Czy powtarzalna irracjonalność jest adaptacyjnie racjonalna? Rola zdolności numerycznych i selekcji strategii decyzyjnych w wyborach w warunkach ryzyka i niepewności
Kierownikiem projektu jest dr hab. Jakub Traczyk, prof. Uniwersytetu SWPS.
Rola zdolności numerycznych w procesie podejmowania ryzykownych decyzji mechanizmy psychologiczne i neuronalne
Wyniki najnowszych badań jasno wskazują, że zdolności umysłowe w zakresie rozumienia i przetwarzania informacji statystycznych oraz probabilistycznych (tj. zdolności numeryczne, ang. numeracy) pełnią kluczową rolę w podejmowaniu decyzji w warunkach ryzyka. Znacznie mniej wiemy jednak o psychologicznych mechanizmach, które stoją za przetwarzaniem informacji u osób o wysokich i niskich zdolnościach numerycznych – zwłaszcza, kiedy konsekwencje podejmowanych decyzji wywołują emocje. Kierownikiem projektu jest dr hab. Jakub Traczyk, prof. Uniwersytetu SWPS.
Zobacz stronę projektu »
Jakość decyzji z doświadczenia oraz rola struktury problemu decyzyjnego w zaangażowaniu w poszukiwanie informacji
Wnioski z dotychczasowych badań nad problemami procesu decyzyjnego w eksploracji potencjalnych wyników decyzji nie są jednoznaczne. Często opieramy swoje wybory na zbyt małej próbce informacji, co prowadzi do podejmowania gorszych decyzji. Z drugiej strony, okazuje się, że małe próbki informacji znacznie ułatwiają wybór miedzy dwoma opcjami, tym samym zmniejszając koszty włożone w eksplorację. Dominik Lenda, laureat Diamentowego Grantu, konkursu organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zbada m.in. ludzkie zaangażowanie w eksplorację problemów decyzyjnych.
Zobacz stronę projektu »
Podstawowe mechanizmy intuicyjnego przetwarzania informacji
Projekt dotyczy mechanizmów przetwarzania informacji bez udziału świadomości. W badaniach prowadzonych pod kierownictwem dr Agaty Sobków skupiono się przede wszystkim na ustaleniu, jaką rolę w intuicyjnym przetwarzaniu informacji odgrywają indywidualne zdolności jednostki. Projekt rozszerzy aktualny stan wiedzy o przetwarzaniu informacji, które odbywa się bez udziału świadomości, oraz zwrócą uwagę na niedoceniany problem różnic indywidualnych w tym zakresie. Wyniki badań mogą być inspiracją dla uczonych zajmujących się innymi subdyscyplinami psychologii, np. z zakresu podejmowania decyzji czy twórczego myślenia.
Zobacz stronę projektu »
Stymulacja prądem stałym a podejmowanie dobrych decyzji
Kierownikiem projektu jest dr hab. Jakub Traczyk, prof. Uniwersytetu SWPS.
Rola wielorakich zdolności numerycznych we wspieraniu podejmowania decyzji
Kierownikiem projektu jest dr Agata Sobków.
Zobacz stronę projektu »
Procesy intuicyjne i refleksyjne. Status związku: „zależne”, „niezależne” czy raczej „to skomplikowane”?
Kierownikiem projektu jest dr Agata Sobków.
Analiza wielu światów – skuteczne rozwiązanie w czasach kryzysu replikacyjnego w psychologii
Kierownikiem projektu jest mgr Dominik Lenda.