Treningi pamięci i skutecznego uczenia się zasypują rynek szkoleniowy. A my chcemy się dokształcać, życie zawodowe wymaga od nas przecież ciągłego poszerzania swojej wiedzy i doskonalenia. Uczenie się lata po maturze i ostatniej sesji na uczelni wielu przychodzi z trudem, szkolne metody nie działają tak, jak byśmy chcieli albo ich nie lubimy. W rezultacie recepty upatrujemy w stosowaniu dobrej techniki zapamiętywania. Zanim wybierzemy daną metodę i związane z nią szkolenie, dobrze sprawdzić czy warto i dlaczego. W wyborze skutecznych metod uczenia się pomaga nam psycholog dr Anna Ziółkowska z Uniwersytetu SWPS.

Szybkie czytanie

Technika szybkiego czytania jest dość rozpowszechnioną i znaną metodą usprawniającą uczenie się. W Polsce popularną od ponad dwóch dekad. Szybciej czytając, nasz mózg jest w stanie przyjąć w niezwykle krótkim czasie ogromną ilość informacji. Jak działa ta metoda?

Pierwszym krokiem jest skupianie wzroku na środku linijki danego tekstu. Z czasem jesteśmy w stanie objąć wzrokiem już nie tylko jej początek, środek i koniec, lecz cały wers, później kilka, a z czasem nawet cały akapit. Pierwszą fazą nauki jest jednak również wyeliminowanie złych nawyków czytelniczych, jak wracanie wzrokiem do słów już przeczytanych, drugą zaś przyswojenie i utrwalenie nowych. Czy jednak to, że czytamy szybko, przekłada się na to, że tak samo szybko uczymy się tego, co czytamy? – Żeby ta technika była skuteczna, to w trakcie uczenia się jej, ciągle przyspieszając tempo, musimy kontrolować poziom zrozumienia tekstu. Niestety, często takie kursy to pomijają i prędkość czytania nie przekłada się na jego zrozumienie. Dobrze to podsumował w jednym ze swoich filmów Woody Allen: „Byłem na kursie szybkiego czytania, przeczytałem Wojnę i pokój w dwadzieścia minut. To jest o Rosji”. Jeśli tylko tyle mamy zapamiętać, to taki kurs nie ma sensu – mówi psycholog dr Anna Ziółkowska.

Tony Buzan opracował kryteria, jak mapy myśli powinny powstawać, by były one skuteczne. Problem jednak w tym, że on nigdy nie przeprowadził żadnego badania nad skutecznością swojej metody.

Mind maping, czyli mapa myśli

Każdy z nas czy w szkole, czy na studiach utrwalał wiedzę, robiąc podczas zajęć notatki. Jak sprawić, by były one dla nas jak najbardziej użyteczne – czyli żeby dzięki nim wiedza szybko się nam utrwalała? Amerykański psycholog Tony Buzan zaproponował mind maping, czyli mapy myśli – robienie notatek i jednoczesne utrwalanie w ten sposób wiedzy przez zapisywanie informacji w danym graficznym pogrupowaniu. Używa się w ich tworzeniu jedynie słów-kluczy i obrazów. W centrum schematu mapy myśli umieszczane jest centralnie pojęcie/temat, wokół niego rozrysowujemy kilka głównych gałęzi odpowiadających głównym wątkom, a dalej rysujemy bardziej szczegółowe gałęzie, zgodnie z porządkiem logicznym, przy czym w sieci można umieścić rysunki lub symbole (do około 50 proc. całości).

– Tony Buzan opracował kryteria, jak mapy myśli powinny powstawać, by były one skuteczne. Problem jednak w tym, że on nigdy nie przeprowadził żadnego badania nad skutecznością swojej metody. Brałam udział w prowadzonym przez niego w szkoleniu, na którym uczył nas, jak robić mapy myśli, przestrzegając, że jak gałąź nie będzie szersza u nasady i będzie się za szybko zwężać, to ta metoda już nie działa. Nie przekonują mnie takie argumenty. Z punktu widzenia funkcjonowania pamięci nie ma znaczenia, czy te gałęzie będą kolorowe, węższe czy szersze. Nie mówię jednak, że mapa myśli jest nieskuteczna, bo wykorzystuje różne zasady funkcjonowania pamięci. Już samo to, że mam jakiś materiał i mam go przedstawić w postaci mapy czy tabelki, sprawia, że muszę go przepracować i zrozumieć – wymyślić jakieś kryteria i według nich dane informacje uporządkować. Wtedy się po prostu najlepiej zapamiętuje. Podobnie jest z rysowaniem obrazków, gdzie stosowana jest zasada podwójnego kodowania. Jeżeli mamy jedną informację zapisaną jako obraz i jako słowo, zapamiętamy ją lepiej. Bo jak będziemy próbowali to sobie przypomnieć, to mamy większą szansę, że przypomni nam się albo ten obraz, albo słowo – zauważa dr Anna Ziółkowska.

Można stwierdzić, że rysowanie mapy myśli, czy tabelki, czy innego diagramu z materiałem do zapamiętania zadziała podobnie. – Moja magistrantka przeprowadziła badania, w których trzy grupy musiały nauczyć się tego samego materiału, jedna grupa w trakcie uczenia się opracowywała mapę myśli, druga tabelkę, a trzecia mogła uczyć się po swojemu. Zarówno grupa przygotowująca mapę myśli, jak i grupa przedstawiająca przyswajany materiał w formie tabeli uzyskały wyższe wyniki w testach sprawdzających niż grupa trzecia. Jednak nie odnotowano różnic między dwoma pierwszymi grupami. W obu zapamiętywanie zostało ułatwione przez wysiłek włożony w zrozumienie i zorganizowanie materiału oraz wymyślenie kryteriów jego organizacji – mówi dr Ziółkowska.

Uczenie się w stanie relaksu

Leżymy odprężeni na szezlongu, a docierające do nas słowa – w postaci graficznej i słuchowej – same zapisują się nam w pamięci. Takie idylliczne metody uczenia się polecane są szczególnie do nauki języków obcych. Istnieje pogląd, że w czasie dnia nasz mózg pracuje na różnych zakresach fal i człowiek zapamiętuje najlepiej, kiedy jest zrelaksowany. Okazuje się jednak, że bez wysiłku nic samo nie przyjdzie. – Optymalnym poziomem pobudzenia dla funkcjonowania poznawczego jest średni poziom pobudzenia, więc kiedy jest zbyt niski – jesteśmy senni, zrelaksowani – pamięć nie będzie dobrze działać, wydłuży się czas przyswajania informacji – twierdzi dr Anna Ziółkowska. Jeśli się relaksować – to przed nauką. – Często siadamy do uczenia się nabuzowani, przemęczeni, myślimy o wielu innych rzeczach. Dlatego warto wyciszyć się i zrelaksować przed nauką – radzi dr Anna Ziółkowska.

Wydaje nam się, że jak uczenie się czegoś idzie nam bardzo szybko, to jest to wskaźnik tego, że wybraliśmy świetną metodę uczenia się. A jest dokładnie odwrotnie. Kiedy idzie nam „jak po grudzie”, musimy ciągle powtarzać i wkładać w przyswojenie materiału dużo więcej wysiłku – to ten wysiłek się opłaca.

Jak się okazuje, skuteczne uczenie jest też często sprzeczne z intuicją, czyli np. tym, że jesteśmy przekonani, że jak niemal samo „wchodzi” nam do głowy, to znaczy, że uczymy się skutecznie. – Wydaje nam się, że jak uczenie się czegoś idzie nam bardzo szybko, to jest to wskaźnik tego, że wybraliśmy świetną metodę uczenia się. A jest dokładnie odwrotnie. Kiedy idzie nam „jak po grudzie”, musimy ciągle powtarzać i wkładać w przyswojenie materiału dużo więcej wysiłku – to ten wysiłek się opłaca: zapamiętamy to trwalej i łatwiej będzie nam wydobyć potrzebne informacje w przyszłości.

Technika haków

Podobnie jak mind maping, technika haków opiera się na skojarzeniach. Polega na przypisywaniu przyswajanych informacji do cyfr lub liczb, co przydaje się przede wszystkim wtedy, kiedy musimy zapamiętać określone ciągi cyfr (np. PIN-y, kody) albo informacje, które należy zapamiętać w ściśle określonej kolejności. – Metoda haków działa, bo związana jest z kojarzeniem sobie przyswajanych informacji z czymś, co dobrze znam. Jednak przed rozpoczęciem stosowania tej techniki konieczne jest opracowanie i zapamiętanie „haków”, do których kojarzone będą nowe, przyswajane informacje. Np. wyobrażam sobie, że – kształt cyfry – 1 przypomina „świeczkę”, a 2 „łabędzia” itd. Następnie nowe informacje, które mam zapamiętać, kojarzę z tą świeczką, która zawsze oznacza dla mnie cyfrę 1 – mówi dr Anna Ziółkowska. – To dobra metoda, ale żeby była skuteczna, musimy włożyć w przyswojenie tego, co chcemy zapamiętać, bardzo dużo pracy. Bo najpierw musimy opracować i bezbłędnie zapamiętać te „haki”, które później wykorzystujemy w procesie uczenia się – mówi dr Ziółkowska.

Pałac pamięci

– Metoda miejsc jest o tyle lepsza, że wykorzystujemy coś, co dobrze już znamy – znaną nam już przestrzeń, miejsce, np. swój pokój lub jakąś trasę – mówi dr Anna Ziółkowska. Przechadzając się wyobraźni po danej przestrzeni, na kolejnych jej elementach, przedmiotach, umieszczamy informację, którą chcemy zapamiętać. Spacerując w wyobraźni po kolejnych komnatach naszego „pałacu pamięci”, łatwo sobie te informacje odtworzyć. – To technika służy przede wszystkim do zapamiętywania takich informacji, których jest dużo i których kolejność ma znaczenie – mówi dr Ziółkowska.

Jest to jedna z najstarszych technik zapamiętywania. – W Polsce była stosowana już w średniowieczu, o czym wiemy z traktatu mnemotechnicznego krakowskiego duchownego Jana Szklarka. W tamtym czasie duchowni musieli wszystkiego uczyć się na pamięć, tj. tekstów kazań, nabożeństw i modlitw. Ten duchowny w przestrzeni kościoła św. Bernardyna w Krakowie, naprzeciwko Wawelu, radził duchownym umieszczać w wyobraźni informacje do zapamiętania w określonych miejscach tego dobrze znanego im kościoła: na ołtarzu głównym, w ołtarzach bocznych, w nawie głównej itd. Dzięki temu wtajemniczonym duchownym łatwo było kolejne wersy modlitw zapamiętywać – zauważa dr Ziółkowska.

Żeby się czegoś nauczyć trzeba po pierwsze chcieć, po drugie – potrafić, czyli wybrać odpowiednią strategię uczenia się, i po trzecie – wysilić się podczas nauki.

Łańcuchowa technika skojarzeń

Na podobnej zasadzie działa łańcuchowa technika skojarzeń. Od pałacu pamięci różni się tym, że naszą „ścieżką”, na której sytuujemy dane informacje do zapamiętania, jest narracja wymyślonej przez nas historyjki. – Istnieje opinia, że im bardziej taka historyjka będzie nieprawdopodobna i zadziwiająca, tym będzie skuteczniejsza, czyli tym lepiej zapamiętamy informacje, które w niej zawarliśmy. Ale, jak pokazują badania, dla efektywności zapamiętywania nie ma różnic, czy to historyjka będzie zaskakująca czy nie – mówi dr Anna Ziółkowska.

Odpowiednia technika, czyli jaka?

– Żeby się czegoś nauczyć trzeba po pierwsze chcieć, po drugie – potrafić, czyli wybrać odpowiednią strategię uczenia się, i po trzecie – wysilić się podczas nauki – mówi dr Ziółkowska. Wybierając zaś technikę uczenia się, należy pamiętać, że każdy jest inny, ma wyrobione już przyzwyczajenia uczenia się i odmienne preferencje. Jednak nie wszystkie z nich okazują się skuteczne. – Wybierając technikę uczenia się, powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, czego mamy się nauczyć. To znaczy, że w pierwszej kolejności powinniśmy dobierać techniki uczenia się do przyswajanego materiału oraz sposobu weryfikowania stopnia opanowanego materiału. Inaczej będę się uczyć historii wiedząc, że czeka mnie sprawdzian w postaci testu jednokrotnego wyboru, a inaczej biologii, z której zostanę odpytana ustnie. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają również własne preferencje związane określonymi technikami uczenia się. To jest częsty problem występujący na szkoleniach i treningach pamięci i skutecznego uczenia się, które są nastawione na trenowanie jednej wybranej techniki uczenia się. Może się okazać, że dana technika będzie odpowiadać kilku osobom, a pozostałym uczestnikom kursu już nie. Dobrze przygotowany trening to taki, na którym pokazanych jest wiele technik – żeby każdy znalazł coś dla siebie – podkreśla dr Anna Ziółkowska.

Ekspert

258 Michal Kreczmar 1

dr Anna Ziółkowska

Prodziekan ds. dydaktyki na Wydziale Psychologii i Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii myśli psychologicznej, psychologii pamięci i uczenia się oraz psychologii behawioralnej.

Autor

258 Michal Kreczmar 1

Marta Januszkiewicz

Agile – zwinne zarządzanie w praktyce (podcast)

Czym jest agile, czyli zwinne zarządzanie, i czym różni się od tego „klasycznego”? Czy pojęcia takie jak scrum, kanban, lean, devops mają coś wspólnego z agile? Dlaczego w zwinnych metodach zarządzania zespół odgrywa tak ważną rolę? Jak w zwinnym zarządzaniu wygląda rola klienta? O zwinnym…

Mobbing i dyskryminacja w miejscu pracy. Jak im przeciwdziałać? (podcast)

Pracownicy doświadczający przemocy w postaci mobbingu czy dyskryminacji nie zawsze wiedzą, do kogo zgłosić się z tym problemem i jak poradzić sobie z trudną sytuacją, w jakiej się znaleźli. Proces związany z udowodnieniem przemocy lub dyskryminacji w miejscu pracy jest często długi i skomplikowany, a…

Rozmowy z Liderami: Krzysztof Szukieć (Stepwise) – podcast

Dojrzałość lidera – co to znaczy? Jak dojrzewa się do bycia liderem, a nie jedynie „szefem”? Czy tę dojrzałość pewnego dnia po prostu się osiąga, czy może ciągle należy do niej dążyć? Jak tę cechę w sobie wzmacniać? Czy przewodzenie ludziom to „władza” czy raczej…

Zarządzanie ryzykiem i ryzyko zarządzania – case study GameStop (podcast)

Nieodłączną częścią świata biznesu i finansów jest ryzyko. Zarządzanie firmą oraz inwestycjami to działalność, w której można równie wiele zyskać, co stracić. Ponownie przekonujemy się o tym, obserwując amerykańską sieć sklepów z grami GameStop – jej pełna niespodzianek historia jeszcze się nie zakończyła i wciąż jest…

Ruszyła rekrutacja na studia z obszaru zarządzania 2021/2022

Myślisz o założeniu firmy, chcesz nauczyć się zarządzać projektami, a może po prostu zamierzasz w przyszłości być dobrym szefem i skutecznym liderem? Sprawdź studia z Zarządzania na Uniwersytecie SWPS, które odpowiadają wymogom współczesności i nadchodzącym wyzwaniom środowiska pracy. Proponujemy unikatowy program łączący teorię z praktyką…

ChinaTalk with Jyrki Katainen (former Vice President of the European Commission)

Podpisane w wigilię Nowego Roku 2021 przez Chiny i Unię Europejską Kompleksowe Porozumienie Inwestycyjne (Comprehensive Agreement on Investment, CAI) stało się w Europie przedmiotem debaty dotyczącej jego zawartości, wartości i wpływu. Obecnie dokument wraz z aneksami jest jeszcze daleki od finalizacji i tym dalszy od…

Zespoły wielokulturowe i wielopokoleniowe. Jak nimi zarządzać? (podcast)

Dynamiczne zmiany społeczno-gospodarcze wymagają od przedsiębiorców większej niż kiedyś otwartości i elastyczności. Wdrożenie odpowiedniej polityki zarządzania różnorodnością może zapewnić firmie prawidłowy rozwój i przynieść wiele korzyści. Różnice między pracownikami dotyczące wieku, płci czy pochodzenia etnicznego mogą się okazać źródłem przewagi konkurencyjnej. Różnorodność zespołu to większa…

Jak zadbać o najważniejsze potrzeby pracowników?

Według popularnej teorii z obszaru motywacji chętnie podejmujemy się aktywnościom, które pozwalają nam zaspokoić trzy fundamentalne potrzeby. Mówiąca o tym teoria autodeterminacji jest powszechnie wykorzystywana m.in. przy projektowaniu gier komputerowych, promowaniu prozdrowotnych zachowań czy też budowaniu angażujących programów edukacyjnych. Badaczki z Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu…

Rozmowy z Liderami: Agnieszka Gajewska (PwC Polska) – podcast

Równowaga i zrównoważony rozwój w organizacji nabrały nowego znaczenia w postpandemicznej rzeczywistości. Koniecznością stało się przełożenie pustych haseł na rzeczywiste działania, które przyniosą widoczne efekty. Jak wdrożyć takie działania w codzienne życie firmy? Jak równowaga staje się elementem myślenia strategicznego liderów? Jak włączyć myślenie o…

Negocjacje i mediacje w zarządzaniu – jak osiągnąć zamierzony cel? (podcast)

W kontaktach międzyludzkich często dochodzi do starcia różnych poglądów, interesów czy wartości. Zdarza się, że w nieświadomy sposób przyjmujemy strategię, która ma nas doprowadzić do osiągnięcia celu. Czasami jednak sytuacja i waga decyzji powodują, że negocjacje stają się sztuką. Warto zatem zastanowić się nad możliwymi…

ChinaTalk with François Godement (Senior Advisor for Asia, Institut Montaigne) – podcast

Chiny i UE 30 grudnia 2020 r. osiągnęły długo oczekiwane porozumienie dotyczące inwestycji w ramach negocjowanego od 2014 r. CAI (Comprehensive Agreement on Investment). Według wielu komentatorów porozumienie osiągnięto w zbyt dużym pośpiechu. Niemcom zależało na tym, by zdążyć przed końcem niemieckiej prezydencji w Radzie…

Rekrutacja i onboarding online – nowe wyzwania branży HR (podcast)

Praca, spotkania towarzyskie czy zawodowe – strefa online wkracza dziś w coraz więcej obszarów naszego życia. Brak możliwości przeprowadzania spotkań na żywo zmusił nas do przejścia na tryb zdalny, który jednocześnie wymaga od nas zmiany pewnych zachowań i dostosowania dotychczasowych działań do nowych warunków. Przed…

Rozmowy z Liderami: Magdalena Dziewguć (Google Cloud Poland)

Pandemia zweryfikowała różne opinie na temat przywództwa. Zza póz i sloganów musiały wyjrzeć autentyczne osobowości. Najlepiej poradzili sobie ci, którzy potrafili sięgnąć do swoich zasobów empatii, uważności i znajomości zarówno otoczenia, jak i siebie samego. Przenosząc pracę do własnych domów, liderzy pokazali, że są „tylko…

ChinaTalk with Craig Allen (US-China Business Council)

Dyplomację ery Donalda Trumpa charakteryzowała rosnąca antychińska retoryka. Państwo Środka zostało nazwane „głównym rywalem strategicznym USA”, a ich administracja rozpoczęła aktywne próby ograniczania chińskiego rozwoju technologicznego i globalnego wpływu ekonomicznego. Wojna gospodarcza objęła takie działania, jak wprowadzenie ceł, zakazów eksportu niektórych produktów i komponentów, zmniejszenie…

Odmienność w organizacji. Czy warto wychodzić poza schemat?

Metafora organizacji jako dobrze naoliwionej, jednorodnej maszyny, w której niepasujące trybiki są usuwane i wymieniane na zgodne ze schematem, wydaje się nie pasować do dzisiejszego świata. Różnorodność traktowana jako potencjał staje się szansą na rozwój i sukces organizacji. Tyle w teorii, co mówi praktyka? Dlaczego…

Efektywność a praca zdalna. Jak motywować zespół?

Praca zdalna to nowa rzeczywistość zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Wielu widzi w niej szansę na poprawienie efektywności, inni natomiast obawiają się spadku motywacji i nie są gotowi na taką zmianę. To wyzwanie nie tylko dla działów HR, lecz także dla zarządzających zespołami, którzy szukają…

Zarządzanie zmianą w organizacji. Od czego zacząć?

Rzeczywistość, w jakiej obecnie żyjemy, jest pełna niepewności i zmian. Wielu z nas stawia sobie pytanie, jak w tym trudnym okresie dostrzec możliwości i wdrożyć zmiany, które okażą się korzystne zarówno dla organizacji, jak i pracowników. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, tak jak…

Rozmowy z Liderami: Monika Rajska-Wolińska (Colliers International)

Jakim być liderem, aby w dzisiejszym świecie osiągnąć sukces? W jaki sposób przekonać ludzi do swojej wizji i celu? Co robić, by motywować zespół? Jak przez odpowiednie przywództwo zbudować przewagę konkurencyjną firmy? Czy bycia liderem można się nauczyć? Jak rozwijać swoje kompetencje przywódcze? Na te…

Zmień swoją pracę, nie zmieniając jej

Nie jesteś zadowolony ze swoich obowiązków zawodowych? Twoja satysfakcja z pracy i poziom zaangażowania spadają? Z pomocą przychodzi job crafting. Czym jest, kto i jak może go wprowadzić? Naukowcy z Uniwersytetu SWPS wykazali, jak ważne dla naszego samopoczucia w pracy jest to, czy wierzymy, że możemy…

Jak budować zespoły IT i utrzymać najlepszych specjalistów?

Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów IT stawia wiele wyzwań przed działami HR, które muszą zbudować zgrane zespoły ekspertów odpowiedzialnych za technologiczny rozwój organizacji. Przyspieszona przez pandemię digitalizacja to również zagadnienie wymagające od branży HR poszukiwania nowych rozwiązań, by przygotować się na planowanie coraz liczniejszych i bardziej…

ChinaTalk with David Dollar (Brookings Institution)

W ciągu ostatnich 40 lat Chiny przeszły gospodarczą metamorfozę od biedy do bogactwa. Ich droga do sukcesu nie była jednak prosta. W swojej niezwykłej historii doświadczały porażek, nagłych zmian kierunków polityki oraz stawiały czoła wyzwaniom systemowym. Chiński wzrost ekonomiczny okupiony był też wysokimi kosztami społecznymi…

ChinaTalk with Alicia Garcia Herrero (Natixis)

Azjatycki gigant, jakim są Chiny, to druga co do wielkości gospodarka świata. Rządząca państwem Komunistyczna Partia Chin niedawno ogłosiła właśnie swój 14. Plan Pięcioletni (na lata 2021–2025), czyli strategiczny plan rozwoju gospodarczego. Jakie kierunki rozwoju ekonomicznego i technologicznego obiorą Chiny? Jak interpretować ich kolejny plan…

Rozmowy z Liderami: Norbert Biedrzycki (Microsoft)

Jakim być liderem, aby w dzisiejszym świecie osiągnąć sukces? W jaki sposób przekonać ludzi do swojej wizji i celu? Co robić, by motywować zespół? Jak przez odpowiednie przywództwo zbudować przewagę konkurencyjną firmy? Czy bycia liderem można się nauczyć? Jak rozwijać swoje kompetencje przywódcze? Na te…

Sundose – suplementy online, zdrowie, startup

Sundose to pierwsza tego typu firma w Europie zajmująca się specjalistycznym doborem suplementów, które dopasowywane są do potrzeb i stylu życia klienta. Spersonalizowane saszetki z odpowiednimi dla poprawy zdrowia składnikami można zamówić online, są dostępne w modelu subskrypcyjnym. Jak stworzyć innowacyjny startup online? Z jakimi…

Profesjonalny, czyli jaki? O wizerunku w czasie pracy zdalnej

Praca z domu nie oznacza rezygnacji ze służbowych spotkań. Kiedyś jeździliśmy do sal konferencyjnych, szkoleniowych czy wykładowych, a dziś wszystkie te miejsca próbujemy zmieścić pod jednym dachem. Dachem naszego domu. I tak przez połączenia wideo pokazujemy swój dom kontrahentom, studentom czy widzom. Niektórzy ukrywają bałagan,…

Rozmowy z Liderami: Andrzej Borczyk (Grupa Żywiec)

Jakim być liderem, aby w dzisiejszym świecie osiągnąć sukces? W jaki sposób przekonać ludzi do swojej wizji i celu? Co robić, by motywować zespół? Jak przez odpowiednie przywództwo zbudować przewagę konkurencyjną firmy? Czy bycia liderem można się nauczyć? Jak rozwijać swoje kompetencje przywódcze? Na te…

ChinaTalk with Ying Lowrey (Tsinghua University)

Alibaba to jedna z największych na świecie platform e-handlu, chiński odpowiednik i najgroźniejszy konkurent amerykańskiego Amazona. Azjatycki gigant działa nie tylko w branży e-commerce: oprócz platform handlowych oferuje m.in. serwisy płatności online, usługi e-logistyki, e-marketingu czy wsparcia IT dla sprzedawców online. Taka „oddolna” prywatna przedsiębiorczość…

ZnanyLekarz.pl – lokalny startup, globalny sukces, medycyna online

Wymiana doświadczeń i opinii na temat wizyty u danego lekarza – to pierwotne założenie działaności polskiego startupu ZnanyLekarz.pl. Dziś firma działa na globalnym rynku i skierowana jest nie tylko do pacjentów, lecz także lekarzy. Cyfrowa transformacja systemu opieki zdrowotnej – jaką jest biznesową szansą? Jak wygląda dziś…

ChinaTalk with Gordon Orr (senior advisor to McKinsey & Company)

Czego w przyszłości możemy oczekiwać od Chin? Zastanawia się nad tym wielu ekonomistów, szefów firm, polityków, komentatorów. To ciekawy temat, szczególnie jeśli chodzi o obszar produktów cyfrowych – Chiny stały się przecież gigantem technologicznym. Jakie są prognozy dla chińskich firm tej branży? Jaka przyszłość czeka…

Kompetencje przyszłości – jak wyróżnić się na rynku pracy?

Postęp technologiczny, nowe zawody, przeobrażające się zapotrzebowanie na pracowników danych specjalności – rynek pracy w XXI wieku ciągle się zmienia. Od nas zależy, czy będziemy za nim nadążać, czy nie, i czy wybierzemy kształcenie, które jest „przyszłościowe”. Jakie zawody będą najbardziej pożądane przez przyszłych pracodawców? Czego uczyć…

Elastyczność w zarządzaniu – gdzie leżą granice?

W owładniętym przez pandemię świecie jednym z najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzy się większość firm, jest zmiana. Aby aktywnie reagować na wciąż przeobrażające się otoczenie biznesowe, warto postawić na elastyczne zarządzanie. Jak elastyczność firmy wpływa na jakość jej zarządzania i jakie daje benefity? Gdzie leży…

Kompetencje przyszłości – czego uczyć się dziś, żeby jutro nie żałować

Skomplikowana, niepewna, obarczona dużym ryzykiem – to przyszłość. Czy można się na nią przygotować? Jakie kompetencje zdobywać, żeby odnaleźć się na rynku pracy? Czy warto stawiać na wąską specjalizację? – Często słyszę od licealistów: „moje życie jest proste, jestem w stanie je zaplanować”. Właśnie nie.…

Rozmowy z Liderami: Łukasz Stachowiak (Bolt)

Jakim liderem należy być, żeby osiągnąć sukces w dzisiejszym świecie? Jak przekonać ludzi do swojej wizji i celu? Co robić, by zmotywować swój zespół? Jak przez odpowiednie przywództwo zbudować przewagę konkurencyjną firmy? Czy bycia liderem można się nauczyć? Jak rozwijać swoje kompetencje przywódcze? Na te…

Okresowa rewolucja, ekologia, startup bez tabu – Marek Gut, Kaja Rybicka (Your KAYA) i Marta…

Your KAYA to polska marka oferująca ekologiczne produkty do higieny intymnej dla kobiet. Wyróżnia się osobistym podejściem do klientek, budowaniem z nimi bliskich więzi oraz odważną komunikacją. Ważna część firmy to zaangażowana społeczność podobnie myślących kobiet, która jest budowana wokół zdrowych, ekologicznych artykułów sprzedawanych za…

Elastyczne zarządzanie – fakty i mity – prof. Katarzyna Januszkiewicz

Elastyczność w zarządzaniu ciągle rodzi wiele pytań i kontrowersji. Elastyczny pracownik, czyli jaki? Gotowy pracować w dowolnym miejscu i czasie? Nieprzywiązany do swoich zadań, za to chętnie podejmujący się nowych wyzwań? Czy rzeczywiście elastyczność oznacza zgodę na wszystko? Co sprawia, że jedni pracownicy są bardziej…

ChinaTalk with George Magnus (economist and commentator)

Chińska Republika Ludowa w ostatnich latach stała się kluczowym graczem na ekonomicznej i politycznej mapie świata. Wyróżnia się nie tylko jednym z największych wzrostów gospodarczych na naszym globie, lecz także specyficznym ustrojem – władzę nad potężnym krajem do dziś dzierży niepodzielnie Komunistyczna Partia Chin. Z…

Lifehack na lepsze życie, czyli jak efektywnie zarządzać sobą? – Andrzej Tucholski

Praca jest dla nas tym bardziej przyjemna, im bardziej jest efektywna i jesteśmy zadowoleni z jej rezultatów. Jak skutecznie zarządzać sobą, swoim czasem i pracą, by odnieść sukces? Jakimi sposobami można zoptymalizować proces uczenia się czy codziennych obowiązków zawodowych? Gdzie szukać motywacji do działania? Jak…

ChinaTalk with Tom Orlik (Bloomberg Chief Economist)

Chiny zadłużają się na poziomie niespotykanym na skalę światową i w ten sposób napędzają swój wzrost gospodarczy – jeden z największych na świecie. Ten system finansowy budzi obawy przed ewentualnym załamaniem. Szczególnie w dobie kryzysu spowodowanego przez pandemię COVID-19 i swego rodzaju „wojny handlowej” z USA.…

ChinaTalk with Joerg Wuttke (EU Chamber of Commerce in China)

Pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na sytuacji ekonomicznej większości państw świata. W szczególny sposób doświadczyły jej Chiny, w ostatnich latach jedna z najprężniej rozwijających się gospodarek na naszym globie. Jak pandemia zmieniła rodzimy i międzynarodowy biznes Chin, kraju, skąd koronawirus zaczął się szerzyć? Jaki jest wpływ…

Zarządzanie fundacją. Jak kreować lepszą rzeczywistość? – Jurek Owsiak (WOŚP)

Co roku zbiera setki milionów złotych na ratowanie życia chorych, szczególnie dzieci, oraz na profilaktykę zdrowia. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra z sukcesem już od prawie 30 lat, udowadniając, jak wielką siłę może mieć organizacja pozarządowa (NGO). Działalność fundacji to nie tylko zbiórki pieniędzy, lecz…

Plan na dobre życie, czyli jak efektywnie zarządzać sobą

Kto by tak nie chciał: ciekawa i satysfakcjonująca praca, dużo czasu dla rodziny i przyjaciół, rozwijające hobby. Brzmi jak dobre życie? Przywilej nielicznych? Los na loterii? Dobre życie może być udziałem wielu, trzeba postawić na efektywne zarządzanie sobą. Jak efektywnie zarządzać sobą? Dlaczego motywacji mamy…

Branża opakowań, personalizacja, startup – Konrad Kwiatkowski (Packhelp) i Marta Wujek (MamStartup.pl)

Packhelp, znany w Polsce jako zapakuj.to, to internetowa platforma sprzedaży spersonalizowanych opakowań. Startup swoją działalność rozpoczął od oferowania prostych tekturowych pudełek z nadrukami, a dziś oferta firmy obejmuje szeroką gamę opakowań oraz usług związanych z projektowaniem, konfekcjonowaniem i pracami R&D (kompleksowego opracowania rozwiązania na potrzeby…

Jak planować swoją karierę zawodową, aby odnieść sukces? – dr Barbara Zych

Chcemy się rozwijać zawodowo, zdobywać doświadczenie, piąć się po szczeblach kariery. Czasem mamy ochotę zmienić branżę, spróbować czegoś nowego – np. podjąć studia czy rozpocząć kursy dające nową wiedzę, umiejętności lub umożliwiające przebranżowienie. Jak planować swoją karierę i nią zarządzać? Kiedy zacząć działać? Co robić,…

Pierwsza praca: jak świadomie wybrać swoją karierę zawodową? – Konstancja Zyzik (Pracuj.pl)

Pracodawcy preferują kandydatów, którzy mogą się pochwalić doświadczeniem zawodowym. Często jednak trudno już podczas studiów czy nauki w szkole podjąć pierwszą pracę. Jednocześnie wiemy, że mając w CV jedynie dyplomy, nie prezentujemy się rekruterom jako wymarzone osoby do zatrudnienia. Kiedy zacząć myśleć o podjęciu pierwszej…

Od czego zależy sukces zawodowy i jak go osiągnąć?

Sukces zawodowy to nie tylko dobra pensja. To także poczucie, że wykonywana praca ma sens, a codzienne obowiązki są źródłem radości i satysfakcji. Wielu o takiej pracy marzy, niewielu te marzenie spełnia. Dlaczego? Czy przyczyna tkwi w nieumiejętnym zarządzaniu swoją karierą? Od czego zależy sukces…

Odpowiedzialny biznes, ekologia, startup – Martyna Zastawna (WoshWosh) i Marta Wujek (MamStartup.pl)

Historia WoshWosh i jej założycielki Martyny Zastawnej jest słynna w środowisku startupowym. Właścicielka firmy w swoim biznesplanie założyła, że w pierwszym miesiącu działalności przyjdzie do niej 10 klientów – a w rzeczywistości z jej oferty chciało skorzystać aż 500! Początki w startupie mogą być trudne,…

Kultura organizacyjna: czy można ją zaprojektować? – Sylwia Hull-Wosiek i Edyta Paul (Concordia Design)

Kultura organizacyjna jest bardzo ważnym elementem każdego miejsca pracy. To coś więcej niż przyjaźni współpracownicy czy estetyczna przestrzeń biurowa. Czym jest kultura organizacyjna i czy w czasie epidemii koronwirusa, kiedy wielu z nas pracuje zdalnie, zmieniła się? Czy należy ją rozumieć jako atmosferę w miejscu…

Jak znaleźć pierwszą pracę mimo braku doświadczenia?

„Jak znajdę pracę, skoro nie mam doświadczenia zawodowego?”, „W moim CV pełno pustych miejsc. Taki oszczędny życiorys raczej nie zainteresuje rekruterów”, „Co mam robić w życiu?” – to wątpliwości, które dręczą wielu absolwentów wchodzących na rynek pracy. Czas je rozwiać. Konstancja Zyzik, ekspertka z Pracuj.pl,…

Kultura organizacyjna jak powietrze – bez niej firma nie przetrwa?

Kultura organizacyjna w firmie jest jak powietrze. Na co dzień nikt się nie zastanawia, czym i jak oddycha, ale gdy tlenu zaczyna brakować, robi się niebezpiecznie. Czym jest kultura organizacyjna? Co ją wspiera, a co niszczy? Czy kulturę organizacyjną można zaprojektować? Co się dzieje, gdy organizacja…

Telemedycyna, lekarz online, startup – Paweł Sieczkiewicz (Telemedi.co) i Marta Wujek (MamStartup.pl)

Kiedy rozpoczęła się epidemia koronawirusa, zostaliśmy skazani na wizyty u lekarza w formie konsultacji telefonicznej. Była to dla nas wielka nowość, a także wyzwanie. Podobnie dla lekarzy i placówek medycznych. Wielu mogło się przekonać, że to bardzo przydatne i wygodne rozwiązanie. Jak się okazuje, są…

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa psyche logo 05 logo white kopia

Zapraszamy na webinar „Employer branding – jak dbać o pozytywny wizerunek firmy?”