O naturze i projektowaniu – wystawa prof. Wilhelma Semaniszyna
Plenerowe fotografie natury i minimalistyczne kadry. Historyczne wizualizacje projektów autobusów typu Jelcz i Star. W Filii we Wrocławiu już wkrótce będzie można zobaczyć przekrojową wystawę prac prof. Wilhelma Semaniszyna, projektanta form przemysłowych, wykładowcy w Instytucie Grafiki.
Natura, technologia, idea
Wystawa prof. Wilhelma Semaniszyna przedstawia zbiór plenerowych fotografii natury utrzymanych w spójnej stylistyce minimalistycznych kadrów oraz zestaw historycznych wizualizacji projektów autobusów i pojazdów ciężarowych typu Jelcz, Star z lat 1972-2006. Modele dwuśladów są zróżnicowane pod względem technologii wykonania – alardid, żywica poliestrowa z matą szklaną, plastelina, wizualizacje dwuwymiarowe i trójwymiarowe. Cała wystawa koncentruje się na fuzji procesów naturalnych, technologii i idei.
Jak podkreśla prof. Semaniszyn: „Forma jest konsekwencją czegoś. Jak nie można utworzyć form sferycznych przy użyciu twardych materiałów, tak stają się one możliwe przy zastosowaniu zwykłej plasteliny. Technologia decyduje i wpływa na formę przedmiotu. Współczesne narzędzia dają nieograniczone możliwości projektowania materii, ale też wprowadzają nowe wirtualne środowisko, co sprawia trudność w rozpoznawaniu zwykłych, czasami podstawowych materiałów”.
Prof. Wilhelm Semaniszyn
Absolwent studium nauczycielskiego (1963 r.) oraz Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, dyplom z wyróżnieniem 1970 r., zatrudniony w swojej macierzystej uczelni od roku 1970. W latach 1980–81 kierownik katedry form przemysłowych, 1981–1987 dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa. W 2003 roku założyciel i kierownik Pracowni Projektowania Środków Transportu ASP we Wrocławiu.
Zobacz również: studia graficzne na Uniwersytecie SWPS »
Galeria
Termin i miejsce
Wernisaż wystawy i uroczyste otwarcie: 17 stycznia 2017 r., godz. 18.00
Wystawa będzie dostępna do 7 marca br.
Główny Korytarz Uniwersytetu SWPS
ul. Ostrowskiego 30b, Wrocław