Studenci Wydziału Psychologii we Wrocławiu walczą w konkursie SWPS University Social Innovation Startup Challenge
Do I konkursu startupowego z obszaru innowacji społecznych (SWPS University Social Innovation Startup Challenge) zgłosiło się 21 studentów i studentek Wydziału Psychologii we Wrocławiu z 8 projektami, spośród których władze wydziału wybrały 5 najlepszych. Projekty „Wczuj się”, „Spokojna głowa”, „Dla dziecka”, „Elephant Game” i „Alz-hi” wezmą udział w inkubacji oraz powalczą o nagrody finansowe przewidziane dla dwóch zwycięskich zespołów.
Konkurs, który pomaga zmieniać świat
Z początkiem października rozpoczęła się rekrutacja zespołów projektowych. Ideą tej inicjatywy jest stworzenie najlepszego projektu startupowego z obszaru innowacji społecznych w oparciu o dowolny pomysł zgłoszony przez studentów i studentki. Eksperci uczelni w ramach konkursu będą wspierać zgłoszone projekty i pomogą zespołom przejść cały proces od pomysłu do wdrożenia. Dwa wyłonione w finale zespoły otrzymają od Uniwersytetu SWPS nagrody, które będą mogły zostać przeznaczone na dalszy rozwój projektów. Poprzez SWPS University Social Innovation Startup Challenge nasza uczelnia pragnie przekonać młodych ludzi, że startupy to ciekawa perspektywa rozwoju zawodowego dla przyszłych psychologów.
Inkubator kreatywności i empatii
Do konkursu zgłosiło się 21 studentek i studentów Wydziału Psychologii we Wrocławiu. Spośród 8 projektów przedstawiciele władz wydziału: dziekan Tomasz Grzyb oraz prodziekani Julita Koszur i Jakub Kuś wybrali 5 pomysłów do dalszej inkubacji.
O nagrody w pierwszej edycji konkursu powalczą autorzy projektów: „Wczuj się”, „Spokojna głowa”, „Dla dziecka”, „Elephant Game” i „Alz-hi”. Tematy, wokół których zogniskowała się uwaga młodych projektantów, to: poszukiwanie rozwiązania dla ofiar przemocy psychicznej, właściwy dobór terapii i terapeutów/terapeutek, wsparcie terapeutyczne i edukacyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami, a także wspieranie osób z chorobami neurodegeneracyjnymi i ich opiekunów.
Opieka ekspertek i ekspertów
Zwycięskie zespoły już rozpoczęły pracę nad swoimi koncepcjami. Uczestnicy konkursu poznali swoich mentorów podczas dnia integracyjnego, a także uzyskali wiedzę na temat tworzenia modeli biznesowych podczas zajęć z prof. Agnieszką Skalą z Uniwersytetu Warszawskiego. Przed nimi prawdziwy sprawdzian umiejętności m.in. podczas pitching day – czyli serii 3-minutowych wystąpień, podczas których twórcy projektów będą prezentować swoje mocne strony, a także podczas speed dating – spotkań 1:1 z ekspertami branżowymi. Zadanie będzie polegać na „zarażeniu” ich entuzjazmem i przekonaniu, że dany projekt wart jest wprowadzenia w życie.
Nagroda za zajęcie I miejsca to 7000 zł, za zajęcie II miejsca – 3500 zł. Pozwolą one zwycięzcom na sfinansowanie badań rynkowych i/lub wybranych szkoleń w obszarze rozwijającym kompetencje przedsiębiorcze.
Mentorki i mentorzy:
- Jerzy Lipiński
- Łukasz Martyniec
- Katarzyna Mazurek
- dr Agnieszka Młodzińska-Granek
- Patrycja Radek
- prof. Agnieszka Skala
- Magdalena Surowiec
- Tomasz Szymański
Zespół realizacyjny
- dr Agnieszka Młodzińska-Granek – koordynatorka projektu
- Patrycja Radek – koordynatorka projektu
- dr Jakub Kuś