O konferencji
Uniwersytet SWPS i Dolnośląska Fundacja na rzecz Pieczy Zastępczej „Przystanek Rodzina” we współpracy z Fundacją PozyTYwka zapraszają na V Ogólnopolską Konferencję Naukową na rzecz Rozwoju Rodzicielstwa Zastępczego. W tym roku skupimy się dwóch kwestiach: wypaleniu zawodowym rodziców zastępczych i procesie usamodzielniania młodzieży. Spotykamy się 27 i 28 marca na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu.
Celem konferencji jest integracja różnych środowisk zajmujących się pieczą zastępczą, a także kontynuacja działań promujących i wspierających rodzicielstwo zastępcze. Dołącz do nas, aby poszerzyć swoją wiedzę, wziąć udział w dyskusji i wymienić się doświadczeniami z innymi. Chcemy stworzyć przestrzeń do nawiązywania współpracy i budowania sieci wsparcia, która może realnie przyczynić się do poprawy sytuacji rodzin zastępczych i ich podopiecznych.
Weź udział w wykładach i warsztatach
Pierwszego dnia skupimy się na wyzwaniach stojących przed młodymi dorosłymi, którzy opuszczają pieczę zastępczą. Przyjrzymy się też działaniom instytucji, które mogą ich wesprzeć we wchodzeniu w dorosłość.
Drugiego dnia szeroko omówimy kwestię wypalenia zawodowego rodziców zastępczych. Dowiesz się, jakie są jego przyczyny i skutki oraz poznasz skuteczne sposoby na przeciwdziałanie temu zjawisku.
Prelegenci
Agnieszka Brzeska
Psycholog, interwent kryzysowy, mediator, terapeuta dzieci i młodzieży. Specjalizuje się w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej oraz interwencjach kryzysowych. Posiada doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi, w tym z rodzinami zastępczymi. Menedżer w międzynarodowej spółce, gdzie aktywnie kształtuje politykę personalną i podnosi efektywność pracy. Prowadzi szkolenia i indywidualne sesje, mające na celu poprawę wydajności zespołów, zapobieganiu konfliktom oraz wypaleniu zawodowemu. Współpracownik Dolnośląskiego Centrum Psychiatrii i Psychoterapii SUPER-ego oraz Fundacji PozyTYwka, gdzie prowadzi praktykę indywidualną, warsztaty psychoedukacyjne dla dorosłych, warsztaty kompetencji rodzicielskich oraz działania interwencyjne skierowane do dzieci i młodzieży wrocławskich szkół. Pracuje także w punkcie interwencji kryzysowej działającym przy Fundacji.
Katarzyna Chudziak
Rzeczniczka Polskiej Akademii Dzieci. Wrocławianka Roku 2023 w kategorii „Teraz Młodość – siła młodości”. Wielokrotna prelegentka na konferencjach w Polsce i za granicą, w tym na konferencji TEDx. Współtwórczyni międzynarodowego projektu SKY Conference, którego celem jest przekonanie młodych ludzi, że mają wpływ na świat. Od 14 lat jest związana z tańcem – baletem, tańcem współczesnym i polskim tańcem ludowym. Dwukrotnie zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata.
dr
Aleksandra Chybicka
Psycholog z kilkunastoletnim doświadczeniem praktycznym, doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii. Specjalizuje się w pracy indywidualnej z traumą szokową i rozwojową. Korzysta z wielu narzędzi terapeutycznych, a swoje umiejętności doskonaliła podczas licznych kursów i szkoleń. Pracuje także z ciałem, ruchem i głosem oraz prowadzi zajęcia i warsztaty dotyczące psychologii stresu, samoregulacji i psychologii sportu.
Michał Dyrda
Absolwent Szkoły Męskich Grup, wydawca w Wydawnictwie Mocja i współtwórca Wydawnictwa Natuli specjalizującego się w świadomym rodzicielstwie. Ojciec, podróżnik, menager.
mec.
Katarzyna Gumółka
Radca prawny. Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów doktoranckich w dziedzinie nauk prawnych. Członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców, spółek oraz klientów indywidualnych. Swoje wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych kancelarii we Wrocławiu, świadcząc pomoc prawną dla biznesu, a także współpracując z wrocławskimi fundacjami. Prowadziła zajęcia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, a także liczne szkolenia zarówno dla fundacji, jak i kandydatów na studia prawnicze, oraz zajęcia z prawa dla dzieci.
Magdalena Kot
Pedagog resocjalizacji z ponad 20-letnim doświadczeniem. Socjoterapeutka, psychoedukatorka i trenerka. Szkolenia i warsztaty opiera na autorskich programach, opracowuje również własne narzędzia dla uczestników. Przepracowała setki godzin z grupami w różnym wieku i z różnymi potrzebami. Prowadziła kilkadziesiąt grup socjoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży, w tym dzieci z pieczy zastępczej. Współpracowała przy tworzeniu projektów wsparcia dla pieczy zastępczej w Fundacji PozyTYwka i Centrum SUPER-ego (m.in. „Mądra Miłość” i „Na Dobry Początek”). Realizowała szkolenia dla rodzin zastępczych, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej i opiekunów rodzinnych domów dziecka. Ponadto prowadziła szkolenia biznesowe i treningi umiejętności miękkich dla pracowników dużych organizacji oraz współpracowała przy realizacji projektów aktywizacyjnych dla seniorów.
Aureliusz Leżeński
Pedagog, innowator społeczny. Założyciel i w latach 1989-99 dyrektor 2 Liceum Społecznego w Warszawie im. P. Jasienicy. Członek międzynarodowego stowarzyszenia ASHOKA Innovators for the Public. Od 2001 prezes i założyciel Fundacji Robinson Crusoe i Samodzielni Robinsonowie, zajmującej się wsparciem młodzieży z pieczy zastępczej w usamodzielnianiu. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi o analogicznym profilu w Niemczech i Holandii. Prowadzi warsztaty na temat CSR (wdrażanie kodeksów etycznych) dla organizacji oraz warsztaty z metody Dialogu Motywującego. Współtwórca Modelu Wczesnego Usamodzielniania dla pieczy zastępczej, który został wdrożony w województwie wielkopolskim, a w tym roku będzie wdrażany w województwie kujawsko-pomorskim. Pracuje też jako coach (ICC) oraz team coach (TCI) dla organizacji.
dr hab., prof. UEK
Magdalena Małecka-Łyszczek
Doktor habilitowana nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autorka wielu opracowań i ekspertyz. W swoich badaniach koncentruje się m.in. na problematyce praw opiekunów osób z niepełnosprawnościami i wykluczeniu społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów ekonomii społecznej, oraz dostępnością dla osób ze specjalnymi potrzebami.
dr
Anna Matyja
Socjolog, psychoterapeuta, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii medycyny. W latach 2001-2018 pracowała jako nauczyciel akademicki. Autorka publikacji z zakresu socjoterapii i socjologii medycyny. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w pracy teoretycznej i praktycznej z dziećmi i młodzieżą, jak również z rodzinami. Od 2014 r. pracuje w w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu, gdzie obecnie zajmuje się terapią systemową z rodzinami zastępczymi. Od 2017 r. prowadzi szkolenia i superwize dla Fundacji EY. Na co dzień pracuje w swoim gabinecie terapeutycznym, gdzie prowadzi psychoterapię dorosłych, rodzin, par i młodzieży oraz szkoli i superwizuje.
Aleksandra Nawrocka
Koordynator ds. prawnych w Dolnośląskiej Fundacji na rzecz Pieczy Zastępczej „Przystanek Rodzina”. Po wybuchu wojny w Ukrainie i przyjęciu pod opiekę fundacji ukraińskich uchodźców pełniła dodatkowo funkcję koordynatora ds. ukraińskich rodzin zastępczych. Na co dzień w fundacji zajmuje się obszarem prawnym. Wspomaga zarząd i wolontariuszy we współpracy z rodzinami i innymi organizacjami działającymi na rzecz dzieci i rodziców zastępczych. Jako trener prowadzi szkolenia prawne oraz PRIDE dla kandydatów na rodziny zastępcze. Współautorka „Vademecum opiekuna zastępczego”, wydanego przez Fundację EY. Od października 2023 r. szkoli pracowników służb socjalnych, placówek oświatowych oraz służby zdrowia w kwestiach dotyczących standardów ochrony małoletnich.
lek.
Olga Padała
Psychiatra, nauczyciel akademicki, edukator w zakresie zdrowia psychicznego. Na co dzień pracuje z młodzieżą oraz dorosłymi w szpitalu psychiatrycznym oraz w poradni zdrowia psychicznego. Jako konsultant współpracuje ze Stowarzyszeniem Rodzicielstwa Zastępczego „Jedno Serce”, Lubelskim Hospicjum Małego Księcia oraz Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Doświadczenie w zakresie pracy klinicznej, terapeutycznej oraz naukowej zdobywała podczas licznych staży, praktyk i kursów m.in. w Polsce, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Danii czy Gruzji.
Beata Potocka
Mama zastępcza i adopcyjna dziewięciorga dzieci. Prowadzi rodzinny dom dziecka dla dzieci z niepełnosprawnościami. Pedagożka, absolwentka Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży organizowanego przez Krakowskie Centrum Psychodynamiczne oraz szkolenia z zakresu psychotraumatologii praktycznej organizowanego przez Pomorskie Centrum Psychotraumatologii. Aktywna działaczka na rzecz dzieci pozbawionych możliwości wychowywania się w rodzinach biologicznych, szczególnie na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami. Przewodnicząca Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. Autorka publikacji dotyczących sytuacji dzieci z niepełnosprawnościami wychowujących się w rodzinach zastępczych. Autorka i trenerka programu szkolenia dla kandydatów na rodziców zastępczych MENTOR, certyfikowana trenerka biznesu i certyfikowana praktyczka TBRI™ (Trust Based Relational Intervention).
dr
Agata Skalec-Ruczyńska
Doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, badaczka, trenerka. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie zawodowe oraz naukowo-badawcze w obszarze rodzinnej pieczy zastępczej. Opublikowała ok. 17 artykułów naukowych, raportów badawczych i książek, m.in.: „Proces profesjonalizacji opiekunów zastępczych w Polsce. Główni aktorzy i zasoby”, „Postępy deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w Polsce”, „Trendy w opiece zastępczej – międzynarodowa analiza porównawcza”, „Rodzinna i instytucjonalna piecza zastępcza w Polsce – porównanie”. Brała udział w międzynarodowym projekcie badawczym The DataCare Project (Eurochild/UNICEF). Zawodowo związana z Fundacją EY, gdzie zajmuje się głównie działaniami związanymi z promocją rodzicielstwa zastępczego i usamodzielnianiem wychowanków pieczy zastępczej.
Rafał Strzałkowski
Doświadczony trener pracy z ciałem i emocjami. Absolwent Szkoły Męskich Grup, Szkoły Psychologii Zintegrowanej oraz Szkoły Neuroedukacji. Łączy pracę managera w obszarze IT z rozwojową pracą z ludźmi, coachingiem oraz treningiem świadomości ciała.
dr
Monika Wiktorowicz-Sosnowska
Doktor nauk społecznych w zakresie socjologii problemów społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim, psycholog, psychoterapeuta w trakcie szkolenia. Ma doświadczenie zawodowe w pracy z młodzieżą i rodzinami zastępczymi. Badawczo zainteresowana biografiami wychowanków rodzinnej pieczy zastępczej.
kpt.
Adam Wiśniewski
Prezes zarządu, pomysłodawca i fundator Fundacji Ocean Marzeń. Twórca Młodzieżowego Programu Edukacji Żeglarskiej, które patronem honorowym jest Polski Związek Żeglarski. Od ponad 14 lat wraz z Fundacją pomaga resocjalizować i aktywizować zawodowo młodzież z środowisk zagrożonych. Laureat m.in. Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza oraz „Nagrody Honorowej Srebrny Sekstant”.
dr
Kazimierz Ździebło
Psycholog, psychoterapeuta, socjoterapeuta, superwizor. Ukończył administrację i psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim, Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży oraz 5-letnią Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej przy KCP. Posiada certyfikaty: Superwizora Treningu Interpersonalnego, Trenera I i II stopnia PTP, socjoterapeuty i superwizora socjoterapii sekcji socjoterapeutycznej PTP. Ponadto jest certyfikowanym socjoterapeutą i superwizorem Polskiego Stowarzyszenia Socjoterapeutów. Współtwórca i założyciel Dolnośląskiego Centrum Psychiatrii i Psychoterapii SUPER-ego oraz Fundacji PozyTYwka. Pracuje z młodzieżą, dorosłymi i parami. Od wielu lat pomaga w różnorodny sposób dzieciom oraz opiekunom z pieczy zastępczej (rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym – spokrewnionym i zawodowym). Tworzy programy pomocowe, prowadzi terapię oraz warsztaty, szkolenia i superwizje dla terapeutów oraz osób zajmujących się zawodowo pieczą zastępczą.
Aydu Yoga
Butikowe studio jogi we Wrocławiu. Oferuje różnorodne style, takie jak Vinyasa, Ashtanga, Hatha czy Yin Yoga, które łączy z filozofią i technikami oddechowymi.
Organizatorzy
Partner
Patronat honorowy
Komitet naukowy
Lewandowicz-Machnikowska, Monika
Tytuł
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS
Imię i nazwisko
Monika Lewandowicz-Machnikowska
Email
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Specjalizacja
Prawnik, radca prawny
Stanowisko
profesor uczelni
Funkcja na Wydziale
{"funkcja-na-wydziale0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Wydzia\u0142 Prawa i Komunikacji Spo\u0142ecznej we Wroc\u0142awiu","Nazwa odmieniona":""}}
Funkcja w Instytucie
{"funkcja-w-instytucie0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Instytut Prawa","Nazwa odmieniona":""}}
Funkcja w Katedrze
{"funkcja-w-katedrze0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Katedra Prawa","Nazwa odmieniona":"Katedry Prawa"}}
Obszar zainteresowania
Array
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS Monika Lewandowicz-Machnikowskaprawnik, zajmuje się prawem pracy i ubezpieczeń społecznych oraz polityką społeczną
dr hab. Magdalena Małecka-Łyszczek, prof. UEK
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Piechowiak, Marek
Imię i nazwisko
Marek Piechowiak
Email
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Specjalizacja
Prawnik, filozof
Funkcja w Katedrze
{"funkcja-w-katedrze0":{"Funkcja":"kierownik","Nazwa w mianowniku":"Katedra Prawa Publicznego i Teorii Prawa","Nazwa odmieniona":"Katedry Prawa Publicznego i Teorii Prawa"}}
Funkcja w Instytucie
{"funkcja-w-instytucie0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Instytut Prawa","Nazwa odmieniona":""}}
Funkcja na Wydziale
{"funkcja-na-wydziale0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Wydzia\u0142 Psychologii i Prawa w Poznaniu","Nazwa odmieniona":""}}
Funkcja na uczelni
profesor
prof. dr hab. Marek Piechowiakprawnik i filozof, specjalizuje się w filozofii prawa i ochronie praw człowieka
Sierpowska, Iwona
Tytuł
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS
Imię i nazwisko
Iwona Sierpowska
Email
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Specjalizacja
Prawnik, radca prawny
Stanowisko
profesor uczelni
Funkcja na Wydziale
{"funkcja-na-wydziale0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Wydzia\u0142 Prawa i Komunikacji Spo\u0142ecznej we Wroc\u0142awiu","Nazwa odmieniona":""}}
Funkcja w Katedrze
{"funkcja-w-katedrze0":{"Funkcja":"kierownik","Nazwa w mianowniku":"Katedra Prawa","Nazwa odmieniona":"Katedry Prawa"}}
Funkcja w Instytucie
{"funkcja-w-instytucie0":{"Funkcja":"zast\u0119pca dyrektora","Nazwa w mianowniku":"Instytut Prawa","Nazwa odmieniona":"Instytutu Prawa"}}
Obszar zainteresowania
Array
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS Iwona Sierpowskaprawnik, radca prawny; specjalizuje się w prawie administracyjnym, prawie socjalnym i problematyce pomocy społecznej
Komitet organizacyjny
- dr hab. Iwona Sierpowska, prof. USWPS
Uniwersytet SWPS
- Małgorzata Sawicka
prezes Dolnośląskiej Fundacji na rzecz Pieczy Zastępczej „Przystanek Rodzina”
- Kazimierz Ździebło
fundator i szef rady Fundacji PozyTYwka
- dr Katarzyna Zoń
Uniwersytet SWPS
- Ewelina Łukasik-Suszko
Uniwersytet SWPS
- Anna Murzyn-Romańczuk
Uniwersytet SWPS
- Katarzyna Rzemyszkiewicz
Dolnośląska Fundacja na rzecz Pieczy Zastępczej „Przystanek Rodzina”
- Dominika Maciejewska
Uniwersytet SWPS
Kontakt
- Anna Murzyn-Romańczuk: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- dr Katarzyna Rzemyszkiewicz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- dr Katarzyna Zoń: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Miejsce
Uniwersytet SWPS, ul. Ostrowskiego 30b, Wrocław