W 2008 roku funkcje założyciela uczelni przejął Instytutu Rozwoju Edukacji i prezes zarządu spółki pan Piotr Voelkel – przedsiębiorca, znawca sztuki i promotor polskiego designu, mecenas wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości oraz za osiągnięcia w działalności społecznej.
Sztuka
Piotr Voelkel jest współwłaścicielem Grupy Kapitałowej Vox – firm z branży budownictwa, wykończenia i aranżacji wnętrz, współtwórcą Concordia Design – centrum designu i kreatywności w Poznaniu, założycielem Fundacji Vox-Artis Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej oraz prezesem Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, którego kolekcja współtworzy stałą ekspozycję sztuki współczesnej w poznańskim Muzeum Narodowym.
Edukacja
We współpracy z Lidewij Edelkoort, wieloletnią szefową Design Academy w Eindhoven, prezes Voelkel stworzył na Uniwersytecie SWPS nowatorską koncepcję programową School of Form – unikatowe studia na kierunku wzornictwo łączące elementy edukacji projektowej i humanistycznej zostały nagrodzone przez MNiSW. Prezes jest również współzałożycielem Collegium Da Vinci w Poznaniu oraz Zespołu Szkół Da Vinci: szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum akademickich.
Wywiady, artykuły, komentarze
Dziadku, kocham życie
Wystąpienie Piotra Voelkela podczas Tedx Warsaw Presidantal Palace, spotkania mającego na celu promowanie inspirujących, skłaniających do refleksji, kreatywnych poglądów i idei.
Biznes, sztuka, marzenia... Można!
Wywiad przeprowadzony w ramach projektu Można! przez Andrzeja Tucholskiego, autora bloga andrzejtucholski.pl, absolwenta psychologii biznesu na Uniwersytecie SWPS. Można! to cykl rozmów z ludźmi, którzy swoim przykładem pokazują, jak wiele zależy od nas samych i udowadniają, że naprawdę można.
O życiu, rozwoju i biznesie
Piotr Voelkel: Kondycja długodystansowca (coaching.focus.pl, 21 lipca 2014 r.)
„Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, myśli niekonwencjonalnie, musi być z przodu. Jako współwłaściciel Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej [obecnie Uniwersytetu SWPS] promuje humanistów i psychologów, podkreślając ich rolę w życiu społecznym. Swoją nadprogramową energię stara się zagospodarować z jak największym pożytkiem w wielu dziedzinach, choć sam uważa, że cały czas biegnie do horyzontu, który i tak ucieka”.
- Jak finansować badania stosowane (forbes.pl, 19 sierpnia 2013 r.)
- Human Touch by Piotr Voelkel (designalive.pl 21 sierpnia 2013 r.)
- Solidarność w XXI wieku (forbes.pl, 19 grudnia 2013 r.)
- Polska ma problem z innowacyjnością ( wideo.onet.pl, 25 kwietnia 2014 r.)
O sztuce i designie
Bóg, honor, design (Gazeta Wyborcza i wyborcza.pl, 29 listopada 2014 r.)
„Będziemy przez kolejne pokolenia jedynie podwykonawcami zachodnich koncernów, jeśli nie zmienimy w Polsce podejścia do myślenia projektowego – ostrzega Piotr Voelkel, założyciel School of Form na SWPS [obecnie Uniwersytecie SWPS] oraz Concordia Design w Poznaniu”.
- Projektowanie to nie sztuka (forbes.pl, 09 maj 2013 r.)
- Projektowanie mebli VOX (fpiec.pl, 30 lipca 2013 r.)
- Społeczeństwo płaci czyli mecenat w kulturze (kultura.poznan.pl, 30 lipca 2013 r.)
- Concordia: nowe życie poznańskiej drukarni (vumag.pl)
O edukacji
Młodzi humaniści sami nie wiedzą w czym mogą być użyteczni (edulandia.pl, 16 wrzesień 2013 r.)
„Psychologia, socjologia i antropologia są najlepszym źródłem wiedzy o człowieku i jego potrzebach. Musimy posiąść tę wiedzę. Tworząc produkty i usługi, pamiętamy, że mają one służyć ludziom, odpowiadać ich zapotrzebowaniu i oczekiwaniom, dlatego najpierw te oczekiwania musimy poznać. Świat szybko się zmienia, zmieniają się i ludzkie potrzeby”.
- Biznesmen, który ratuje edukację (biznes.newsweek.pl, 17 lipca 2013 r.)
- Rynek uzdrowi uniwersytety (wyborcza.pl, 30 maj 2014 r.)
- Biznesmen wraca do szkoły (forbes.pl, 22 października 2013 r.)