewska - avatar Paulina Sobiczewska

Konstruktywna krytyka: 4 największe błędy szefów

Hasło "informacja zwrotna" kryje w sobie nie tylko konstruktywną krytykę, ale również pochwały sukcesów pracowników i ich zespołów podczas ich codziennego dni...

Czytaj więcej »

Paulina Sobiczewska - avatar Paulina Sobiczewska

Idealna ocena pracownicza

Jak skutecznie dokonać okresowej oceny pracowniczej, aby cykliczne spotkania na linii szef-podwładny owocowały sukcesem zespołu i całej firmy? Doradza dr Paul...

Czytaj więcej »

Jarosław Kulbat - avatar Jarosław Kulbat

Jak zredukować poczucie winy w 30 sekund?

Gdy zastanawiamy się nad tym, co wpływa na nasze myśli, uczucia i zachowanie, szukamy przyczyn w oczywistych okolicznościach zewnętrznych, zachowaniach innych l...

Czytaj więcej »

Anna Brytek-Matera - avatar Anna Brytek-Matera

Gdzie jesteś, życie? O anoreksji psychicznej

Od wielu lat wzrasta wskaźnik rozpowszechnienia jadłowstrętu psychicznego. Literatura przedmiotu dowodzi, że jadłowstręt psychiczny ma charakter polietiologiczn...

Czytaj więcej »

Karolina Zarychta - avatar Karolina Zarychta

Plan na zdrowie

Samo postanowienie "schudnę" nie wystarczy, bo jest zbyt abstrakcyjne. Trzeba precyzyjnie sformułować cel, opracować plan, wyznaczyć zadania na każdy dzień i st...

Czytaj więcej »

Maja Filipiak - avatar Maja Filipiak

Psychoterapia szyta na miarę

Dawniej psychoterapeuci z teorii czerpali wiedzę o tym, co jest dla kogo dobre. Różne hipotezy oferowały rozmaite recepty na to, jak pomagać ludziom i stymulowa...

Czytaj więcej »

Magdalena Nowicka - avatar Magdalena Nowicka

Postanowienia noworoczne. Łatwo powiedzieć...

Robimy postanowienia noworoczne, ponieważ to jest przyjemne zadanie, które wzbudza w nas pozytywną wizję przyszłości. Nasze plany mogą wiązać się z różnymi sfer...

Czytaj więcej »

Katarzyna Popiołek - avatar Katarzyna Popiołek

Świąteczne porządki

Na początku przywołajmy "prawo walizki" Prawo to, choć nigdy nie uczono go w szkole, jest nam dobrze znane z autopsji. "Prawo walizki" składa się z kilku twi...

Czytaj więcej »

Dorota Szczygieł - avatar Dorota Szczygieł

Jak kontrolować emocje w pracy?

Rutyna, presja terminów i natłok zobowiązań to główne przyczyny pojawiania się negatywnych emocji w trakcie pracy. Sytuacje stresogenne są jednak nieodłączną cz...

Czytaj więcej »

Justyna Bednarczyk-Wilgos - avatar Justyna Bednarczyk-Wilgos

Wejść w rytm pracy po długim weekendzie

Badania dowodzą, że nasza wydajność po powrocie z urlopu jest zauważalnie niższa od przeciętnej. Jedynie 13% z nas wraca do biura z głową pełną nowych pomysłó...

Czytaj więcej »

Michał Pozdał - avatar Michał Pozdał

Wirtualny świat kontra prawdziwe uczucie

W miłości nie ma niczego wirtualnego. To realne, wielkie uczucie, które powstaje w człowieku i często diametralnie zmienia jego życie. I chociaż dwoje osób mo...

Czytaj więcej »

Paulina Sobiczewska - avatar Paulina Sobiczewska

Jak sformułować cel?

Cel jest podstawą. Końcem drogi, do którego dążysz, ale też jej początkiem. Źródłem motywacji. Odpowiednio przemyślany, określony i opisany cel ma nie tylko wię...

Czytaj więcej »

Jarosław Kulbat - avatar Jarosław Kulbat

8 sposobów na radzenie sobie z "syndromem mistyfikatora"

Nie jest to łatwe, ale (prawie) na pewno możliwe. Jeśli upatrujemy przyczyn "syndromu mistyfikatora" w specyficznych sposobach myślenia o sobie, czy atrybucji p...

Czytaj więcej »

Justyna Bednarczyk-Wilgos - avatar Justyna Bednarczyk-Wilgos

Walka ze stereotypami: kobiety w pracy

Coraz częściej zauważam zjawisko "nieświadomej ideologii", które polega na bezwiednym przyjmowaniu różnych przekonań i nie pozwala na konstruowanie alternatyw...

Czytaj więcej »

Sylwiusz Retowski - avatar Sylwiusz Retowski

Pracoholizm, czyli jak wypoczywać po pracy, aby naprawdę wypocząć

Coraz częściej w różnego typu mediach wymienia się określenie "pracoholizm". Z jednej strony menadżerowie przyznają, że idealny pracownik powinien być w pełni d...

Czytaj więcej »

Dorota Szczygieł - avatar Dorota Szczygieł

Emocje w pracy – sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Emocje są nieodłączną częścią naszego życia zawodowego. Sukces w realizacji projektu sprawia, że odczuwamy radość i dumę. Groźba utraty pracy wywołuje lęk. Ogar...

Czytaj więcej »

Katarzyna Popiołek - avatar Katarzyna Popiołek

Urlop niejedno ma imię

Różnego typu doświadczenia dzielą nam życie na to, co było przed nimi i po nich. Jeden z takich mini podziałów dotyczy czasu przed urlopem i po. Przed urlopem...

Czytaj więcej »

Jarosław Kulbat - avatar Jarosław Kulbat

Być w centrum uwagi

Zmieniłaś fryzurę, założyłaś nowe buty. Dlaczego nikt tego nie zauważył? Dlaczego nikt nie pochwalił? Przecież tak się starałaś, żeby dobrze wypaść, żeby zrob...

Czytaj więcej »

Katarzyna Popiołek - avatar Katarzyna Popiołek

Wspierajmy się

Psychologowie zwracają szczególną uwagę na wymieniane w codziennych kontaktach wsparcie społeczne, z którego czerpiemy siłę. Każdy z nas ma większą lub mniejs...

Czytaj więcej »

Aneta Bartnicka-Michalska - avatar Aneta Bartnicka-Michalska

5 porad – jak podejmować życiowe decyzje

Wybór szkoły, drogi zawodowej, czy partnera to tylko niektóre dylematy, przed którymi większość z nas staje przynajmniej raz w życiu. Choć wybory te nie nal...

Czytaj więcej »

Jarosław Kulbat - avatar Jarosław Kulbat

„Ciche dni” jako metoda rozwiązywania konfliktów

Konflikty, kłótnie, spory i sprzeczki z najbliższymi pojawiają się w życiu większości z nas. Zaskakuje niewielka wiedza, jaką mają ludzie odnośnie genezy, dyn...

Czytaj więcej »

Strefa Psyche - avatar Strefa Psyche

Walentynki pół serio

Walentynki to, co by nie mówić, miły obyczaj i nie wiem dlaczego niektórych tak oburza. Że zapożyczony? Przepraszam, a czy inne zwyczaje są ewidentnie nasze, ...

Czytaj więcej »

Paulina Sobiczewska - avatar Paulina Sobiczewska

Sztuka motywowania siebie

Motywacji można się nauczyć, szlifować ją i inspirować do działania innych. Jednak jak zmotywować siebie? Okres powrotu do pracy po dłuższym weekendzie, masa pr...

Czytaj więcej »
Image not available
Image not available
Image not available

Patronat medialny

Slider