Deklaracja dostępności
Uniwersytet SWPS zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja Dostępności dotyczy strony uczelni swps.pl Strona główna Uniwersytetu SWPS otworzy się w nowej karcie
- Data publikacji strony internetowej: 1 października 2021
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: czerwiec 2024 r.
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
- Ze względu na swoją specyfikę, nie wszystkie teksty są napisane prostym językiem. Do trudniejszych zaliczają się opisy projektów badawczych i publikacji naukowych. W miarę możliwości staramy się wyjaśniać trudne pojęcia i procedury.
- Nie wszystkie pliki z warstwą tekstową są w pełni dostępne. Może w nich brakować odpowiedniego formatowania i struktury, np. brak nagłówków lub opisów alternatywnych do tabel i grafik. Niektóre załączniki nie posiadają informacji na temat wielkości i formatu pliku. Większość załączników publikowane począwszy od 1 marca 2025 r. posiadają takie informacje.
- Grafiki i zdjęcia wstawiane na stronie po 1 stycznia 2025 r. posiadają tekst alternatywny. Część grafik i zdjęć opublikowanych przed tą datą nie posiada tekstów alternatywnych jednak w trakcie aktualizacji sukcesywnie dodajemy do nich teksty alternatywne. Część materiałów wideo zamieszczonych na stronie nie ma napisów dla osób z niepełnosprawnością słuchu ani opisów pełnej treści filmu w odrębnym pliku. W takim wypadku można skorzystać z dostępnego na każdej stronie linku pozwalającego na połączenie z tłumaczem języka migowego.
- Zdarzają się krótkie linki nieposiadające w nazwie informacji o swoim celu, np. „Pobierz”, „Czytaj więcej”.
Może brakować informacji o otwarciu linków w nowym oknie. Po 1 stycznia 2025 roku nowe linki posiadają informacje o celu, sukcesywnie w ramach aktualizacji wzbogacamy o nie wcześniej publikowane odnośniki. - Ograniczone stosowanie punktów orientacyjnych aria (znaczniki pomagające orientować się czytnikom w strukturze strony). Nowe strony tworzone po 1 marca 2025 posiadają znaczniki semantyczne.
- Część formularzy nie zapewnia opcji autocomplete lub odpowiednich sugestii korekty błędów. W przypadku niemożliwości skorzystania z takiego formularza istnieje możliwość skontaktowania się z nami pisząc na adres e-mail lub dzwoniąc. Dane teleadresowa podane są na każdej stronie.
- Treści archiwalne niewykorzystywane do realizacji bieżących zadań instytucji.
Pliki wytworzone przez podmioty inne niż Uniwersytet SWPS (przekazane do publikacji w formie papierowej lub skanów) – nie są dostępne z uwagi na brak dostępu do danych źródłowych.
Przygotowanie Deklaracji Dostępności
i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji: 20 stycznia 2023 r.
- Data ostatniego przeglądu deklaracji: 28 marca 2025 r.
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny przeprowadzonej przez Uniwersytet SWPS w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej oraz audytu dostępności cyfrowej wykonanego przez Fundację Widzialni.
Udogodnienia, ograniczenia
i inne informacje
- Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
- Podmiotowa strona BIP została zaprojektowana tak, aby jak największa liczba użytkowników mogła z niej swobodnie korzystać używając różnych systemów operacyjnych i różnych przeglądarek Dla osób słabowidzących przeznaczona jest wersja tekstowa oraz wersja o zwiększonym kontraście. Możliwa jest też zmiana wielkości czcionki tekstu w opublikowanych artykułach.
- Oprócz myszki po witrynie można się poruszać za pomocą klawiatury. Klawisz "TAB" przesunie fokus do każdej z opcji nawigacji lub linków na ekranie. Kombinacja klawiszy Shift+TAB cofnie fokus na poprzedni element nawigacji. Naciskając Enter nastąpi przejście do zaznaczonego odnośnika. Używając strzałek "w dół" i "w górę" można przewijać stronę.
Informacje zwrotne
i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Centrum Wsparcia i Aktywności — mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 22 103 64 64.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków
i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualne skargi prosimy kierować:
- pisemnie pocztą na adres: Centrum Wsparcia i Aktywności USWPS, ul. Chodakowska 19/31, 03 – 815 Warszawa.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Aplikacje mobilne
Uniwersytet SWPS udostępnia następujące aplikacje mobilne: https://swps-mobile-app-prod.web.app/ Mój USWPS, strona z możliwością pobrania aplikacji dla systemu Android lub iOS otworzy się w nowej karcie
Dostępność architektoniczna
Uniwersytet SWPS stara się zapewnić dostępność architektoniczną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do budynku, w którym mieści się siedziba Uniwersytetu SWPS oraz do Filii.
Siedziba Uniwersytetu SWPS, ul. Chodakowska 19/31, Warszawa
- Do budynku prowadzą dwa główne wejścia. Wejście od ul. Chodakowskiej (od strony parkingu) dostępne jest z poziomu terenu. Wejście (od ulicy Gocławskiej) od strony dziedzińca jest dostępne za pomocą schodów (z odpowiednim oznaczeniem dla osób niedowidzących) oraz pochylni.
- Przy wejściu od strony parkingu zapewniono drzwi automatyczne przesuwne, które otwierają się samoczynnie po wejściu/wjechaniu w obszar pracy sensora.
- Przed wejściem do budynku jest system naprowadzający dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące TOTUPOINT. Istnieje możliwość wezwania do pomocy pracownika ochrony.
- W pobliżu budynku przejścia dla pieszych są wyposażone w sygnalizację dźwiękową.
- Po wejściu do budynku dostępny jest plan graficzny uwzględniający rozkład wszystkich pomieszczeń.
- Komunikacja pionowa w budynku – 3 windy w tym jedna osobowo-towarowa z kontrolą dostępu i 10 klatek schodowych. Wejście do budynku realizowane 9 wejściami. Korytarze oraz hol przy wejściu głównym umożliwiają swobodne poruszanie się po budynku. Do dyspozycji osób z niepełnosprawnościami pozostają przystosowane zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitariaty. Są one ogólnodostępne i zlokalizowane na wszystkich poziomach budynku.
- Wnętrze budynku przystosowane jest do poruszania się osób z niepełnosprawnością ruchową. Ciągi komunikacyjne i sale/gabinety umieszczone są na tym samym poziomie, bez progów. W większości miejsc zapewniono kontrasty pomiędzy posadzkami a ścianami, drzwiami a ścianami, na ciągach komunikacyjnych oraz schodach i spocznikach schodowych. Zapewniono oznaczenia na szklanych drzwiach zewnętrznych i wewnętrznych, a także oznaczenia w alfabecie Braille'a na wejściach do pomieszczeń.
- W holu głównym na parterze znajduje się Centrum Informacji/Kancelaria czynna w godz.7.00-19.00 wyposażona w pętlę indukcyjną oraz biuro ochrony czynne całą dobę.
- Budynek posiada własny parking z wyznaczonymi miejscami do parkowania dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby te mogą na wezwanie skorzystać z pomocy pracownika Ochrony.
- Obiekt jest dostępny dla osoby korzystającej z psa asystującego i psa przewodnika.
- Zapewniamy usługę tłumacza polskiego języka migowego bez wcześniejszego zgłoszenia zapotrzebowania za pośrednictwem usługi Tłumacza MIGAM.
- W obiekcie znajduje się kilka punktów gastronomicznych. Największą stołówkę zapewniono na parterze. Wszystkie z nich znajdują się w miejscach dostępnych dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Dla użytkowników zapewniono również swobodny dostęp do automatów vendingowych czy też do filtrowanej wody pitnej (tzw. żródełko).
- Dojazd do budynku komunikacją miejską:
- Przystanek: Praga Płd.-Ratusz lub Mińska:
– autobusy: 125, 135, 311
– autobusy: 123, 173, 202
– tramwaje: 3, 6, 22, 26 - Dojazd ze stacji Metro Stadion Narodowy:
– autobus linia 202 - Dojazd z Dworca PKP Warszawa-Wschodnia:
– uczelnia jest oddalona zaledwie 15 minut pieszo od dworca, możliwy jest także dojazd autobusem linii 123, 173 oraz 202
- Przystanek: Praga Płd.-Ratusz lub Mińska:
Filia Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu (53-238), ul. Ostrowskiego 30B
- Do budynku prowadzą dwa wejścia od ulicy Ostrowskiego i od ul. Fiołkowej. Oba wejścia są wyposażone w drzwi automatyczne, które otwierają się samoczynnie po wejściu/wjechaniu w obszar pracy sensora.
- Przed wejściem do budynku jest system naprowadzający dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące TOTUPOINT. Możliwość wezwania portiera od ul. Ostrowskiego.
- Komunikacja pionowa w budynku – 2 windy. Korytarze i hol umożliwiają swobodne poruszanie się. W budynku znajdują się 2 windy dla osób z niepełnosprawnością. Toaleta dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na parterze. Zapewniono oznaczenia w alfabecie Braille'a na wejściach do pomieszczeń.
- W holu głównym na parterze znajduje się sekretariat czynny od 7:00 do 15:00, szatnia czynna w godz. 7.30-17.30 w mc październik -kwiecień, oraz portiernia czynna całą dobę.
- Budynek posiada wyznaczone miejsca do parkowania dla osób z niepełnosprawnościami.
- Obiekt jest dostępny dla osoby korzystającej z psa asystującego i psa przewodnika.
- Zapewniamy usługę tłumacza polskiego języka migowego bez wcześniejszego zgłoszenia zapotrzebowania za pośrednictwem usługi Tłumacza MIGAM.
- Dojazd do budynku komunikacja miejską:
- Przystanek Ostrowskiego NŻ:
– autobusy: 107, 119 - Przystanek FAT:
– autobusy: A, 124, 125, 126, 134, 136, 143, 319, 607 - Przystanek FAT lub Fiołkowa
– tramwaje:4, 5, 11, 20 - Dojazd z Dworca Głównego PKP:
– tramwaje: 5, 11 (z przystanku Dworzec Gł. PKP do FAT lub Fiołkowa)
– autobus 125 (z przystanku Dworzec Gł. PKP do FAT - Dojazd z Rynku:
– tramwaj: 11 (z przystanku pl. Nowy Targ do FAT lub Fiołkowa); 4 (z przystanku Świdnicka do FAT lub Fiołkowa)
- Przystanek Ostrowskiego NŻ:
- Inne
- W budynku można wypożyczyć pętlę indukcyjną. Wnętrza sal ćwiczeniowych w większości są przystosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnością. Podłoga nie posiada progów.
Filia Uniwersytetu SWPS w Katowicach (40-326), ul. Techników 9
- Do budynku prowadzą trzy wejścia:
- od strony parkingu, przy wejściu znajdują się trzy oznaczone miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami,
- od strony ul. Techników przeznaczone dla ruchu pieszego,
- od strony wewnętrznej drogi dojazdowej, przy wejściu dwa miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami,
- wszystkie wejścia szerokie, dostosowane dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.
- Biura wyposażone są w system call-hear, ułatwiający dostęp osobom mającym problemy z poruszaniem się.
- W budynku znajduje się winda komunikująca wszystkie kondygnacje oraz platforma schodowa łącząca kondygnacje parter/I piętro/II piętro. W całym budynku nie ma progów.
- Toalety dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na parterze oraz III piętrze.
- Na parterze znajduje się punkt informacyjny, szatnia samoobsługowa znajduje się obok auli na parterze.
- Budynek posiada wyznaczone miejsca do parkowania dla osób z niepełnosprawnościami.
- Obiekt jest dostępny dla osoby korzystającej z psa asystującego i psa przewodnika.
- Zapewniamy usługę tłumacza polskiego języka migowego bez wcześniejszego zgłoszenia zapotrzebowania za pośrednictwem usługi Tłumacza MIGAM.
- Na parterze przy strefie studenta znajduje się bufet otwarty przez 7 dni w tygodniu.
- Cały budynek jest dostosowany do aktualnych przepisów przeciwpożarowych, co za tym idzie wszystkie strefy pożarowe oddzielone są trudno palnymi drzwiami,
- Dojazd do budynku komunikacja miejską:
przystanki komunikacji miejskiej zlokalizowane w niewielkiej odległości od budynku:- Przystanek Dąbrówka Mała Zespół Szkół:
– autobus: 177 - Przystanek Dąbrówka Mała Le Ronda:
– autobusy: 11, 61, 108, 109, 657, 911, 911N
- Przystanek Dąbrówka Mała Zespół Szkół:
- Inne:
- W bibliotece znajduje się stanowisko komputerowe, wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie (syntezator mowy, program powiększający) oraz powiększoną klawiaturę.
- Ponadto czytelnicy mogą korzystać z lup powiększających tekst Optelec Compact 10 HD oraz ÖKOLUX plus, a także ze skanera OCR.
Filia Uniwersytetu SWPS w Sopocie (81-745), ul. Polna 16/20
- Wejście do budynku od strony parkingu. Do budynku można wejść 3 wejściami. Dwa wejścia usytuowane obok siebie. Pierwsze - wejście główne, obok którego znajduje się portiernia. Drugie (znajdujące się obok wejścia głównego) z podjazdem dla osób niepełnosprawnych prowadzące bezpośrednio do windy. Trzecie wejście z podjazdem dla osób niepełnosprawnych prowadzące do Auli 0.4 oraz Biblioteki.
- W budynku znajduje się winda. Korytarze szerokie bez drzwi przeciwpożarowych. Na schodach po obydwu stronach znajdują się poręcze. Utrudniony dostęp z poziomu 0 do auli 0.4 (znajdują się schodki), osoba z niepełnosprawnościami korzysta z podjazdu aby dostać się do auli 0.4
- W budynku znajdują się toalety dla osób z niepełnosprawnościami, zlokalizowane na wszystkich poziomach budynku.
- Wnętrze budynku częściowo przystosowane jest do poruszania się osób z niepełnosprawnością ruchową. Zapewniono oznaczenia w alfabecie Braille'a na wejściach do pomieszczeń.
- W holu głównym na parterze znajduje się szatnia czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7:30-17:30
- Budynek posiada własny parking z wyznaczonymi miejscami do parkowania dla osób z niepełnosprawnościami.
- Obiekt jest dostępny dla osoby korzystającej z psa asystującego i psa przewodnika.
- Zapewniamy usługę tłumacza polskiego języka migowego bez wcześniejszego zgłoszenia zapotrzebowania za pośrednictwem usługi Tłumacza MIGAM.
- Dojazd do budynku komunikacja miejską:
- Autobus:
– autobus: 177 - Dojazd z dworca:
– SKM przystanek Sopot Wyścigi 250m od USWPS
- Autobus:
- Inne
- W budynku można wypożyczyć pętlę indukcyjną
Filia Uniwersytetu SWPS w Poznaniu (61-719), ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10
- Główne wejście do budynku jest wyposażone w podjazd dla osób z niepełnosprawnościami, a do drzwi głównych prowadzi ścieżka sensoryczna. Drugie wejście, parterowe, usytuowane jest od strony parkingu dla studentów, na tyłach budynku.
- W budynku znajdują się dwie windy z przyciskami oznaczonymi w alfabecie Braille'a. Korytarze szerokie.
- Specjalna platforma na schodach umożliwia osobom mającym problemy z poruszaniem się dotarcie do szatni i biblioteki. W budynku znajduje się również schodołaz oraz materace ewakuacyjne.
- Na wszystkich poziomach budynku zlokalizowane są toalety dla osób z niepełnosprawnościami.
- Wnętrze budynku częściowo przystosowane jest do poruszania się osób z niepełnosprawnością ruchową. Zapewniono oznaczenia w alfabecie Braille'a na wejściach do pomieszczeń.
- Na poziomie -1 znajduje się szatnia czynna w sezonie jesienno-zimowym od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 7:30 do 19:30. Specjalna platforma na schodach umożliwia osobom mającym problemy z poruszaniem się dotarcie do szatni i biblioteki. W budynku znajduje się również schodołaz oraz materace ewakuacyjne.
- Budynek posiada własny parking z wyznaczonymi miejscami do parkowania dla osób z niepełnosprawnościami.
- Obiekt jest dostępny dla osoby korzystającej z psa asystującego i psa przewodnika.
- Na wniosek studenta zapewniamy usługę tłumacza polskiego języka migowego za pośrednictwem usługi Tłumacza MIGAM.
- Dojazd do budynku komunikacja miejską:
- Przystanek „Urząd Marszałkowski”:
– autobusy: 168, 169, 171 - Przystanek „Garbary”:
– autobusy: 167, 174, 190, 911, 214, 224 - Przystanek „Grochowe Łąki”:
– autobusy: 160, 163, 167, 174, 176, 190, 603, 911, 211, 214, 220, 221, 224 - Przystanek „Pl. Wielkopolski”:
– tramwaje: 7, 8, 17 - Przystanek PKP „Poznań Garbary”
- Przystanek „Urząd Marszałkowski”:
- Inne:
- W bibliotece znajdują się: stanowisko komputerowe wyposażone w biurko z regulacją wysokości oraz specjalistyczne oprogramowanie czytnik ekranu JAWS professional program do rozpoznawania tekstu na zeskanowanych dokumentach za pomocą mechanizmu OCR ABBY Fine Reader 15, klawiaturę dla osób z dysfunkcjami wzroku, skaner.
- Uczelnia umożliwia dostęp do Akademickiej Biblioteki Cyfrowej – bazy podręczników i skryptów akademickich zdigitalizowanych w formatach DOC, HTML, PDF, DAISY.
- W bibliotece znajduje się pętla indukcyjna wypożyczana na terenie uczelni po wcześniejszym zgłoszeniu.
Filia Uniwersytetu SWPS w Krakowie (31-864), al. Jana Pawła II 39a
- Główne wejście do budynku jest wyposażone w podjazd dla osób z niepełnosprawnościami oraz przesuwne otwarte drzwi. Drugie wejście, parterowe, usytuowane jest od strony parkingu dla studentów, na tyłach budynku. Przed głównym wejściem znajduje się miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
- W budynku na parterze znajduje się automatyczny podnośnik dla osób poruszających się na wózku.
- W budynku znajdują się dwie windy, jedna z nich zawiera panel dotykowy i głosowy.
- Na parterze znajduje się toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.
- W budynku znajdują się dwa krzesła i dwie maty ewakuacyjne (umieszone na każdym z pięter budynku) oraz parawany dźwiękoszczelne umożliwiające dostosowanie przestrzeni uczelni na potrzeby studentów (w tym m.in utworzenie tzw. miejsca wyciszenia).
- Na parterze znajduje się punkt informacyjny oraz szatnia samoobsługowa.
- Uczelnia posiada wypożyczalnię sprzętu dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami wyposażoną między innymi w: wózek inwalidzki, laptopy z ekranem dotykowym wraz z oprogramowaniem (ZBrush), specjalistyczne oprogramowanie Supernova Reader Magnifier (Lunar Plus) – program powiększająco-udźwiękawiający na potrzeby studentów z niepełnosprawnością, licencje wieczyste MS Project Standard 2021 - oprogramowanie do laptopów do wypożyczalni, pętla indukcyjna (przenośna).
- W bibliotece/czytelni znajduje się odpowiednio przygotowane stanowisko pracy dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.
- W salach dydaktycznych znajdują się odpowiednio przygotowane stanowiska pracy dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.
- Zapewniamy usługę tłumacza polskiego języka migowego po wcześniejszym zgłoszeniu zapotrzebowania za pośrednictwem usługi Tłumacza MIGAM.
- Dojazd do budynku komunikacja miejską:
- „AWF” lub „Muzeum Lotnictwa”:
– tramwaje: 4, 5, 9, 10, 52, 64 - Samochodem dojazd od ul. Życzkowskiego.
- „AWF” lub „Muzeum Lotnictwa”:
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Wnioskowanie o tłumacza polskiego języka migowego
W recepcji siedziby USWPS i w każdym innym miejscu obsługowym można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online za pośrednictwem usługi Tłumacza MIGAM. Usługa jest dostępna w godzinach pracy Uniwersytetu. Usługa jest bezpłatna.