Na czym polega kobieca dominacja? Pokaz filmu o Vivienne Westwood
Co to znaczy być rewolucjonistką? Czym jest wyznaczanie trendów, nie tylko w modzie? Jak to jest być ikoną stylu? Historia ludzkości udowadnia, że raz na jakiś czas rodzą się jednostki, które kreują nowy nurt i znajdują wielu jego zwolenników. Podczas styczniowej Filmoterapii z Sensem 3 i projekcji filmu „Westwood: punkówa, ikona, aktywistka” porozmawiamy o kobiecej dominacji. Dokument prezentuje materiały archiwalne i wywiady ze współpracownikami Westwood. Stanowi także hołd dla jednej z prawdziwie kulturowych ikon naszych czasów. Dyskusję po projekcji poprowadzą dr Michał Lutostański oraz dr Dorota Wiśniewska-Juszczak z Uniwersytetu SWPS.
Pokaz filmu „Westwood: punkówa, ikona, aktywistka”
Wywarła wpływ na współczesną modę punk i nowej fali. Otrzymała od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki za zasługi dla mody i Order Imperium Brytyjskiego za rozsławienie na świecie Wielkiej Brytanii. Posiada ponad 60 sklepów i projektuje kosztowne i wyszukane stroje haute couture. Angielska projektantka mody i biznesmenka Dame Vivienne Westwood od 40 lat na nowo definiuje brytyjską modę i jest odpowiedzialna za stworzenie wielu głośnych i wyrafinowanych stylizacji naszych czasów.
Film jest portretem tej nietuzinkowej osobowości. To podróż od jej dzieciństwa w powojennym Derbyshire do kariery w Paryżu i Mediolanie. Poznajemy niezwykłą historię jej życia, mody, aktywizmu i znaczenia kulturowego, a także walki o utrzymanie integralności marki, jej zasad i dziedzictwa. Była niekwestionowaną punkową królową brytyjskiej mody i wymyśliła anarchistyczne stroje Sex Pistols w latach 70. XX wieku. Nigdy nie osiadła w miejscu i nie brakowało jej pomysłów. Ekscentryczna i oryginalna, ale jednocześnie uważna i dbająca o najdrobniejszy szczegół we wszystkim, co robi. Artystka awangardowa i bezkompromisowa, dla której ubrania są czymś więcej niż tylko stylem, a dzięki działaniom na rzecz eko-aktywizmu po 40 latach pozostaje nadal w czołówce modowej branży.
„Westwood: punkówa, ikona, aktywistka”, reż. Lorna Tucker/Wielka Brytania/2018/78 min
Kino to emocje – 3. edycja Filmoterapii z Sensem
Czy sala kinowa może być również salą terapeutyczną, a film narzędziem do pracy z emocjami? Sukces dwóch edycji Filmoterapii z Sensem pokazuje, że kino jest miejscem, do którego przychodzi się nie tylko po emocje, lecz także ze swoimi emocjami. I że oglądanie filmów pozwala skonfrontować się z nimi, nazwać je i zaakceptować w bezpiecznych warunkach. Podczas 3. edycji publiczność zobaczy najlepsze dokumenty prezentowane podczas Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity.
Z kolei spotkanie po projekcji to okazja, aby w gronie pasjonatów kina porozmawiać na tematy ważne – dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie. O miłości, pasji, samotności, zmianie widzowie będą dyskutować wraz ze specjalistami z Uniwersytetu SWPS oraz Martyną Harland, autorką projektu Filmoterapia.pl.
O ekspertach
dr Michał Lutostański – socjolog. Zajmuje się badaniem młodzieży, subkultur oraz muzyki. Interesuje się różnicami międzypokoleniowymi oraz zróżnicowaniem wewnątrzpokoleniowym. Analizuje zachowania młodzieży na koncertach oraz wpływ muzyki na ich styl życia. Prowadzi badania konsumenckie. Pełni funkcję Account Directora w firmie badawczej 4P. Wcześniej związany z TNS Polska. Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii. Autor i współautor publikacji naukowych, w tym książki pt. „Brzydkie słowa, brudny dźwięk. Muzyka jako przekaz kształtujący styl życia subkultur młodzieżowych” (2015).
dr Dorota Wiśniewska-Juszczak – psycholog społeczny. W pracy naukowej koncentruje się na zagadnieniach związanych z władzą i przywództwem. Interesują ją zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki posiadania i podlegania władzy. Prowadzi badania nad konsekwencjami stosowania różnych strategii wpływu w relacji z osobami poddanymi władzy. Jako praktyk – trener i konsultant – specjalizuje się w budowaniu efektywnych zespołów i komunikacji w ich obrębie. Jest autorką innowacyjnej metody pomiaru potencjału przywódczego menedżerów, akredytowanym trenerem Insights Discovery oraz trenerem najwyższego stopnia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Regularnie komentuje bieżące wydarzenia społeczne w czołowych polskich mediach oraz publikuje artykuły naukowe i popularno-naukowe o tematyce władzy i przywództwa (m.in. „Polityka”, „Gazeta Wyborcza”, Program III Polskiego Radia, TVN, TVN 24). Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia dotyczące efektu sprawowania i podlegania władzy w różnych obszarach życia społeczno-politycznego, psychologii zachowań politycznych i psychologii władzy.
Doświadczalne spotkania po filmie
Każdy z uczestników Filmoterapii z Sensem 3 tuż po zakończonym seansie może wziąć udział w treningu filmoterapeutycznym. Warto wspomnieć, że to metoda wspomagająca edukację lub terapię psychologiczną, z powodzeniem stosowana na całym świecie od lat 80. ubiegłego wieku.
Widz ogląda film, ale robi to w sposób szczególny – nastawia się wyłącznie na odbiór emocjonalny. Zgodnie z podstawowym założeniem filmoterapii to, co nas porusza w filmie, dużo mówi o nas samych.
Trening filmoterapeutyczny krok po kroku
- Po obejrzanym filmie widz wypełnia rozdane przed seansem narzędzia filmoterapeutyczne. Są one dostępne również online: http://filmoterapia.pl/wez-udzial-w-treningu-3/
- Przed kolejnym seansem lub po jego zakończeniu należy pokazać wypełnione narzędzia filmoterapeutyczne. Za zrealizowane zadanie widz otrzymuje pieczątkę.
- Certyfikat ukończenia treningu filmoterapeutycznego uzyskuje osoba, która wzięła udział w 5 spotkaniach, podczas każdego z nich wypełniła narzędzia filmoterapeutyczne i zebrała 5 pieczątek.
Organizatorzy
- Against Gravity
- Milllennium Docs Against Gravity Film Festival
- Akademia Dokumentalna
Partnerzy
- Magazyn SENS
- Uniwersytet SWPS
- TOK FM
- Filmoterapia.pl
Termin i miejsce
23 stycznia 2019 (środa), godz. 20.00
Czas trwania spotkania po filmie: ok. 70 min
Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki
Pl. Defilad 1, Warszawa
Bilety
Bilety na seanse – 20 zł
Rezerwacja i zakup w kasie Kinoteki lub poprzez stronę www.kinoteka.pl.