Zarządzanie emergencją - nowy trend w biznesie
Emergencja w firmie, niczym proces myślenia powstający z interakcji pomiędzy neuronami w mózgu, polega na wykorzystaniu oddolnych i spontanicznie zachodzących w każdej firmie procesów na rzecz jej rozwoju. Obszary zmienności w organizacji, system wczesnego ostrzegania w firmie oraz innowacyjne impulsy inicjujące zmianę społeczną, technologiczną, a nawet polityczną - to między innymi tematy, które poruszą eksperci zarządzania, przywództwa i ekonomii w ramach cyklu Open Eyes Economy on tour 2018. Już 12 czerwca na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
Wybitne osobistości ze świata nauki i biznesu: prof. Andrzej Nowak, prof. Jerzy Hausner i prof. Andrzej Blikle wyjaśnią, czym jest zarządzanie emergencją - nowy trend w biznesie polegający na wykorzystaniu procesów oddolnych, spontanicznie zachodzących w każdej firmie.
Emergencja to nieoczekiwane pojawienie się na poziomie systemu właściwości, których nie da się przewidzieć, nawet znając jego elementy składowe. Zarządzanie tym procesem pozwala w harmonijny sposób łączyć w przedsiębiorstwie inicjatywy odgórne i społeczne. Podkreśla to podmiotowe traktowanie pracowników i wykorzystuje ich naturalną motywację oraz łączy ich rozwój z rozbudową firmy, co w naturalny sposób wpisuje się w koncepcję firmy-idei.
Każda działalność ludzka, w tym także gospodarcza, jest wielowymiarowa, ponieważ nierozerwalnie wiąże się z czasoprzestrzenią, którą z kolei określają relacje społeczne. W przypadku firmy-idei jest to szczególnie istotne w kontekście kształtowania współzależności między aktywami materialnymi i niematerialnymi. Tworzenie luźnych powiązań wzmacnia emergentne właściwości organizacji. Dzięki temu jest ona w stanie przeobrażać się i rozwijać.
Wedle założeń tego konceptu ekonomia i zarządzanie to nie tylko nauki ścisłe opisująca świat w kategoriach zysków i strat, ale również dziedzina zakorzeniona w tym, co dotyczy człowieka i relacji społecznych. Koresponduje z psychologią, socjologią, filozofią, etyką i kulturą. To filozofia działalności biznesowej nowej generacji i skupiona na odpowiedzialności strategia zarządzania firmą oraz jej marką.
Seminarium jest jednym ze spotkań prowadzonych w całej Polsce w ramach cyklu Open Eyes Economy on tour 2018. Stanowią one wstęp do trzeciej edycji Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości – Open Eyes Economy Summit w Krakowie, planowanego na 20–21 listopada 2018 r. Open Eyes Economy Summit promuje ekonomię opartą na wartościach społecznych i odbywa się raz do roku, jesienią, w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Nie trzeba jednak jechać do Krakowa, by poznać problematykę konferencji. Cykl spotkań Open Eyes Economy on tour to seminaria, minikonferencje, sesje o charakterze merytorycznym, które odbywają się w wielu polskich i w wybranych europejskich miastach. Mają być środkiem do rozwijania ogólnopolskich oraz międzynarodowych inicjatyw i nawiązywania kontaktów, a w dłuższej perspektywie stworzenia jak największego forum wymiany doświadczeń, inspiracji i idei.
Seminarium Firma-idea: zarządzanie i emergencja
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny
12 czerwca 2018
Wstęp wolny, obowiązuje rejestracja na stronie www.swps.pl/oees.