Stres pourazowy a przekonania o skuteczności w radzeniu sobie z traumą
Na zespół stresu pourazowego (PTSD) cierpią osoby, które przeżyły traumatyczne wydarzenie. Doświadczenie to wywołuje natrętne, wciąż powracające i powodujące ból, przede wszystkim psychiczny, wspomnienia, nad którymi poszkodowani nie mogą zapanować. Niektóre osoby jednak, pomimo tak trudnego przeżycia, uważają, że same poradzą sobie z traumą. O symptomach zespołu stresu pourazowego i przeświadczeniu o własnej skuteczności w radzeniu sobie z dramatycznymi doświadczeniami opowie Maria Szczepaniak.
spotkanie
listopad29 2017
Warszawa
PTSD a przekonanie o własnej skuteczności w radzeniu sobie z traumą
Podczas spotkania zostanie wygłoszony referat pt. „Symptomy zespołu stresu pourazowego a przekonania o własnej skuteczności w radzeniu sobie z traumą – w poszukiwaniu kierunku zależności". Referat będzie stanowił sprawozdanie z przeprowadzonego badania, które miało na celu określenie kierunku zależności pomiędzy symptomami zespołu stresu pourazowego (PTSD) a przekonaniami o własnej skuteczności w radzeniu sobie z traumą (trauma coping self-efficacy, TCSE).
W badaniu oceniono nasilenie symptomów PTSD, zgodnie z kryteriami diagnostycznymi DSM-5 (APA, 2013). Uznano, że przekonania o własnej skuteczności w radzeniu sobie z traumą mogą stanowić istotny czynnik w rozwoju symptomów stresu pourazowego, ale także wynikać z nasilenia tych symptomów. Przeprowadzono podłużne badanie z trzema pomiarami oddzielonymi od siebie 2-miesięcznym interwałem czasowym. Podczas referatu zostaną zaprezentowane modele strukturalne analizą efektów krzyżowych (cross-lagged panel design) na próbie osób, które w przeciągu ostatnich 3 miesięcy doświadczyły wypadku komunikacyjnego.
Prelegentka
Maria Szczepaniak
Absolwentka społecznej psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS, obecnie studentka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich tejże uczelni, psychotraumatolog, terapeuta rekomendowany przez PTT EMDR. Naukowo zajmuje się psychologicznymi konsekwencjami stresu traumatycznego w kontekście zaburzeń osobowości. Na co dzień prowadzi zajęcia akademickie w obszarze emocji, motywacji, statystyki oraz psychometrii.
Organizatorzy
Termin i lokalizacja
29 listopada 2017 r., godz. 17.00, sala N127
Uniwersytet SWPS
ul. Chodakowska 19/31
Warszawa