II Forum Legal Design
Czy prawo potrzebuje projektowania (komunikacji)?
Program Formularz zgłoszeniowyKogo zapraszamy
Wszystkich zainteresowanych tematyką wydarzenia

O konferencji
Każdego dnia obserwujemy niebezpieczną praktykę partykularnej interpretacji przepisów prawa, co we współczesnym, wysoce zróżnicowanym społeczeństwie powoduje polaryzację całych grup społecznych – a przecież prawo dotyczy nas wszystkich i przez nas wszystkich powinno być stosowane. Cóż jednak po przepisach prawa, skoro są one niejasne, niezrozumiałe, źle zaprojektowane. Rozwiązaniem może być legal design – obszar projektowania, który wprowadza nową perspektywę do komunikacji prawa i usług prawnych. Pozwala on między innymi tłumaczyć skomplikowany kod prawa na przystępny język zorientowany na użytkownika w dowolnej roli społecznej. W ramach pierwszej edycji Legal Design Forum staraliśmy się zrozumieć, na czym polega specyficzna synteza technik projektowania i deficytów systemu prawa. Do debaty zaprosiliśmy projektantów, prawników i językoznawców. W tym roku chcielibyśmy rozszerzyć formułę o zasadność edukacji prawniczej w zakresie społecznie zorientowanego projektowania komunikacji. W końcu prawo to specyficzna, wynegocjowana umowa społeczna – a stąd już do komunikacji blisko.
W ramach Legal Design Forum organizowanego przez Katedrę Grafiki i Katedrę Prawa Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, chcielibyśmy poszukać rozwiązań projektowych pozwalających na zredukowanie deficytów systemu edukacji i praktyki prawniczej z korzyścią dla obu stron – przedstawicieli sektora prawniczego oraz ich obecnych i przyszłych klientów. Widzimy zasadniczą korzyść w kształceniu nieprojektantów w zakresie społecznie zorientowanego i systemowego myślenia, które w rezultacie pozwala myśleć o prawie w sposób zorientowany na człowieka w określonej roli społecznej. Znaczenie myślenia projektowego w nieprojektowych sektorach rynku trafnie oddaje spostrzeżenie Briana Reeda – „wszystko zostało zaprojektowane, niewiele rzeczy jest zaprojektowanych dobrze”. Prawo również się do tego zbioru zalicza.
Zdajemy sobie sprawę, że obszar edukacji prawniczej jest bardzo szeroki i trudny do jednoznacznej, ograniczonej czasowo operacjonalizacji. Wydaje nam się jednak, że tylko interdyscyplinarność podejścia, charakteryzującego się otwartością na zmianę przez design (change by design), pozwoli nam zrzucić ograniczenia fragmentarycznych manifestacji usług prawniczych na rzecz systemowego widzenia mechanizmów, którymi można zarządzać w sposób przyjazny człowiekowi i partycypacyjny. Tej dyskusji chcemy poświęcić najbliższą edycję Legal Design Forum.
Pragniemy zaprosić Państwa do udziału w naszej inicjatywie.
Formuła wydarzenia
Wydarzenie jest realizowane stacjonarnie we wrocławskiej siedzibie uczelni (Uniwersytet SWPS, ul. Ostrowskiego 30b, 53-238 Wrocław). Na prelekcje zapraszamy do sali 120, na networking – do sali 64.
Formularz zgłoszeniowy
Organizator
Partnerzy medialni
Kontakt
