Profesor Hubert Izdebski w składzie Rady Naukowej Biblioteki Narodowej
Z przyjemnością informujemy, że prof. Hubert Izdebski z Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS został powołany w skład Rady Naukowej Biblioteki Narodowej. Wręczenie nominacji odbyło się 17 stycznia w Pałacu Rzeczypospolitej.
Członkostwo w Radzie Naukowej BN
W nowym składzie Rady Naukowej Biblioteki Narodowej znalazł się m.in. prof. Hubert Izdebski – wykładowca prawoznawstwa, teorii i filozofii prawa oraz etyki prawniczej na Uniwersytecie SWPS. Profesor został powołany przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kadencję 2024-2030. Wręczenie nominacji wraz z posiedzeniem inauguracyjnym odbyło się w Pałacu Rzeczypospolitej, gdzie znajdują się najważniejsze zbiory BN.
Rada Naukowa BN jest organem opiniodawczo-doradczym dyrektora instytucji w zakresie działalności statutowej, a w szczególności – działalności naukowej. Do zadań jej członków należy m.in.:
- opiniowanie kierunków i programów badawczych, a także planów i sprawozdań dotyczących działalności naukowej,
- inspirowanie prac naukowych i ocenianie ich wyników,
- ocena spraw związanych z działalnością podstawową Biblioteki i rozwojem kadry naukowej BN,
- opiniowanie sprawozdań merytorycznych instytucji.
Prof. dr hab. Hubert Izdebski – wszechstronny prawnik i naukowiec
Profesor Izdebski specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prawa publicznego i jego styku z prawem cywilnym. Posiada ponad 30-letnie doświadczenie w przygotowywaniu projektów ustaw, pracy radcy prawnego i prowadzeniu spraw z zakresu prawa administracyjnego oraz konstytucyjnego. Koncentruje się na aksjologii i genezie rozwiązań prawnych, a także na problematyce zarządzania publicznego.
Jest współtwórcą ustaw o samorządzie terytorialnym i szkolnictwie wyższym w Polsce. Brał udział w pracach nad reformą administracji publicznej w latach 90. XX wieku. Jest autorem projektu drugiej ustawy samorządowej dla Warszawy (1994). Współtworzył projekt ustawy o szkolnictwie wyższym (1989-90) oraz projekt ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (1995-2003). Na Uniwersytecie SWPS kierował zespołem eksperckim, który znalazł się w gronie laureatów konkursu na opracowanie szczegółowych założeń do nowej ustawy o szkolnictwie wyższym (projekt Ustawa 2.0). Jest także członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Nauk.