MEMO – narzędzie stymulujące pamięć seniorów
konferencja
MEMO
Multimedialne narzędzie wspomagające pamięć i aktywizujące osoby starsze
Organizator: Pracownia Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA. Współorganizator: Uniwersytet SWPS. Partnerzy: Laboratorium EE, Miasto Gdynia.
Ludzka pamięć, podobnie jak mięśnie, niepoddawana systematycznemu treningowi z czasem słabnie. Na problemy z zapamiętywaniem i koncentracją skarżą się przede wszystkim seniorzy. A przecież o kondycję mózgu można dbać – bez względu na wiek. Przekonują o tym twórcy MEMO, multimedialnego urządzenia dla seniorów służącego do stymulacji pamięci. Podczas konferencji opowiedzą o pracach nad aplikacją oraz jej praktycznym zastosowaniu w treningach pamięci.
Wstęp wolny. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
MEMO – stymuluje pamięć i integruje z otoczeniem
Konferencja stanowi podsumowanie projektu naukowego „MEMO – multimedialne narzędzie wspomagające pamięć i aktywizujące osoby starsze”. Projektanci, specjaliści od technologii oraz badacze z Uniwersytetu SWPS stworzyli urządzenie, które pomaga seniorom (65+) stymulować pamięć i oswajać się z nowymi technologiami. Ma przeciwdziałać ich wykluczeniu cyfrowemu i kulturalnemu oraz ułatwiać nawiązywanie kontaktów.
Prace nad aplikacją trwały ponad 2 lata i były w nie zaangażowane także osoby starsze. Podczas konferencji zostaną przedstawione kolejne etapy projektu: od dogłębnej diagnozy potrzeb seniorów, przeglądu literatury, dostępnych rozwiązań i technologii, przez projektowanie urządzenia z wykorzystaniem metody design thinking, po przygotowanie i testowanie prototypu i opracowanie planu wprowadzenia urządzenia do sprzedaży. Prelegenci opowiedzą również o wypływie aplikacji MEMO na funkcjonowanie psychiczne seniorów. W tym kontekście istotne będą wnioski z badań dotyczące czynników spowalniających procesy starzenia się oraz degeneracji mózgu, a także czynników stymulujących procesy poznawcze seniorów.
Kolejne wystąpienie będzie dotyczyć potrzeby rozwijania i wspierania innowacji społecznych, takich jak aplikacja MENO, przez samorząd. Urządzenie w faktyczny sposób może podnieść jakość życia seniorów, przebywających np. w domach opieki społecznej. Wydarzenie zakończy test aplikacji – twórcy zaprezentują jej możliwości i sposób użytkowania.
Dowiedz się więcej o projekcie MEMO
Program
11.00 – Otwarcie konferencji
11.15 – Seniorzy, pamięć, technologia – wyzwania na przyszłość – Maja Durlik, koordynatorka projektu MEMO, PBIS „Stocznia”
11.35 – Czy pamiętasz? Czyli o tworzeniu aplikacji MEMO dla seniorów – Ludwik Trammer, Laboratorium EE
11.55 – Wpływ MEMO na funkcjonowanie psychiczne osób w podeszłym wieku – prof. dr hab. Tomasz Maruszewski, dr. hab. Sylwiusz Retowski, Edyta Bonk | Uniwersytet SWPS
12.15 – Gdynia – motywy do rozwijania i wspierania innowacji społecznych przez samorząd – Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Miasto Gdynia
12.35 – Przerwa kawowa
12.45 – Testowanie aplikacji, sesja pytań do realizatorów projektu
Prelegenci
prof. dr hab.
Tomasz Maruszewski
Główny wykonawca,
psycholog, specjalizuje się w psychologii procesów poznawczych.
dr hab. prof. Uniwersytetu SWPS
Sylwiusz Retowski
Kierownik projektu,
psycholog pracy i organizacji.
mgr
Edyta Bonk
Główny wykonawca
psycholog, badacz aspektów starości (postrzeganie emerytury, efektywności treningów pamięci).
mgr
Maja Durlik
Fundacja PBIS „Stocznia”, zajmuje się ewaluacją projektów społecznych, prowadzi badania, warsztaty i konsultacje społeczne.
mgr
Ludwik Trammer
Laboratorium EE. Programista.
mgr
Michał Guć
Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, przewodniczy Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Gdyńskiej Radzie ds. Seniorów.
Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu Innowacje Społeczne II.
Termin i miejsce
30 listopada 2017 r. (czwartek), godz. 11.00 – 13.00
Dom Innowacji Społecznych Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25, Warszawa
Zapisy
Prosimy o potwierdzenie udziału do 28 listopada poprzez kliknięcie w link:
http://MEMO.splashthat.com
Kontakt
Maja Durlik
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: 22 378 39 73