Gov_LAB– program edukacyjny dla jednostek samorządu terytorialnego
projekt
Gov_LAB
Program edukacyjny dla jednostek samorządu terytorialnego
Okres realizacji projektu: 2019–2022
Gov_LAB to program edukacyjny dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) oraz ich związków z całej Polski realizowany m.in. przez Uniwersytet SWPS na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Celem programu jest dostarczenie administracji samorządowej wiedzy i umiejętności do projektowania innowacyjnych usług lub programów dla przedsiębiorców.
Opis projektu
Gov_LAB ma za zadanie przybliżyć metodę projektowania usług skierowanych do przedsiębiorców. Program oparty jest na metodologii service design oraz design thinking dopasowanej do potrzeb instytucji publicznych. Dodatkowym celem projektu jest zaznajomienie uczestniczek i uczestników z innowacyjnymi metodami pracy w administracji. Produktem każdej edycji programu jest kompletna koncepcja instrumentu wsparcia dla przedsiębiorców oraz plan jej wdrożenia.
Na czym polega gov_LAB?
- Dzięki pracy nad realnym wyzwaniem danego urzędu uczestnicy programu poznają, w jaki sposób dana metoda może być wykorzystywana w realizacji ich zadań.
- Beneficjenci programu mają większe możliwości zrozumienia jej skuteczności, a także poznają jej ograniczenia.
- Projekt bazuje na nauce z użyciem praktycznych metod. Wykłady teoretyczne, które są częścią projektu, mają służyć jako inspiracja albo sposób na uporządkowanie zdobytych już umiejętności.
- W trakcie jednej edycji programu swoje prace rozpoczynają jednocześnie trzy zespoły. W ramach organizowanych zjazdów mają one okazję się poznać i wymienić doświadczeniami.
- Na zakończenie procesu każda grupa ma opracowaną przez siebie kompletną koncepcją instrumentu wsparcia dla przedsiębiorców.
Projekt realizuje konsorcjum: Uniwersytet SWPS, Evaluation for Government Organizations S.C. i Design Thinking Institute – na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Program merytoryczny opracowali eksperci: dr hab. Karol Olejniczak, prof. Uniwersytetu SWPS, Bartosz Ledzion, Sara Kapela, Katarzyna Talaga-Korcz i Iwona Gasińska-Mulczyńska. Pracami konsorcjum kieruje Grzegorz Rzeźnik z Uniwersytetu SWPS.
Gov_LAB to unikatowy program edukacyjny dla administracji publicznej, który znajduje się w awangardzie wśród tego typu projektów edukacyjnych na świecie. Wynika to z zastosowania bardzo nowatorskich metod, jakich z naszymi ekspertami uczymy, tj. service design i design thinking.
Dorota Węcławska, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Edycje programu
gov_LAB 1:
- maj – wrzesień 2019 r.
- przetarg nr 1, wartość: 842 579,40 zł
- usługi publiczne dla: miasta Cieszyn, maista Ełk oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
gov_LAB 2:
- październik 2019 r. – luty 2020 r.
- przetarg nr 2, wartość 779 015,35 zł
- usługi publiczne dla: Gminy Dąbrówno, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego
gov_LAB 3 i 4:
- czerwiec 2020 r. – wrzesień 2021 r.
- przetarg nr 3, wartość 1 543 551,24 zł
- usługi publiczne dla: Powiatu Iławskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz miast i gmin: Włocławek, Kielce, Marki i Kobyłka
gov_LAB 5:
- marzec 2022 r. – sierpień 2022 r.
- przetarg nr 5, wartość 804 955,62 zł
- usługi publiczne dla gmin: Bieruń, Ogrodzieniec, Kawęczyn
Zespół badawczy
Eksperci z:
Evaluation for Government Organizations S.C. (EGO),
Design Thinking Institute (DTI),
Uniwersytetu SWPS.
Jednostka koordynująca
Biuro Prorektora ds. nauki
Danuta Tuszyńska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48 (22) 517 97 07
Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń
dr Paulina Sobiczewska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 694 441 749