Zapomniane karty z historii najnowszych stosunków polsko-chińskich
Choć Polska leży daleko od Chin nasze związki wzajemne były o wiele bardziej znaczące dla Polski niż można by sądzić. W związku z planowaną wizytą Prezydenta ChRL Xi Jinpinga w Polsce w czerwcu 2016 r. warto przypomnieć, jakie znaczenie mają Chiny na arenie światowej i jak zmienia się ich polityka, co przedstawia amb. Krzysztof Szumski.
Przypominamy także o decydującej roli Chin dla demontażu systemu stalinowskiego w Polsce i reform Października 1956 roku, kiedy to zaangażowanie Pekinu najprawdopodobniej uchroniło nasz kraj od zbrojnej interwencji sowieckiej. Tło tych wydarzeń przedstawia prof. Waldemar J. Dziak, a same mechanizmy polityczne prof. Piotr Madajczyk (w tym roku będziemy obchodzić 60 lecie tych wydarzeń).
Prof. Krzysztof Gawlikowski przedstawia z kolei nieznane szerszej opinii publicznej poparcie Chin dla przemian w Polsce 1981 roku i sprawę zaproszenia do Pekinu Lecha Wałęsy jako szefa nielegalnej wtedy „Solidarności”. A pamiętać też warto, że Polska jest też obecna w Chinach umiłowaną tam bardzo muzyką Fryderyka Szopena, który zaniósł tam ducha polskiego romantyzmu.
Materiały zostały przygotowane przez Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej Uniwersytetu SWPS.
Miejsce Chin w bloku komunistycznym przed polskim Październikiem 1956 roku »
Autor: prof. dr hab. Waldemar J. Dziak
Rok 1956:
Chiny a polski Październik »
Autor: prof. dr hab. Piotr Madejczyk
Charakter i dynamika „reform Deng Xiaopinga” »
Autor: prof. dr hab. Krzysztof Gawlikowski
CHRL a ruch reform w Polsce: z historii stosunków chińsko-polskich »
Autor: prof. dr hab. Krzysztof Gawlikowski