Jak stworzyć dobry partnerski związek?
Czy zdajemy sobie sprawę, w jakim związku pragniemy być i czego oczekujemy od naszego partnera? Absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS zaprojektowała TUMAR - talizman i grę dla par, które pozwalają budować bliską relację opartą na równości.
Męski świat
Rola kobiety w patriarchalnym społeczeństwie ogranicza się do bycia żoną i matką. Kobieta odpowiada jednocześnie za dom, wychowanie dzieci i podtrzymywanie więzi z mężem i jego rodziną. W Kirgistanie, ojczyźnie projektantki Zhyldyz Kozhoiarovej, na porządku dziennym są małżeństwa aranżowane, zawierane przez dziewczynki już w wieku 16 lat, ale też porwania przyszłych panien młodych. Do dziś uważane są one za element kultury Azji Centralnej. Przyjęto, że to wieloletnia tradycja, wywodząca się jeszcze z okresu kiedy Kirgizi byli nomadami.
Problem tkwi głębiej - w wychowaniu. Nie pokazujemy dziewczynkom, że mają takie same prawa jak chłopcy. Od dzieciństwa utrwala się im myślenie, że kobieta ma być dla mężczyzny tylko wsparciem. Wiem, że za pomocą edukacji można to zmienić. Zależy mi na tym, żeby młodzi ludzie mogli ze sobą rozmawiać i dokonywać świadomych wyborów - mówi absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS.
Zhyldyz poprzez swój projekt zaprasza do dyskusji na temat traktowania kobiet na Bliskim Wschodzie. Zanim stworzyła TUMAR, przeprowadziła rozmowy z trzema pokoleniami kobiet z Kirgistanu. Pytała o ich prawa, a także poczucie dyskryminacji. Pomysł zrodził się w Azji, ale porusza tematy uniwersalne dla różnych kręgów kulturowych, bo mówi o normach płciowych i społecznych.
Chciałam, żeby mój projekt zmieniał myślenie. Dwa lata temu wzięłam ślub i kiedy po nim odwiedziłam swój kraj, dostrzegłam, że jestem tam traktowana inaczej niż mój mąż. Od 18 lat mieszkam w Europie i jestem przyzwyczajona do tego, że mężczyzna i kobieta są równi. W Kirgistanie, tak jak inne kobiety, nie miałam prawa do głosu - tłumaczy Zhyldyz.
Talizman ma pomóc w budowaniu relacji i podjęciu decyzji o wejściu w dojrzały związek. Zadaje trudne, często kontrowersyjne pytania, dzięki którym możemy sprawdzić, czy darzymy się zaufaniem, jakie mamy priorytety we wspólnej przyszłości i jakie zasady ustalimy.
Zhyldyz Kozhoiarova, absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS
Zbudujcie własny totem
Z roku na rok rośnie odsetek małżeństw, które rozwodzą się po 2-3 latach od zawarcia związku. Wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy, w jaką relację wchodzi, jakie ma potrzeby i nie wie, czego oczekuje od siebie, a także od partnera.
Talizman ma pomóc w budowaniu relacji i podjęciu decyzji o wejściu w dojrzały związek. Zadaje trudne, często kontrowersyjne pytania, dzięki którym możemy sprawdzić, czy darzymy się zaufaniem, jakie mamy priorytety we wspólnej przyszłości i jakie zasady ustalimy. Pytam m.in. o to, czy wyobrażasz sobie, że będziesz odgrywać rolę stereotypowej pani domu? Jak wyobrażacie sobie relacje z rodziną i przyjaciółmi po ślubie? Jak zaplanujecie budżet i kto go będzie kontrolował? - wymienia projektantka.
TUMAR składa się z dziewięciu różnych elementów z grawerami, które przedstawiają najważniejsze obszary życia: miłość, seks, dzieci, finanse, relacje, praca oraz kariera, tradycje, religia i duchowość. Części układa się w totem, razem decydując o kolejności sfer. Zestaw zawiera także karty z pytaniami o równość i partnerstwo. Do każdej z dziewięciu sfer Zhyldyz opracowała zestaw pytań, np. dotyczący miłości: co zrobić, żeby zachować ją na całe życie? Jak pielęgnować miłość? Co się stanie gdy miłość wygaśnie? Od wielu lat mieszkam w Europie i moje poglądy na życie są inne, chciałam żeby projekt miał elementy kultury kirgiskiej, ale był również zrozumiały dla innych.
Wykorzystałam ornamenty, które wywodzą się z mojej ojczyzny i mają możliwość opowiadania historii. Miłość symbolizują splecione dłonie, finanse - kopyto, które w Kirgistanie oznacza bogactwo (nomad, który miał konia, miał pieniądze) - dodaje Zhyldyz.
Projekt wykonany jest z surowców naturalnych: drewna orzechowego, dębu, jesionu, gliny oraz filcu.
Praca prezentowana będzie od 3 do 6 października podczas Warsaw Home Fair.