„Innowacje społeczne w teorii i praktyce”
Monografia pod redakcją prof. Katarzyny Januszkiewicz (dziekan Wydziału Nauk Społecznych w Warszawie USPWS) oraz dr. Mikołaja Rogińskiego z Katedry Zarządzania w Warszawie podejmuje tematykę innowacji społecznych rozumianych jako odpowiedź na palące wyzwania i problemy dotykające społeczeństw XXI wieku (są nimi m.in. ubóstwo, różnego rodzaju wykluczenia, negatywne skutki zmian klimatu). Autorzy poszczególnych rozdziałów wyjaśniają, jak rozumieć innowacje społeczne oraz pokazują konkretne przykłady działań i wdrożeń służących poprawie życia ludzi.
Odpowiedź na społeczne wyzwania
Tematyka innowacji społecznych zyskuje ostatnio coraz większą popularność. Wykorzystując specyfikę tych działań, szukamy odpowiedzi na złożone wyzwania społeczne, takie jak: ubóstwo, wykluczenie, zmiany klimatyczne. Upatruje się w nich również szansy na integrację przedstawicieli akademii, organizacji pozarządowych oraz sektora publicznego i prywatnego. Współczesne podejście do innowacji społecznych obejmuje szeroki wachlarz działań i koncepcji, zróżnicowanych pod względem charakteru i zasięgu. Także różne dziedziny nauki – od psychologii, nauk o zarządzaniu i jakości, po socjologię – próbują analizować innowacje społeczne pod kątem ich wpływu na jednostki, grupy i społeczeństwa. Równocześnie realizowane są liczne projekty, które przynoszą realne korzyści ich interesariuszom.
Publikacja pod redakcją prof. Januszkiewicz oraz dr. Rogińskiego kierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Książka z pewnością okaże się cenna dla akademików prowadzących badania w obszarze nauk społecznych, lecz także dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniami z obszaru zarządzania, ekonomii, socjologii. Publikacja składa się z dwóch części: teoretycznej (trzy rozdziały), w której omówiono innowacje społeczne w ujęciu ogólnym oraz praktycznej (pięć rozdziałów) – przedstawiającej konkretne przykłady rozwiązań z obszaru innowacji społecznych.
Monografia „Innowacje społeczne w teorii i praktyce” ukazała się nakładem wydawnictwa Poltext przy wsparciu i pod patronatem Uniwersytetu SWPS.