Zarządzanie i przywództwo w czasach zmian
Żyjemy w świecie, który potrzebuje autorytetów, a jednocześnie je kwestionuje. Autorytetom ufamy, przywódcom nie zawsze. Rośnie jednak popyt na liderów, a spada na autorytety. W trudnych warunkach, kiedy umiejętności przywódcze poddawane są ciągłej presji, warto stawiać na ludzi mających jednocześnie kompetencje lidera i autorytetu. O nowym modelu zarządzania i przywództwa w czasach zmian opowie podczas wykładu w Strefie Zarządzania dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych i ośrodka THINKTANK.
Wstęp wolny. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
wykład
grudzień
14 2017
Warszawa
Podczas cyklicznych, otwartych spotkań w ramach Strefy Zarządzania przedsiębiorcy, menedżerowie średniego i wyższego szczebla, psychologowie biznesu, innowatorzy i liderzy zmian dzielą się wiedzą, zawodowym doświadczeniem i dobrymi praktykami.
Nowy model zarządzania i przywództwa – kierunki zmian
Specjaliści od zarządzania są zgodni: nadchodzi koniec ery szefów i rządzenia. Powtarzają niemal jednomyślnie: przywództwo powinno zastąpić rządzenie, a reagującego wyłącznie na doraźne problemy menedżera – lider, który ma wizję i do jej realizacji potrafi przekonać zespół. Słowem, folwarczne stosunki zarówno w firmach, jak i na szczeblu politycznym nie mają racji bytu. Jakie więc powinno być zarządzanie i przywództwo w czasach, które najtrafniej określa słowo „zmienność”?
Przywództwo to przede wszystkim służba, zaś lider to realista, jeśli chodzi o środki, a jednocześnie osoba autentyczna. Dziś w każdej sferze życia publicznego, także w polityce, liczy się autentyzm. Nie mamy zaufania do przywódców, których działania i wizerunek są niespójne. Przy czym obie kategorie – lidera i autorytetu – często mylone są z idolami czyli ikonami chwilowej popularności.
Politycy, którzy pretendują do roli przywódców i liderów, mimo że niejednokrotnie bardzo ciężko pracują i zasługują na szacunek, spotykają się z krytyką wynikającą wyłącznie z tego, jaką partię reprezentują. Wobec polityków – szczególnie na szczeblu krajowym lub europejskim – zachowujemy duży dystans. Większe zaufanie mamy do samorządowców, bo ich lepiej znamy i możemy nawiązać bezpośrednią relację. Łatwiej nam jest także ich rozliczać z programu wyborczego.
Przywódcą nie musi być jedna osoba, ale oddolne inicjatywy, czasem więc przywództwo może być anonimowe. Czy jesteśmy gotowi na nowy model zarządzania i przywództwa? Od czego zacząć wprowadzanie rewolucyjnych zmian? Co stracimy, ignorując konieczność przeformułowania dotychczasowego modelu zarządzania?
Prelegentka
dr Małgorzata Bonikowska – europeista, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych i ośrodka THINKTANK. Specjalizuje się w problematyce stosunków międzynarodowych (ze szczególnym uwzględnieniem Unii Europejskiej) oraz komunikacji w instytucjach publicznych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (italianistyka), paryskiej Sorbony (historia i nauki polityczne) i PWST (historia kultury), ukończyła dwa programy studiów doktorskich – w Polsce (PAN) i za granicą. W ramach stypendium Fulbrighta odbyła specjalistyczne studia w School of International and Public Affairs (SIPA) Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.
Była odpowiedzialna za przygotowanie i wdrożenie rządowego Programu Program Informowania Społeczeństwa o integracji Polski z UE, tworzyła sieć Regionalnych Centrów Informacji Europejskiej. W latach 2001 – 2008 była ekspertem Komisji Europejskiej i szefem Programu Informacji i Komunikacji KE w Polsce a potem w Bułgarii. Od 1997 r. prowadzi działalność dydaktyczną i naukową, jest wykładowcą akademickim i doradcą rządowym. Autorka ponad 80 publikacji i kilku książek, m.in. „Media a wyzwania XXI wieku” (2009).
Termin i miejsce
14 grudnia 2017 r. (czwartek), godz.18.00 – 19.00
Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31, sala S305