Reformujemy edukację w Europie
Jako członek European Reform University Alliance (ERUA), zmianiamy podejście do badań, nauczania i samej uczelni i tworzymy bardziej dostępny system szkolnictwa wyższego.
Uniwersytety członkowskie ERUA:
Nasze cele
Wytyczamy innowacyjne ścieżki kształcenia ERUA
Koordynujemy wdrażanie wspólnych programów nauczania i kursów, które umożliwią wymianę studencką i naukową pomiędzy ośmioma uniwersytetami zrzeszonymi w sojuszu. Pracujemy nad stworzeniem Laboratorium Innowacji Akademickich (Academic Innovation Laboratory), które ułatwi stworzenie innowacyjnych ścieżek edukacji.
Tworzymy wspólny kampus ERUA
Pracujemy nad stworzeniem spójnych warunków studiowania na wszystkich ośmiu uniwersytetach ERUA. Naszym celem jest wzmocnienie poczucia wspólnoty między członkami sojuszu. Chcemy, by mobilność stała się naturalnym elementem życia akademickiego. Wprowadzamy wspólne standardy ekologiczne i rozwiązania przyjazne środowisku – zarówno na kampusach, jak i w przestrzeni wirtualnej. Opracowujemy jednolitą identyfikację wizualną oraz wspólną markę.
Wspieramy przedsiębiorczość społeczną w ERUA
Rozwijamy ducha przedsiębiorczości w naukach społecznych poprzez wspieranie współpracy z dziedzinami nauk ścisłych i technicznych (ang. STEM – science, technology, engineering, and math), by skutecznie stawić czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem badań i funkcjonowaniem szkolnictwa wyższego w Europie.
Uniwersytet SWPS wnosi do sojuszu ERUA bogate doświadczenie w zakresie prowadzenia badań, dydaktyki i wdrażania projektów. Dzięki współpracy z partnerami, którzy reprezentują różne dyscypliny i środowiska, możemy realizować nowe pomysły i skuteczniej rozwiązywać złożone problemy.
prof. dr hab. Roman Cieślak
rektor Uniewrystetu SWPS, członek Rady Rektorów ERUA
Celem inicjatywy Uniwersytetów Europejskich jest eksplorowanie nowych, transgranicznych możliwości kształcenia i sposobów zarządzania edukacją. Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań od zawsze było kluczowym elementem strategii USWPS. Dlatego członkostwo w ERUA jest dla nas naturalnym etapem rozwoju.
dr hab. Ewa Gruszczyńska, prof. Uniwersytetu SWPS
prorktorka ds. międzynarodowych Uniwersytetu SWPS
Czym jest ERUA?
European Reform University Alliance (ERUA) to konsorcjum zrzeszające osiem europejskich uczelni, które angażują się w poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie prowadzenia badań, dydaktyki i rozwoju instytucjonalnego. Jako część inicjatywy Uniwersytetów Europejskich – jednej z kluczowych inicjatyw Komisji Europejskiej – ERUA dąży do ulepszenia rozwoju europejskiego obszaru edukacji oraz wdrożenia europejskiej strategii na rzecz szkół wyższych.
Otwartość
Otwartość to również jedna z podstawowych wartości Uniwersytetu SWPS. Jako członek ERUA wdrażamy innowacyjne polityki i rozwiązania, tworzymy elastyczne i efektywne wspólne struktury oraz opracowujemy sprawne i transparentne modele operacyjne. Wspólnie promujemy ideę otwartej nauki i otwartego społeczeństwa.
Inkluzywność
Na Uniwersytecie SWPS wierzymy, że różnorodność opinii, doświadczeń i metod badawczych wzbogaca społeczność akademicką. W ERUA jesteśmy dumni z naszej różnorodności geograficznej, kulturowej, ekonomicznej i językowej. Zapewniamy przestrzeń dla każdego i dbamy o to, by nikt nie został pominięty.
Humanizm
Uniwersytet SWPS, podobnie jak inne uczelnie zrzeszone w ERUA, opiera się na wartościach, jakie niosą ze sobą humanistyka, nauki społeczne i sztuka. Członków sojuszu łączy też głębokie przywiązanie do wolności akademickiej. Pozwala nam to działać na rzecz dobrostanu społeczeństw w sposób zrównoważony, odpowiedzialny i dalekowzroczny.
ERUA dla studentów i studentek
Dla Uniwersytetu SWPS kształcenie świadomych obywateli jutra jest kluczowym celem. Wraz z innymi członkami ERUA nieustannie staramy się angażować studentów i studentki na różnych polach, nie tylko jako adeptów i adeptki, ale również jako partnerów i partnerki w procesie edukacji i prowadzenia badań oraz przyszłych liderów zmian.
Korzyści z członkostwa w ERUA
Dlaczego Uniwersytet SWPS dołączył do ERUA? Sprawdź, co o sojuszu mówią nasi studenci i pracownicy.
Jako wykładowca z wielką radością obserwuję zaangażowanie studentów i studentek w różne projekty ERUA. Takie doświadczenia pomogą im stać się aktywnymi obywatelami i liderami jutra.
Filip Cyuńczyk
pełnomocnik rektora ds. osób studiujących
Zaangażowanie w projekty o znaczeniu społecznym jest dla mnie bardzo istotne. Działanie w ERUA – inicjatywie, która dąży do wprowadzania pozytywnych zmian i poprawy życia lokalnych społeczności – daje mi taką możliwość.
Zuzanna Jakubik
koordynatorka ds. projektów w biurze prorektorki ds. nauki
Członkostwo w ERUA wpisuje się w nasze strategiczne cele: rozwój interdyscyplinarnej i międzynarodowej edukacji, wspieranie badań, które mają realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość oraz działania na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego i środowiskowego.
Radek Stanczewski
dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej, koordynator projektu ERUA na Uniwersytecie SWPS
ERUA otwiera przed studentami wiele możliwości – od edukacyjnych i rozwojowych po mobilność. Wzbogaca nasz program nauczania, pozwala nam poznać inne kultury i zdobyć różne praktyczne umiejętności..
Tomek Janicki
student psychologii
Praca w międzynarodowym zespole, który tworzy wspólny kampus dla uczelni członkowskich ERUA, daje mi ogromną satysfakcję, bo wiem, że to otworzy wiele nowych one przed naszymi studentami.
Julia Tyburska
specjalistka ds. międzynarodowych w Biurze Współpracy Międzynarodowej
ERUA umożliwia współpracę akademików i badaczy z ośmiu uniwersytetów. Możemy czerpać z ich wiedzy i doświadczenia w różnych dziedzinach, aby tworzyć innowacyjne ścieżki kształcenia.
Paweł Pyrka
prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Nauk Humanistycznych w Warszawie