Masz Prawo 2025 – spotkania online dla licealistów
Chcesz poznać swoje prawa, żeby wiedzieć, gdy te są naruszane? A może chcesz zgłębić ciekawostki prawnicze, aby lepiej poznać tę dziedzinę nauki? Weź udział w bezpłatnych webinarach organizowanych przez studentów USWPS! Porozmawiamy o wolności słowa, alimentach, oszustwach w internecie oraz prawach pracowniczych.
13 marca 2025,
18 marca 2025,
20 marca 2025
O prawie w sieci, pracy i życiu codziennym
Na naszych webinarach dowiesz się:
- czym jest wolność słowa i czy ma jakieś granice;
- komu przysługują alimenty i co zrobić, gdy rodzic nie chce ich płacić;
- jak uchronić się przed oszustwami w internecie i nie tylko;
- co warto wiedzieć o prawach pracowniczych i jak świadomie podjąć pierwszą pracę.
Dołącz do nas i dowiedz się, jak prawo wpływa na naszą rzeczywistość!
Informacje organizacyjne
Spotkania trwają jedną godzinę lekcyjną (45 min). Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz.
Zapisów można dokonać:
- indywidualnie – zachęcamy do tego wszystkich zainteresowanych licealistów!
- grupowo – grupę zapisuje nauczyciel (np. wychowawca klasy) i to on musi zapewnić odtworzenie webinaru w klasie, np. na rzutniku.
Liczba miejsc ograniczona!
-
Dobra osobiste w kwestii wolności słowa
Kiedy kończy się prawo do wolności słowa, a zaczyna naruszenie dóbr osobistych? Na webinarze porozmawiamy o tym, jak problem ten opisany jest w Kodeksie Cywilnym i Konstytucji. Nie zabraknie również dyskusji na temat cenzury w Korei Północnej czy Rosji oraz licznych naruszeń wolności słowa na przykładzie debat sejmowych i wywiadów z politykami. Przeanalizujemy wspólnie przykłady tekstów piosenek raperów, które bazują na krytyce osób publicznych w Polsce (w tym piosenkę Maty „Patoreakcja”), a także spróbujemy opisać różnice pomiędzy naruszeniem wolności słowa a prawem do krytyki na podstawie orzeczeń sądowych. Na koniec przedstawimy legalne działania naruszenia wolności słowa oraz okoliczności wyłączające stosowanie dóbr osobistych, tj. zgoda na obrazę osoby czy działanie w ochronie uzasadnionego interesu społecznego.
Spotkanie poprowadzi: Sekcja Prawa Cywilnego
Opiekun merytoryczny sekcjiDominik HorodyskiRadca w Departamencie Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Zajmuje się międzynarodowym prawem inwestycyjnym i arbitrażem inwestycyjnym. Interesuje się prawem spółek, prawem umów handlowych i arbitrażem handlowym. Wcześniej pracował jako adwokat – prowadził indywidualną praktykę adwokacką, w ramach której zajmował się przede wszystkim obsługą korporacyjną spółek prawa handlowego. Autor publikacji z zakresu arbitrażu inwestycyjnego i handlowego oraz prawa spółek. Jako pełnomocnik dziekana ds. Moot Court wspiera udział studentów w międzynarodowych i krajowych konkursach arbitrażowych. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z prawa handlowego międzynarodowego i krajowego, międzynarodowego arbitrażu handlowego i inwestycyjnego oraz charakterystyki umów handlowych.
-
Alimenty – twoje prawa w praktyce
Czym są alimenty i z czego wynikają? Komu i kiedy się należą oraz co ma wpływ na ich wysokość? Co zrobić w sytuacji, gdy rodzic nie chce ich płacić? Na co trzeba zwrócić uwagę podczas postępowania przed sądem? Podczas spotkania uzyskasz najpotrzebniejsze informacje na temat alimentów przysługującym dzieciom.
Spotkanie poprowadzi: Sekcja Prawa Rodzinnego
Opiekunka merytorycznadr Ewa PietrzakAdwokat, naukowo zajmuje się polskim i europejskim prawem pracy, w szczególności nietypowymi formami zatrudnienia, zagadnieniami związanymi z czasem pracy i prawem pracownika do odpoczynku oraz procesowym prawem pracy. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu prawa cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, wprowadzenia do wejścia na rynek pracy, selekcji i rekrutacji pracowników.
-
Nieautoryzowane transakcje płatnicze – jak nie dać się oszukać
Nieautoryzowane transakcje płatnicze stają się jednym z największych wyzwań sektora finansowego. Wielu z nas spotkało się z różnymi metodami oszustw, np. fałszywymi SMS-ami o konieczności dopłaty czy podszywaniem się oszustów pod naszych znajomych w mediach społecznościowych. Warsztaty będą miały na celu przedstawienie zagrożeń, jakie czyhają na nas w świecie finansów, ale przede wszystkim odpowiedzą na pytanie, jak unikać takich zagrożeń oraz co zrobić, żeby odzyskać skradzione pieniądze.
Spotkanie poprowadzi: Sekcja spraw finansowych i gospodarczych
Opiekun merytoryczny sekcjidr Dariusz KowalskiPrawnik i ekonomista specjalizujący się w tematyce prawa finansowego i gospodarczego. Interesuje się wsparciem sektora przedsiębiorstw ze środków publicznych. Od 2010 r. pracuje w Banku Gospodarstwa Krajowego jako specjalista w Departamencie Instrumentów Finansowych. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia m.in. z prawa podatkowego, prawa zamówień publicznych oraz prawa ochrony konkurencji.
-
Pierwsza praca – co warto wiedzieć o umowach, wynagrodzeniu i prawach pracownika?
Planujesz rozpocząć niedługo swoją pierwszą pracę, ale nie wiesz, jakie prawa Ci przysługują? Podczas webinaru omówimy najważniejsze kwestie związane z wejściem na rynek pracy. Wyjaśnimy, znaczenie umowy o pracę w zatrudnieniu oraz porównamy umowę cywilnoprawną z umową o pracę. Porozmawiamy o rodzajach nieobecności oraz prawach, które przysługują pracownikom w każdej z wymienionych sytuacji. Przybliżymy także temat wynagrodzeń oraz wyjaśnimy, jak obliczane jest wynagrodzenie brutto i netto, co dzieje się z pozostałą częścią pensji oraz jakie są stawki minimalne dla umów o pracę i zlecenie. Na koniec opowiemy o sposobach zakończenia współpracy. Webinar zakończy sesja Q&A, podczas której rozwiejemy wszelkie wątpliwości w zakresie praw pracowniczych.
Spotkanie poprowadzi: Sekcja Prawa Pracy
Opiekun merytoryczny sekcjidr Katarzyna Antolak-SzymanskiMediatorka, radca prawny. Interesuje się alternatywnymi metodami rozwiązywania sporów (ADR) i prawem pracy. Przeprowadzała analizy porównawcze dotyczące mediacji sądowej w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się popularyzacją mediacji jako sposobu rozwiązywania konfliktów przez jednostki i społeczeństwa. Jest inicjatorką cyklicznych konferencji w ramach Międzynarodowego Dnia Mediacji na Uniwersytecie SWPS. Pełni funkcję starszego asystenta w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Jest autorką i współautorką publikacji z zakresu mediacji i prawa pracy. Kierowniczka Studenckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu SWPS, w której opiekuje się sekcją Prawa Pracy. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z prawa pracy i alternatywnych metod rozwiązywania sporów, w tym mediacji.
Poznaj jedną z najlepszych poradni prawnych w Polsce
Spotkania z cyklu Masz Prawo przygotowują i prowadzą studentki i studenci ze Studenckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu SWPS.
Nasza poradnia to prężnie działająca organizacja zrzeszająca młodych adeptów prawa, dla których prawo to coś więcej niż sztywne przepisy. Przy wsparciu doświadczonych prawników udzielają oni darmowych porad prawnych osobom, których sytuacja materialna nie pozwala na zasięgnięcie odpłatnej pomocy adwokata lub radcy prawnego. Pomagają interpretować sytuację prawną klientów, bazując na obowiązujących przepisach, analizować umowy i sporządzać projekty pism procesowych.
Poradnia niezmiennie od kilku lat znajduje się w ścisłej czołówce rankingu studenckich poradni prawnych „Rzeczpospolitej” i Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych.
Dowiedz się więcej o naszych osiągnięciach
Organizacja dostosowuje się do sytuacji panującej w kraju i na świecie. W czasie pandemii COVID-19 uruchomiła poradnictwo online, a po wybuchu wojny w Ukrainie zaczęła udzielać wsparcia uchodźczyniom i uchodźcom w sprawach zawierania umów użyczenia, najmu mieszkania, możliwości założenia rachunku bankowego i zatrudnienia.
Przeczytaj więcej o Studenckiej Poradni Prawnej USWPS
Studiuj prawo na Uniwersytecie SWPS i zmieniaj świat!
Tematy poruszane w ramach cyklu Masz Prawo to jedynie niewielka część tego, czego nauczysz się, studiując prawo.
W Polsce uczy się prawa w ten sam sposób od dziesiątków lat – rzetelnie, ale nieskutecznie. Absolwenci nie są przygotowani do zawodu, brakuje im praktycznej wiedzy i umiejętności. Chociaż znają przepisy, nie posiadają odpowiedniego warsztatu. W Szkole Prawa Uniwersytetu SWPS postanowiliśmy to zmienić.
Nasze studia uczą myślenia prawniczego – analitycznego i strategicznego. Nie wymagamy zapamiętywania przepisów, lecz ich prawidłowej interpretacji. Studiując prawo na USWPS, nauczysz się sprawnie korzystać z baz aktów prawnych i rozwiniesz umiejętność argumentacji prawniczej.
Prawo
stacjonarne, niestacjonarnePrawo
stacjonarne, niestacjonarnePrawo
stacjonarne, niestacjonarnePrawo w biznesie
stacjonarne, niestacjonarneZobacz ofertę studiów prawniczych i pokrewnych
Kontakt
Masz pytania? Napisz!
Natalia Skalik, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapisz się na spotkania!
Zapisy wkrótce!