Drzwi Otwarte w Katowicach
Psychologia, a może psychokryminalistyka? Uczestnicy Drzwi Otwartych Uniwersytetu SWPS będą mieli okazję poznać nie tylko ofertę uczelni i jej infrastrukturę, lecz także szczegółowe zasady rekrutacji dla kandydatów oraz systemy stypendialne. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w bezpłatnych wykładach oraz do rozmowy z wykładowcami i studentami reprezentującymi poszczególne kierunki studiów.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy.
Drzwi Otwarte Uniwersytetu SWPS rozpoczną się o godz. 9.30. Do dyspozycji kandydatów będą wykładowcy Wydziału Psychologii w Katowicach oraz pracownicy i studenci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie zadawane pytania.
Osoby zainteresowane podjęciem studiów na Uniwersytecie SWPS będą mogły wziąć udział w tzw. SWPS Tour. Podczas zwiedzania uczelni studenci Uniwersytetu SWPS pokażą sale, laboratorium oraz sprzęt, będące stałymi elementami uczelnianej infrastruktury. Kandydaci będą mogli zobaczyć również miejsca, w których nasi studenci chętnie spędzają czas.
Program
9.30 – 10.00 – przywitanie i spotkanie z władzami
10.00 – 11.00 – wykład pt. „Stres, zmęczenie i wypalenie zawodowe” – prowadzenie: dr Aneta Stremska
11.00 – 12.00 – wykład pt. „Proszę opowiedzieć wszystko, co Pani/Panu wiadomo w tej sprawie …” – o trudnościach w uzyskaniu trwałych i trafnych zeznań od naocznych świadków zdarzeń – prowadzenie: dr Joanna Kabzińska
12.00 – 12.30 – prezentacja uczelni | zobacz nasz wydział oczami studenta | SWPS Tour
12.30 – 13.30 – wykład pt. „Świadoma komunikacja sztuką tworzenia dobrej relacji” – prowadzenie: mgr Katarzyna Martula
Psychologia - studia I stopnia i jednolite magisterskie
Psychokryminalistyka - studia I stopnia
21 kierunków studiów podyplomowych
Sprawdź ofertę studiów Uniwersytetu SWPS w Katowicach »
Wykłady
Stres, zmęczenie i wypalenie zawodowe
Wykład będzie obejmował zagadnienia związane ze stresem, zmęczeniem i wypaleniem życiowym. Poruszymy kwestie znaczenia autoorganizacji oraz tego jaki wpływ na naszą codzienność mają skutki kumulowania napięcia i czym jest spirala stresu. Podczas wykładu uczestnicy dowiedzą się także jakie są płaszczyzny wypalenia, po czym poznać osobę wypaloną oraz jak zapobiegać wypaleniu i ograniczać stres.
dr Aneta Stremska
Doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, kwalifikowany organizator pomocy psychologicznej, pedagog, absolwentka studiów zarządzania. Audytor personalny, trener umiejętności społecznych, doradca zawodowy. Od 1996 roku realizuje swoją działalność zawodową dwutorowo: projektuje i wdraża programy naprawcze i interwencyjne dla osób zagrożonych i dotkniętych dezaktywacją i izolacją społeczną oraz prowadzi badania pracownicze i analizy kompetencji zawodowych, tworzy systemy skutecznego przepływu informacji, wspomaga zarządzanie zespołami pracowniczymi. Współpracuje z przedsiębiorstwami i organizacjami na terenie całej Polski. Autorka publikacji poświęconych zarządzaniu procesem zmiany. Uczestniczka wielu konferencji, podczas których prezentuje wnioski z pracy z realnymi klientami dotkniętymi izolacją społeczną i stającymi przed koniecznością aktywizacji społecznej, zawodowej, życiowej.
Proszę opowiedzieć wszystko, co Pani/Panu wiadomo w tej sprawie … – o trudnościach w uzyskaniu trwałych i trafnych zeznań od naocznych świadków zdarzeń
„Proszę opowiedzieć wszystko, co Pani/Panu wiadomo w tej sprawie” – to zdanie bardzo często rozpoczyna właściwe przesłuchanie naocznego świadka przestępstwa. Niejednokrotnie kryje się za nim przekonanie i oczekiwanie przesłuchującego, że świadek nie będzie miał najmniejszych trudności w szczegółowym i dokładnym zrelacjonowaniu przeszłych wydarzeń. Nic bardziej mylnego. Uzyskanie od świadka relacji, która będzie trafnie odzwierciedlać to co się wydarzyło jest ostatnim elementem złożonego procesu formowania się zeznań w pamięci świadka. Proces ten jest wypadkową wielu czynników wpływających na procesy poznawcze świadka od momentu zaobserwowania zdarzenia. Jak na zeznania wpływa to, czy sprawca posługuje się bronią palną? Czy rasa sprawcy rzutuje na to, jak dobrze zostanie zapamiętany jego wygląd? Czy rozmowy z innymi świadkami i śledzenie relacji medialnych o przestępstwie może wpływać na to, jak świadek zapamięta zdarzenie? Na te i wiele innych pytań dotyczących jakości zeznań naocznych świadków odpowiemy podczas wykładu.
dr Joanna Kabzińska
Doktor nauk prawnych, w dyscyplinie prawo w specjalności kryminalistyka. Jej praca doktorska dotyczyła problematyki roli wykrywczej i dowodowej portretu pamięciowego. Joanna Kabzińska jest również magistrem psychologii. Studia magisterskie ukończyła w Instytucie Psychologii Wydziału Filozoficznego UJ ze specjalizacją z psychologii sądowej. W swojej pracy naukowej zajmuje się problematyką z pogranicza psychologii i prawa, a przede wszystkim pozyskiwaniem informacji od osobowych źródeł dowodowych (świadków, podejrzanych), śladami pamięciowymi, psychologią podejmowania decyzji przez zawodowych uczestników postępowania procesowego oraz nowymi obszarami badawczymi psychologii prawa
Świadoma komunikacja sztuką tworzenia dobrej relacji
Czy to o czym mówimy, jest tym, co naprawdę chcemy przekazać? Czy porozumiewamy się po to, aby zrozumieć, czy po to, żeby przyznano nam rację? Jedna z teorii głosi, iż każdy z nas nosi w sobie osobę rodzica, dziecka oraz dorosłego i od tego, która z tych postaci przejmuje kontrolę zależy między innymi jakość naszej relacji. To w jaki sposób wyrażamy nasze myśli i emocje ma ogromny wpływ na to jaką relację zbudujemy. O komunikacji w relacji, uważności, wrażliwości i akceptacji porozmawiamy podczas spotkania.
mgr Katarzyna Martula
Psycholog, trener, behawiorysta zwierzęcy, działacz społeczny. Na co dzień pracuje w Fundacji Stajnia zajmującej się rewitalizacją społeczną Pałacu Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich. Jest wiceprezesem Europejskiego Stowarzyszenia Coachów Psychologów, które łączy wiedzę psychologiczną i coachingową promując świadome wykorzystanie coachingu jako narzędzia pracy psychologa. W swojej pracy stosuje podejście holistyczne łącząc potrzeby ducha, ciała i umysłu. Jest pasjonatką psychologii głębi, pracy z ciałem oraz kontaktu z naturą.
Termin i miejsce
23 listopada 2019 r. godz. 09.30 - 13.30
Uniwersytet SWPS
Wydział Zamiejscowy w Katowicach
ul. Techników 9
40-326 Katowice
Kontakt
Monika Bazan
tel. 32 750 60 84 | tel. kom. +48 785 202 511
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zobacz programy Drzwi Otwartych