Jak ciąża wpływa na funkcje poznawcze kobiet?
U kobiet ciężarnych często obserwuje się lekkie pogorszenie funkcji poznawczych. Zespół naukowców, w skład którego weszła dr hab. Aneta Brzezicka, prof. Uniwersytetu SWPS z Centrum Badań Neuropoznawczych Uniwersytetu SWPS, zbadał, dlaczego tak się dzieje.
#pamięć operacyjna #wybudzenia #ciąża #uwaga #aktygrafia
Co badaliśmy?
- Badaliśmy, czy zaburzenia funkcji poznawczych obserwowane u kobiet oczekujących dziecka mogą być związane z pogorszeniem jakości snu w czasie ciąży.
W jaki sposób?
- W badaniu wzięło udział 19 kobiet w trzecim trymestrze ciąży, zrekrutowanych do badania w Klinice Ginekologii i Położnictwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz 20 kobiet nie będących w ciąży – jako grupa kontrolna.
- Badanie przeprowadzono za pomocą standardowych testów słownictwa służącego do oceny zdolności poznawczych, aktygrafii do badania parametrów snu oraz zestawu narzędzi samoopisowych.
Wnioski z pracy badawczej
- Fragmentacja snu w trzecim trymestrze ciąży może wpływać negatywnie na konsolidację pamięci operacyjnej. Kobiety w ciąży często skarżą się na słabsze funkcjonowanie w ciągu dnia oraz na niewystarczająco regenerujący sen.
Dlaczego to badanie jest ważne?
- Wykazaliśmy, że istnieje związek pomiędzy niższą jakością snu w ciąży a gorszym funkcjonowaniem poznawczym.
Możemy się spodziewać pogorszenia funkcji poznawczych, spowodowanych przerywanym snem, u ciężarnych kobiet. Dlatego powinniśmy zwrócić większą uwagę na leczenie zaburzeń snu u kobiet oczekujących dziecka.