hr award color

logo uswps nazwa 3

Strefa Psyche

Firmy dostrzegają fakt, że dostarczanie klientom szybkich hedonistycznych pigułek szczęścia już nie wystarcza. Na konferencjach marketingowych słychać głośne westchnienie: „O rany, to klienci naprawdę rządzą”. O marketingu 3.0 opowiada Agnieszka Pełka-Szajowska - marketingowiec i trenerka biznesu, studentka Uniwersytetu SWPS.

Ostatnio był tu sprzedawca z Rzymu, miał bardzo dobre wino... Taki z brodą, charakterystyczny... - Ja nic nie wiem. Ale może spróbuje pan mojego wina. Ze sprawdzonej winnicy, mam wyłączność na jej trunki. Klienci sobie chwalą! - Ech, ale tamto było pyszne...

Tak prawdopodobnie rozmawiali ze sobą klienci i sprzedawcy wiele lat temu. Zasmakowawszy w konkretnym winie u sprawdzonego dostawcy, kupujący chciał po nie wracać, ale ulubiony sprzedawca znikał (bo zapewne często podróżował) i pozostawiał po sobie niezaspokojoną tęsknotę. Dawniej, kiedy nie istniała celowa i powszechna komunikacja marketingowa, odnalezienie ulubionego produktu wymagało wielu ryzykownych prób. Ale już samo usiłowanie wskazywało na to, że marka produktu zyskiwała na znaczeniu.

RENOMA LOGO

Historia powstawania marki jest bardzo długa. Zaczęła się wtedy, kiedy człowiek chciał oznaczyć swoje wyroby, własność czy tereny należące do jego plemienia. Ale szczególnego znaczenia marka zaczęła nabierać wraz z rozwojem wymiany i handlu. Jeśli dobre wino jakiegoś wytwórcy, dystrybuowane przez wielu sprzedawców w różnych regionach kontynentu, miało unikatowe oznaczenie, to nabierało wartości. Łatwiej było je nazwać i zidentyfikować, rozpowszechniać, polecać czy wyrażać o nim opinię. W konsekwencji konsument nie musiał ponosić kosztów nieustannego szukania dobrego i sprawdzonego wina, a sprzedawca lub producent budował w ten sposób renomę produktu i zyskiwał klientów. Dzisiaj marketingowcy powiedzieliby, że była to świadomość marki. W przeszłości wystarczyła renoma sprzedawcy dostępnego w określonym miejscu. Obecnie prawie każdy produkt jest oznaczony chociażby znakiem graficznym (logo). Producent chce zostać zapamiętany i skłonić nas do tego, abyśmy wybrali właśnie jego produkt, gdy znowu udamy się na zakupy. Nieustannie nam o sobie przypomina i chce mieć z nami stały kontakt. I nawet jeśli twierdzimy, że reklama na nas nie działa i że nigdy nie rozmawialibyśmy z jakąś marką, i tak w jakiś sposób bierzemy w tym udział. A liczba osób, które świadomie deklarują, że chcą być w stałym kontakcie z daną marką i otrzymywać od niej informacje, to nawet miliony. Właściciele marek coraz częściej jednak mówią nie tylko o właściwościach czy zaletach produktów. Zaczynają opowiadać o swoich wartościach i chcą być częścią istotnych wartości w życiu ludzi. Skąd ta zmiana?

Marketingowcy zaczynają na nowo odkrywać, że ludzie w świecie, gdzie prawie nic nie jest pewne, mogą szukać marek, które w swojej misji i wartościach sprawią, że świat będzie autentycznie lepszy.

ZAUFANIE JEST WYZWANIEM

Producenci odkryli, że konsumentami coraz trudniej jest manipulować i coś im naobiecywać. Dzisiaj sami możemy już tworzyć produkty czy usługi, które będą nam odpowiadać. Jesteśmy świadomi, poszukujemy autentyczności i wiarygodności, dlatego m.in. zmienia się styl komunikacji używanej w ulotkach, na opakowaniach, na stronach firmowych. Opowiada się tam, jacy ludzie stoją za markami, w co wierzą, co jest dla nich ważne, jaka jest ich prawdziwa historia. W komunukacji tej starają się odpowiedzieć na nowe pytania klientów, zaczynając od: „Dlaczego ma mnie to obchodzić?". W świecie nadpodaży i nadmiaru (przynajmniej w krajach zachodnich) coraz ważniejszego dla nas zdrowia i bardziej świadomego życia zaczyna mieć znaczenie źródło pochodzenia danego produktu, to, jakie naprawdę zawiera składniki i kto go tworzy. Wiele w tym również emocji, chcemy, aby to, co wybieramy, miało dla nas znaczenie.

Firmy potwierdzają, że coraz trudniej jest zwrócić na siebie uwagę, a zbudowanie zaufania staje się wyzwaniem. Zwłaszcza, że zastanawiając się nad produktami X i Y, często wybieramy między dobrym a dobrym. Wtedy znaczenia nabierają inne aspekty.

Marketingowcy starają się podążać za zmianami w stylu życia klientów i dostosowywać się do nich. To już nie tylko oferowanie wina „jakie zawsze robiliśmy", ale współuczestniczenie w naszym życiu. Coraz więcej marketingowców stwierdza, że prawdziwymi właścicielami marek są ich klienci.

MARKETING ZMIENIA MYŚLENIE 

Już w XX wieku zaczęto zwracać uwagę, że marketing (często w przypadku marek określany jako branding) powinien służyć czemuś więcej. W 2010 roku ukazała się książka Philipa Kotlera (uznanego na świecie autorytetu marketingowego, autora najpopularniejszych podręczników z tej dziedziny), która zebrała te spostrzeżenia i nakreśliła nową erę marketingu 3.0 - epokę skupienia się autentycznie na ludziach, a nie produkcie czy usłudze, bo świat człowieka to także niematerialne aspekty życia, właśnie to „coś więcej".

Według Kotlera marketing można w uproszczeniu podzielić na trzy ery. W epoce przemysłowej (marketing 1.0) celem była sprzedaż towarów. To czas standaryzacji i produkcji masowej, tak by produkty były jak najbardziej dostępne. To era koncentracji na produkcie.

Marketing 2.0 zrodził się w obecnej epoce informacji z konstatacji, że konsumenci nie tylko odbierają informację, lecz także ją (współ)tworzą, są dobrze poinformowani, a właściwości produktów zaczynają być definiowane także przez klientów. Wciąż jednak zakłada się, że w jakiś sposób klient jest pasywnym odbiorcą treści. Ten czas nazywa się erą orientacji na klienta, w której właściciele marek skupiają się bardziej na potrzebach, a także na szukaniu unikatowego pozycjonowania rynkowego, spełniającego zasadę: wyróżnij się lub zgiń.

W centrum marketingu 3.0 staje realny człowiek i jego wartości, a nie jakiś statystyczny klient. Człowiek, który oczekuje zaspokojenia przez produkt nie tylko jego potrzeb funkcjonalnych i emocjonalnych, lecz także duchowych, dzięki którym świat może być lepszy. Zgodnie z tymi założeniami firmy i marki wyróżniają się między innymi reprezentowanymi przez nie (ale przede wszystkim wyznawanymi przez ich klientów) wartościami.

Tak naprawdę człowiek był w centrum zainteresowania marketingu stale, ale patrzono na niego pod zupełnie innym kątem. Marketingowcy zaczynają na nowo odkrywać, że ludzie w świecie, w którym prawie nic nie jest pewne, mogą szukać marek w swojej misji i wartościach sprawiających, iż świat będzie autentycznie lepszy. Świat rozumiany szeroko, bo może to być i społeczność lokalna, i nasz osobisty rozwój. Nie należy zaniedbywać żadnych potrzeb i nadziei człowieka, a wszystkie obietnice powinny być spełniane.

Dla psychologów (zwłaszcza psychologii pozytywnej) takie podejście do człowieka nie jest żadnym odkryciem, dla marketingu to zmiana sposobu myślenia. Zdaniem Kodera „[marketing] nie powinien być już nigdy więcej traktowany jako narzędzie wspomagające sprzedaż i generujące popyt. Obecnie marketing powinien być postrzegany jako główna nadzieja firmy na odzyskanie zaufania konsumentów".

Wybierz studia
na Uniwersytecie SWPS

KLIENCI RZĄDZĄ NAPRAWDĘ

Firmy zaczynają zauważać, że dostarczanie klientom szybkich hedonistycznych pigułek szczęścia już nie wystarcza. Obietnice bardzo łatwo zweryfikować, choćby czytając w internecie opinie innych konsumentów. Również sami klienci organizują się w kooperatywy zakupowe, wyszukując i kupując produkty bezpośrednio od sprawdzonych producentów. Współdzielą towary albo wymieniają się usługami. Konsumują mniej mediów, decydując się na bardziej refleksyjny odbiór informacji, i chcą być bardziej „slow". To tylko niektóre zmiany.

Na konferencjach marketingowych słychać głośne westchnienie: „O rany, to klienci naprawdę rządzą". Marki, które są gotowe się na to zgodzić, chcą więc świadomie być partnerem, mieć istotny i wartościowy udział w życiu swoich odbiorców i autentycznie wspierać ich w realizacji celów. Wielu twórców komercyjnych marek (i tu znów kolejna zmiana) dostrzega działania, które oparte na tej koncepcji realizowane są od dawna w sektorze NGO. Tym razem to biznes czerpie z trzeciego sektora, a nie odwrotnie.

Okazuje się, że pracownicy, którzy rzeczywiście tworzą i realizują wartości organizacji, komunikują je z pasją na zewnątrz, budując marki fundacji czy stowarzyszeń. Marki tworzą ludzie dla ludzi, bo nie ma przecież języka marek odrębnego od języka ludzi, którzy je tworzą, i innego niż język odbiorców.

Wally Olins, amerykański profesor i praktyk marketingu, w swojej najnowszej książce „Bran New: The Shape of Brands to Come" podsumowuje: „Autentyczność nie jest takim ruchem jak Occupy. Nie jest antykapitalistyczna. Nie jest anty-cokolwiek i nie ma zdominować naszego życia. Jest ona tylko jednym z jego elementów. Jest czymś takim, co nasze serca podpowiadają, że są słuszne - jak umiar czy uczciwość. Nie stoi za nią żadna grupa, lecz miliony jednostek, które ją napędzają. To manifestacja ducha naszych czasów. A my wszyscy w taki czy inny sposób i znajdujemy się pod jej wpływem".

Może więc to nie my tak naprawdę - jako ludzie i klienci - tak mocno się zmieniamy, tylko marki potrzebują wytłumaczenia dla swoich zmian? A my głosujemy portfelami.

newsweek psychologia logoArtykuł był publikowany w listopadowym wydaniu "Newsweek Psychologia Extra 1/15”.

agnieszka pelka szajowska

O autorce

Agnieszka Pełka-Szajowska - marketingowiec, specjalizuje się w psychologii biznesu i brandingu. Zawodowo zajmuje się marketingiem marki Tołpa. Trenerka biznesu. Absolwentka MBA. Studiuje psychologię na Uniwersytecie SWPS. Pomaga start-upom w Fundacji Garaż we Wrocławiu. Instruktorka żeglarstwa. Pisze m.in. na www.whitedot.pl.

Blog Strefy Psyche

Joanna Zapała - avatar Joanna Zapała

Zmień traumę na dobre

Choroba, utrata pracy, śmierć bliskiej osoby, ale też awaria samolotu podczas lotu mogą wywołać traumę. Zespołu stresu pourazowego może doświadczyć każdy, nie...

Czytaj więcej »

Joanna Stojer-Polańska - avatar Joanna Stojer-Polańska

Ciemna strona kobiet

Słowo „ofiara" w języku polskim może być utożsamiane z kobietą. A sprawca to ON, mężczyzna, który ewolucyjnie jest nastawiony na polowanie, zdobywanie i stoso...

Czytaj więcej »

Magdalena Łużniak-Piecha - avatar Magdalena Łużniak-Piecha

Czy zołza ubiera się u Prady?

Zazdrość i zawiść. Większość ludzi stosuje te pojęcia zamiennie. A różnica pomiędzy nimi decyduje o tym, czy jesteśmy zmotywowani do działania, czy w stosunku...

Czytaj więcej »

Izabela Kielczyk - avatar Izabela Kielczyk

Upadek z drabiny nie musi być bolesny

Utrata stanowiska nie jest łatwym przeżyciem, warto jednak uświadomić sobie, że jest wpisana w każdą karierę zawodową. Od tego, jak uporządkujemy emocje w mom...

Czytaj więcej »

Roman Cieślak - avatar Roman Cieślak

Zmień swoją pracę, nie zmieniając jej

Każdy marzy o pracy, w której mógłby wykonywać zadania dopasowane do swoich potrzeb oraz możliwości i jednocześnie odczuwać z tego powodu satysfakcję. A ilu z...

Czytaj więcej »

Agnieszka Pełka-Szajowska - avatar Agnieszka Pełka-Szajowska

Marketing 3.0, czyli era wartości

Firmy dostrzegają fakt, że dostarczanie klientom szybkich hedonistycznych pigułek szczęścia już nie wystarcza. Na konferencjach marketingowych słychać głośne ...

Czytaj więcej »

Agata Loewe - avatar Agata Loewe

Seksualność zaczyna się w nas

Gdyby seks potraktować jako rozwojową ścieżkę kariery, okazałoby się, że większość z nas jest dopiero w podstawówce. Dla entuzjastów nowości i eksperymentów p...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Work-life balast?

Im więcej się pracuje, tym więcej się produkuje. To logiczne. Bo skoro w danej jednostce czasu można wyprodukować X produktów, to gdy wydłuży się czas dwukrot...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Jak stajemy się sobą?

Hasło „bądź sobą" jest jednym z najczęściej wypowiadanych frazesów zachodniej kultury. Aby wieść dobre życie, zasługiwać na podziw i szacunek innych, należy ż...

Czytaj więcej »

Joanna Gutral - avatar Joanna Gutral

Jak poradzić sobie ze stresem przedmaturalnym?

Matura wiąże się z napięciem i długimi przygotowaniami. W przypadku tego rodzaju egzaminów, stres traktujemy zwykle jako coś przerażającego i niepożądanego. T...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Czy praca daje szczęście?

Wydawać by się mogło, że najważniejszym czynnikiem budującym nasze szczęście zawodowe są zarobki. W rzeczywistości choć wynagrodzenie jest ważne, to okazuje s...

Czytaj więcej »

Michał Pozdał - avatar Michał Pozdał

„To skomplikowane” – nowy model związku?

W ciągu ostatnich 20 lat relacje wykraczające poza model monogamii stały się powszechne – wynika z badań Jean Williams i Jasny Jovanovic opublikowanych w „Sex...

Czytaj więcej »

Piotr Modzelewski - avatar Piotr Modzelewski

Walcz z prokrastynacją – 20 sposobów na zmniejszenie zmęczenia

Prokrastynacja, czyli odwlekanie na później, poważnie upośledza nasze zasoby psychiczne, czyni nas mniej szczęśliwymi i negatywniej nastawionymi do świata lud...

Czytaj więcej »

Żywe Historie - avatar Żywe Historie

Rola kobiety w kulturze wietnamskiej

„Żywe historie” to fotograficzno-podróżniczy projekt Eweliny Klasury i Agnieszki Żywczyńskiej, absolwentek Uniwersytetu SWPS. Właśnie realizują swoje wielkie ...

Czytaj więcej »

Piotr Modzelewski - avatar Piotr Modzelewski

10 sposobów na realizację noworocznych postanowień

  Koniec starego i początek nowego roku skłania do podsumowań i podejmowania zmian w życiu. Magia Nowego Roku nie trwa jednak długo – jak wskazują badania...

Czytaj więcej »

Anna Cwojdzińska - avatar Anna Cwojdzińska

Dobro tkwi w szczegółach – psychologiczna siła życzliwości

Życzliwość. Czym jest? Większość z nas, całkiem intuicyjnie powie, że to zrobienie czegoś miłego. Czegoś dobrego. Dla innych. Niektórzy zwrócą uwagę, że można...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Postanowienia noworoczne, czyli jak osiągnąć sukces?

Wprowadzenie trwałej zmiany w życiu oznacza wyjście ze strefy komfortu. Wymaga wysiłku i poświęcenia, a do tego potrzebne są nie tylko chęci, ale też konkretn...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Idealny prezent na Święta

Wolimy dawać prezenty czy je otrzymywać? Czy istnieje prezent uniwersalny odpowiedni dla każdego? O naszych problemach, wyborach i motywacjach związanych z ob...

Czytaj więcej »

Jarosław Kulbat - avatar Jarosław Kulbat

Potęga subtelnych oddziaływań: jak prosić, żeby się doprosić

Wyobraź sobie, że ktoś prosi Cię o wzięcie udziału w badaniu marketingowym. Ten ktoś pewnie wie, że trudno będzie Cię do tego namówić. Perspektywa czasu strac...

Czytaj więcej »

Małgorzata Godlewska - avatar Małgorzata Godlewska

Wspomnienia budują tożsamość

Pielęgnowanie pamięci o zmarłych skłania do zadawania pytań o własne miejsce w świecie, podsumowania osiągnięć i zastanowienia się nad przyszłością. W jaki sp...

Czytaj więcej »

Sławomir Prusakowski - avatar Sławomir Prusakowski

W królestwie snu

Czym jest sen wg różnych koncepcji starej filozofii i psychologii? Co mówią współczesne badania ośrodków zajmujących się odkrywaniem roli snu i jego wpływu n...

Czytaj więcej »

Dariusz Doliński - avatar Dariusz Doliński

Dlaczego lubimy rzucać sobie kłody pod nogi?

Czy czujemy się lepiej, gdy znajdujemy wytłumaczenie dla swoich porażek? Czy to skuteczna metoda budowania pewności siebie w relacjach zawodowych? – wyjaśnia ...

Czytaj więcej »

Piotr Modzelewski - avatar Piotr Modzelewski

Jak przestać odwlekać? Pięć skutecznych strategii zmiany zachowania

„Prokrastynacja jest jak karta kredytowa. To świetna zabawa, dopóki nie dostaniesz rachunku” – słowa aktora Christophera Parkera dobrze znają ci, którzy codzi...

Czytaj więcej »

Joanna Gutral - avatar Joanna Gutral

Zaplanuj powrót z wakacji

Koniec urlopu i powrót do codziennych obowiązków w pracy i na uczelni często wiąże się z trudnymi emocjami. O tym, jak poradzić sobie z niepokojem wynikającym...

Czytaj więcej »

Anna Brytek-Matera - avatar Anna Brytek-Matera

Skąd się bierze zaburzony obraz własnego ciała?

Na dziesięć szczupłych kobiet przypadkowo zapytanych o to, dlaczego chcą schudnąć ,tylko jedna odpowiada: „ależ ja wcale nie muszę!”. Dlaczego tak się dzieje...

Czytaj więcej »

Wiesław Łukaszewski - avatar Wiesław Łukaszewski

Pragnienie wolności, unikanie wolności

Kwestią sporną, która zazwyczaj potrafi na trwałe podzielić dziecko i rodzica, pracownika i pracodawcę, obywatela i państwo, są ramy naszej wolności. Wielu z ...

Czytaj więcej »

Jakub Kuś - avatar Jakub Kuś

Wakacje w sieci

Coraz częściej można usłyszeć hasło, że aby mieć udane wakacje należy wylogować się z rzeczywistości wirtualnej i zrezygnować z dostępu do internetu na rzec...

Czytaj więcej »

Dariusz Parzelski - avatar Dariusz Parzelski

Jak stworzyć mistrzowską drużynę?

Mistrzowska drużyna pokona drużynę mistrzów, złożoną z zawodników o wysokich, indywidualnych predyspozycjach. W jaki sposób stworzyć ekipę, która wygra każd...

Czytaj więcej »

Dariusz Doliński - avatar Dariusz Doliński

Dlaczego szef sprawdza podwładnych?

Wszyscy wiemy, że jeśli komuś nie ufamy zaczynamy go kontrolować. Przywódcy, dowódcy, kierownicy nagminnie weryfikują, czy ich podwładni działają zgodnie z pr...

Czytaj więcej »

Ewa Woydyłło-Osiatyńska - avatar Ewa Woydyłło-Osiatyńska

Czy szczęścia można się nauczyć?

„Szczęście jest przereklamowane” – mówi w czasie spotkania w Strefie Psyche dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Jednocześnie proponuje, by przedefiniować pojęcie szcz...

Czytaj więcej »

Izabela Jąderek - avatar Izabela Jąderek

Jak polubić samego siebie?

Samoocena jest niezwykle ważnym aspektem w życiu każdej osoby. Ma wpływ ma ocenę swoich osiągnięć, relacji i bliskich związków. Sprawia, że w ...

Czytaj więcej »

Magdalena Nowicka - avatar Magdalena Nowicka

Kiedy smutek jest niebezpieczny?

Gorszy dzień, słabszy moment, obniżony nastrój - czy to oznaka depresji? Jak odróżnić prawdziwe objawy choroby od chwilowej utraty poczucia własnej wartości...

Czytaj więcej »

Magdalena Nowicka - avatar Magdalena Nowicka

Zrozumieć schizofrenię

Z danych WHO wynika, iż schizofrenia dotyka ponad 21 milionów osób na całym świecie. Cierpią na nią przede wszystkim młode kobiety i mężczyźni w wieku ok. 1...

Czytaj więcej »

Joanna Gutral - avatar Joanna Gutral

Ekonomia zmiany

Kryzys związany z wybranym kierunkiem studiów najczęściej pojawia się na trzecim roku nauki, czasami już po kilku miesiącach. Czy warto wtedy zaryzykować i ...

Czytaj więcej »

Jolanta Nalewaj-Nowak - avatar Jolanta Nalewaj-Nowak

Zagrożenia żywieniowe i dieta w obecnych czasach

Zdrowy styl życia stał się w obecnych czasach pojęciem dość modnym. Niemniej jednak problemy związane z jedzeniem, nadwagą i otyłością cały czas wzrastają w P...

Czytaj więcej »

Agnieszka Czerw - avatar Agnieszka Czerw

Jak dogonić swoje szczęście?

Czy szczęście można zmierzyć? Podczas wykładu w Strefie Psyche dr Agnieszka Czerw omówiła teoretyczne założenia psychologii pozytywnej oraz wyniki badań ...

Czytaj więcej »

Paweł Boski - avatar Paweł Boski

Uchodźca - sąsiadem

Dobrze przeprowadzona adaptacja kulturowa przypomina monetę. Z jednej strony niezbędna jest edukacja kulturowa przybywających do Polski obcokrajowców. Z dru...

Czytaj więcej »

Joanna Kwaśniewska - avatar Joanna Kwaśniewska

Pułapki niepłodności

Gdy parze przez dłuższy czas, mimo starań, nie udaje się począć dziecka, powoli, po kropelce zaczyna się sączyć niepokój. "Czy oby jesteśmy w pełni zdrowi, cz...

Czytaj więcej »

Ewa Jarczewska-Gerc - avatar Ewa Jarczewska-Gerc

Czy postrzeganie stresu wpływa na efekt pracy?

Matura, egzaminy, prezentacja ustna i mnóstwo materiału do przyswojenia. Czy stres paradoksalnie może pomóc w takiej sytuacji? W trudnych momentach pojawiają ...

Czytaj więcej »

Martyna Nowak - avatar Martyna Nowak

Skupienie na celu zmniejszy stres

Przyszłość jest nieprzewidywalna, więc najlepiej jest skupić się na osiągnięciu konkretnego i ważnego dla nas celu. W przypadku maturzystów, jak również sport...

Czytaj więcej »

Michał Pozdał - avatar Michał Pozdał

Lepsza nauka krótka i częsta

Spotkania z młodzieżą pokazują, że chociaż matura nadal przeraża, to nie tak jak dawniej. Wśród wielu osób panuje przekonanie, że łatwiej ją zdać, a dużo mnie...

Czytaj więcej »

Paulina Sobiczewska - avatar Paulina Sobiczewska

Dobry pracownik wychodzi naprzeciw

Śni się po nocach, wywołuje drżenie rąk czy nerwowe reakcje – ocena pracownicza jest zmorą wielu osób. Czy warto jednak, aby pracownik wychodził naprzeciw ocz...

Czytaj więcej »

Paulina Sobiczewska - avatar Paulina Sobiczewska

Konstruktywna krytyka: 4 największe błędy szefów

Hasło "informacja zwrotna" kryje w sobie nie tylko konstruktywną krytykę, ale również pochwały sukcesów pracowników i ich zespołów podczas ich codziennego dni...

Czytaj więcej »

Paulina Sobiczewska - avatar Paulina Sobiczewska

Idealna ocena pracownicza

Jak skutecznie dokonać okresowej oceny pracowniczej, aby cykliczne spotkania na linii szef-podwładny owocowały sukcesem zespołu i całej firmy? Doradza dr Paul...

Czytaj więcej »

Jarosław Kulbat - avatar Jarosław Kulbat

Jak zredukować poczucie winy w 30 sekund?

Gdy zastanawiamy się nad tym, co wpływa na nasze myśli, uczucia i zachowanie, szukamy przyczyn w oczywistych okolicznościach zewnętrznych, zachowaniach innych l...

Czytaj więcej »

Anna Brytek-Matera - avatar Anna Brytek-Matera

Gdzie jesteś, życie? O anoreksji psychicznej

Od wielu lat wzrasta wskaźnik rozpowszechnienia jadłowstrętu psychicznego. Literatura przedmiotu dowodzi, że jadłowstręt psychiczny ma charakter polietiologiczn...

Czytaj więcej »

Karolina Zarychta - avatar Karolina Zarychta

Plan na zdrowie

Samo postanowienie "schudnę" nie wystarczy, bo jest zbyt abstrakcyjne. Trzeba precyzyjnie sformułować cel, opracować plan, wyznaczyć zadania na każdy dzień i st...

Czytaj więcej »

Maja Filipiak - avatar Maja Filipiak

Psychoterapia szyta na miarę

Dawniej psychoterapeuci z teorii czerpali wiedzę o tym, co jest dla kogo dobre. Różne hipotezy oferowały rozmaite recepty na to, jak pomagać ludziom i stymulowa...

Czytaj więcej »

Magdalena Nowicka - avatar Magdalena Nowicka

Postanowienia noworoczne. Łatwo powiedzieć...

Robimy postanowienia noworoczne, ponieważ to jest przyjemne zadanie, które wzbudza w nas pozytywną wizję przyszłości. Nasze plany mogą wiązać się z różnymi sfer...

Czytaj więcej »

Katarzyna Popiołek - avatar Katarzyna Popiołek

Świąteczne porządki

Na początku przywołajmy "prawo walizki" Prawo to, choć nigdy nie uczono go w szkole, jest nam dobrze znane z autopsji. "Prawo walizki" składa się z kilku twi...

Czytaj więcej »

Dorota Szczygieł - avatar Dorota Szczygieł

Jak kontrolować emocje w pracy?

Rutyna, presja terminów i natłok zobowiązań to główne przyczyny pojawiania się negatywnych emocji w trakcie pracy. Sytuacje stresogenne są jednak nieodłączną cz...

Czytaj więcej »

Justyna Bednarczyk-Wilgos - avatar Justyna Bednarczyk-Wilgos

Wejść w rytm pracy po długim weekendzie

Badania dowodzą, że nasza wydajność po powrocie z urlopu jest zauważalnie niższa od przeciętnej. Jedynie 13% z nas wraca do biura z głową pełną nowych pomysłó...

Czytaj więcej »

Michał Pozdał - avatar Michał Pozdał

Wirtualny świat kontra prawdziwe uczucie

W miłości nie ma niczego wirtualnego. To realne, wielkie uczucie, które powstaje w człowieku i często diametralnie zmienia jego życie. I chociaż dwoje osób mo...

Czytaj więcej »

Paulina Sobiczewska - avatar Paulina Sobiczewska

Jak sformułować cel?

Cel jest podstawą. Końcem drogi, do którego dążysz, ale też jej początkiem. Źródłem motywacji. Odpowiednio przemyślany, określony i opisany cel ma nie tylko wię...

Czytaj więcej »

Jarosław Kulbat - avatar Jarosław Kulbat

8 sposobów na radzenie sobie z "syndromem mistyfikatora"

Nie jest to łatwe, ale (prawie) na pewno możliwe. Jeśli upatrujemy przyczyn "syndromu mistyfikatora" w specyficznych sposobach myślenia o sobie, czy atrybucji p...

Czytaj więcej »

Justyna Bednarczyk-Wilgos - avatar Justyna Bednarczyk-Wilgos

Walka ze stereotypami: kobiety w pracy

Coraz częściej zauważam zjawisko "nieświadomej ideologii", które polega na bezwiednym przyjmowaniu różnych przekonań i nie pozwala na konstruowanie alternatyw...

Czytaj więcej »

Sylwiusz Retowski - avatar Sylwiusz Retowski

Pracoholizm, czyli jak wypoczywać po pracy, aby naprawdę wypocząć

Coraz częściej w różnego typu mediach wymienia się określenie "pracoholizm". Z jednej strony menadżerowie przyznają, że idealny pracownik powinien być w pełni d...

Czytaj więcej »

Dorota Szczygieł - avatar Dorota Szczygieł

Emocje w pracy – sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Emocje są nieodłączną częścią naszego życia zawodowego. Sukces w realizacji projektu sprawia, że odczuwamy radość i dumę. Groźba utraty pracy wywołuje lęk. Ogar...

Czytaj więcej »

Katarzyna Popiołek - avatar Katarzyna Popiołek

Urlop niejedno ma imię

Różnego typu doświadczenia dzielą nam życie na to, co było przed nimi i po nich. Jeden z takich mini podziałów dotyczy czasu przed urlopem i po. Przed urlopem...

Czytaj więcej »

Jarosław Kulbat - avatar Jarosław Kulbat

Być w centrum uwagi

Zmieniłaś fryzurę, założyłaś nowe buty. Dlaczego nikt tego nie zauważył? Dlaczego nikt nie pochwalił? Przecież tak się starałaś, żeby dobrze wypaść, żeby zrob...

Czytaj więcej »

Katarzyna Popiołek - avatar Katarzyna Popiołek

Wspierajmy się

Psychologowie zwracają szczególną uwagę na wymieniane w codziennych kontaktach wsparcie społeczne, z którego czerpiemy siłę. Każdy z nas ma większą lub mniejs...

Czytaj więcej »

Aneta Bartnicka-Michalska - avatar Aneta Bartnicka-Michalska

5 porad – jak podejmować życiowe decyzje

Wybór szkoły, drogi zawodowej, czy partnera to tylko niektóre dylematy, przed którymi większość z nas staje przynajmniej raz w życiu. Choć wybory te nie nal...

Czytaj więcej »

Jarosław Kulbat - avatar Jarosław Kulbat

„Ciche dni” jako metoda rozwiązywania konfliktów

Konflikty, kłótnie, spory i sprzeczki z najbliższymi pojawiają się w życiu większości z nas. Zaskakuje niewielka wiedza, jaką mają ludzie odnośnie genezy, dyn...

Czytaj więcej »

Strefa Psyche - avatar Strefa Psyche

Walentynki pół serio

Walentynki to, co by nie mówić, miły obyczaj i nie wiem dlaczego niektórych tak oburza. Że zapożyczony? Przepraszam, a czy inne zwyczaje są ewidentnie nasze, ...

Czytaj więcej »

Paulina Sobiczewska - avatar Paulina Sobiczewska

Sztuka motywowania siebie

Motywacji można się nauczyć, szlifować ją i inspirować do działania innych. Jednak jak zmotywować siebie? Okres powrotu do pracy po dłuższym weekendzie, masa pr...

Czytaj więcej »
Image not available
Image not available
Image not available

Patronat medialny

Slider