Autostrada do szkoły w School of Form
W drugim tygodniu października studenci School of Form wezmą udział w warsztatach, podczas których postarają się udowodnić, że drogowe elementy infrastrukturalne są wdzięcznym materiałem do wypracowania ciekawych i niesztampowych pomysłów. Zajęcia realizowane są w ramach programu społeczno-edukacyjnego AUTOSTRADA DO SZKOŁY, którego autorem jest Autostrada Wielkopolska. Kampania została zainaugurowana w kwietniu tego roku i ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa dzieci, które tak jak dorośli są uczestnikami ruchu drogowego.
W jaki sposób nadać walor estetyczny przestrzeni publicznej stosując się jednocześnie do restrykcyjnych przepisów? Jak sprawić, aby infrastruktura drogowa była nie tylko bezpieczna i skuteczna, ale także wizualnie atrakcyjna? Tego typu pytania stawiają sobie podczas warsztatów studenci School of Form, wspierani przez ekspertów z Autostrady Wielkopolskiej SA i spółki Strabag. Przed studentami nie lada wyzwanie, mianowicie stworzenie unikalnych i jednocześnie uniwersalnych propozycji elementów infrastruktury drogowej, która z definicji podnosi poziom naszego bezpieczeństwa. Powinna ona stanowić zachętę do przestrzegania zasad ruchu drogowego, będąc jednocześnie estetycznym elementem otoczenia. To będzie lekcja kreatywności i wielkie wyzwanie dla studentów. Zadanie jest trudne, ponieważ nasze projekty nie mogą zaburzać przestrzeni publicznej i muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Jestem jednak przekonana, że studenci sprostają wyzwaniu – powiedziała, koordynatorka warsztatów, Jola Starzak ze School of Form.
AUTOSTRADA DO SZKOŁY to zajęcia w szkołach województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Program koncentruje się na edukacji i poprawie przyszkolnej infrastruktury. Uczniowie poznają zasady poruszania się na drodze dzięki specjalnej aplikacji, która za pomocą gogli VR przenosi ich do wirtualnej rzeczywistości. To właśnie w wirtualnym świecie dzieci rozwiązują zadania i uczą się podstawowych zasad bezpieczeństwa. – Bardzo cieszymy się ze współpracy ze School of Form. Mam nadzieję, że pozwoli ona na zaproponowanie nowych, innowacyjnych rozwiązań z zakresu infrastruktury drogowej. Najlepsze prace mają szansę zostać zrealizowane. Mogą też stanowić zaczątek dyskusji wokół tego tematu. Pierwsze z brzegu proste przejścia dla pieszych mogą pełnić swoja rolę będąc jednocześnie ciekawym elementem naszego krajobrazu – powiedziała Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa AWSA.
Zadanie jest trudne, ponieważ nasze projekty nie mogą zaburzać przestrzeni publicznej i muszą być przede wszystkim funkcjonalne.
Jola Starzak, opiekun specjalności Domestic Design, School of Form
W zajęciach udział wezmą studenci I stopnia z kierunków Communication Design oraz Domestic Design. Na początku uczestnicy zapoznają się z ideą programu AUTOSTRADA DO SZKOŁY, następnie odwiedzą przykładowe miejsca, dla których tworzyć będą dedykowane elementy infrastrukturalne, po czym rozpoczną pracę twórczą nad projektami. Podczas warsztatów studentów wspierać będą wykładowcy (socjolog, architekt, projektant, specjalista z dziedziny projektowania przedmiotów, identyfikacji wizualnej i 360 VR). Warsztaty potrwają od 9 do 13 października. Najlepsze prace zostaną udostępnione publicznie.
mgr inż. arch.
Jolanta Starzak