Koło Naukowe Psychointerpretacje
Wydział Psychologii w Katowicach
Koło Naukowe Psychointerpretacje rozpoczęło swoją działalność w listopadzie 2014. Pomysłodawcami byli studenci Maria Mondry oraz Adrian Nicieja. Opiekunem naukowym została dr hab. Katarzyna Popiołek, prof. Uniwersytetu SWPS – Dziekan Wydziału Zamiejscowego, specjalistka relacji międzyludzkich, prywatnie wielbicielka kina. Obecnie funkcję opiekuna naukowego pełni Patrycja Paczyńska-Jasińska – absolwentka filmoznawstwa. Funkcję przewodniczącej koła sprawuje student psychologii Wiktor Trybała.

Nasza działalność
Z miłości do psychologii i filmu!
Praca koła jest skoncentrowana na treściach zawartych w kinie. Głównym założeń było zderzenie wiedzy psychologicznej zebranej wokół konkretnego problemu z tym, jak jest on przedstawiony w filmie. Tematami omówionymi do tej pory są: zaburzenia osobowości, relacja matka-dziecko, związki partnerskie.
Uważasz, że film ma w sobie nieodkryte tajemnice? Znalazłeś się w dobrym miejscu. Psychointerpretacje to przestrzeń do rozmów i wymiany doświadczeń. Rozsiądź się wygodnie i pozostańmy w kontakcie!
Cele koła
- Integracja środowiska studenckiego
- Promocja psychologii w kinie
- Pogłębianie problematyki psychologicznej przedstawionej za pomocą filmu
- Łączenie środowiska psychologicznego i artystycznego
- Organizacja pokazów filmowych, spotkań z osobistościami ze świata psychologii i kina
- Prowadzenie badań naukowych
- Wydanie publikacji popularnonaukowej
Zarząd i skład Koła
Nasze projekty
Filmowe psycho-tropy
To cykl edukacyjny, który współorganizujemy z katowickim Kinem Kosmos. Jest on skierowany do tych osób, które interesują się tajnikami ludzkiej psychiki. Tegoroczna, trzecia z rzędu, odsłona tej inicjatywy to ponownie – kino mocnych wrażeń. Tegoroczna, trzecia z rzędu, odsłona tej inicjatywy to ponownie – kino mocnych wrażeń, emocjonalny tygiel, w którym skrajne i niecodzienne sytuacje spotykają się z interesującymi reakcjami bohaterów i przewrotnością ich zachowań.
Przemoc, gniew, złość, wykluczenie, ale też podążanie za marzeniami i nieustępliwa walka o lepsze życie – to tematyka prezentowanych od trzech lat w katowickim Kinie Kosmos oraz poprzedzających je bardzo ciekawych prelekcji wykładowców z Uniwersytetu SWPS.
Nowe horyzonty edukacji filmowej
Katowicki Wydział Uniwersytetu SWPS wraz z kinem studyjnym Światowid w Katowicach zapraszają na kolejną edycję Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. To projekt o wieloletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej młodych widzów. Ambitne, niekomercyjne kino, spotkania z gośćmi, multimedialne prelekcje, dyskusje i warsztaty, interdyscyplinarne materiały dydaktyczne – to wszystko czeka na uczniów i nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych w kinie Światowid.
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pozwalają na realizację różnych elementów podstawy programowej. Uzyskały patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają je również uznani reżyserzy i aktorzy: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Jerzy Stuhr.
Konferencja Filmowe Psychotropy
Tym, co łączy wszystkich uczestników konferencji jest film. Przyglądamy się temu medium od strony naukowej, analizujemy przede wszystkim psychologiczne aspekty, tak procesu twórczego, jak odbioru dzieła filmowego. Skupiamy się na roli edukacyjnej, profilaktycznej i terapeutycznej obrazów filmowych – poszukujemy dowodów empirycznych, które umożliwiają efektywne stosowanie filmów w powyższych obszarach.
II edycja konferencji Filmowe Psychotropy odbyła się w dniach 12-13 kwietnia 2018 r. w katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS.
Publikacje
Na tropach psychologii w filmie
Czy kino może mieć działanie terapeutyczne? Oczywiście, że tak! Dr Agnieszka Skorupa, Michał Brol i Patrycja Paczyńska-Jasińska w dwóch częściach książki „Na tropach psychologii w filmie” udowadniają, że filmy mogą być wykorzystane w edukacji i profilaktyce, a także w kształceniu psychologów i terapeutów. Obcowanie z filmem natomiast poszerza granice naszego wewnętrznego świata.
Bądźmy w kontakcie
Jak do nas dołączyć?
Wszystkich zainteresowanych działalnością naszego koła i tematyki przez nas poruszanej serdecznie zapraszamy na spotkania, o których będziemy systematycznie i na bieżąco informować.