Drzwi Otwarte w Katowicach
Psychologia, a może psychokryminalistyka? Uczestnicy lipcowych Drzwi Otwartych Uniwersytetu SWPS będą mieli okazję poznać nie tylko ofertę uczelni i jej infrastrukturę, lecz także szczegółowe zasady rekrutacji, systemy stypendialne dla kandydatów oraz programy wymiany międzynarodowej. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach i wykładach oraz do rozmowy z wykładowcami i studentami reprezentującymi poszczególne kierunki studiów. Wstęp wolny, po uprzednim wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.
Drzwi Otwarte Uniwersytetu SWPS rozpoczną się o godz. 9.30. Do dyspozycji kandydatów będą wykładowcy Wydziału Zamiejscowego w Katowicach oraz pracownicy administracyjni i studenci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie zadawane pytania.
Osoby zainteresowane podjęciem studiów na Uniwersytecie SWPS będą mogły wziąć udział w tzw. SWPS Tour. Podczas zwiedzania uczelni studenci Uniwersytetu SWPS pokażą sale, laboratorium oraz sprzęt, będące stałymi elementami uczelnianej infrastruktury. Na miejscu będzie dostępny koordynator ds. osób niepełnosprawnych, który opowie o możliwościach studiowania. Kandydaci będą mogli zobaczyć również miejsca, w których nasi studenci chętnie spędzają czas.
Program
9.20 – przywitanie uczestników przez dr hab. Katarzyna Popiołek, prof. Uniwersytetu SWPS. Dziekan Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu SWPS w Katowicach | aula
9.30 – wykład z zakresu psychologii pt. „… I żyli długo i szczęśliwie?” – prowadzenie: dr hab. Katarzyna Popiołek, prof. Uniwersytetu SWPS. Dziekan Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu SWPS w Katowicach | aula
10.30 – wykład z zakresu psychokryminalistyki pt. „Po co sędziemu młotek czyli co chcielibyście wiedzieć o sędziach, a boicie się zapytać” – prowadzenie: mgr Jarosław Gwizdak | aula
11.30-11.50 – SWPS Tour oraz przerwa
WARSZTATY DO WYBORU:
Uwierz w siebie i poczuj się pewnie sam ze sobą
11.50 – warsztat | sala 104
Magdalena Dziedziak-Wawro
UWAGA: Brak miejsc
Dlaczego dobrzy ludzie robią wredne rzeczy?
11.50 – warsztat | sala 204
dr Małgorzata Wójcik
UWAGA: Brak miejsc
11.50 – warsztat | sala 205
mgr Kamil Zieliński
UWAGA: Brak miejsc
Psychologia - studia I stopnia i jednolite magisterskie
Psychokryminalistyka - studia I stopnia
21 kierunków studiów podyplomowych
Sprawdź ofertę studiów Uniwersytetu SWPS w Katowicach »
Wykład
… I żyli długo i szczęśliwie?
Jak zbudować satysfakcjonującą relację? Dlaczego tak wiele związków się rozpada? Czego tak naprawdę potrzebują młodzi ludzie na początku wspólnej drogi życiowej?
Małżeństwo zaczyna budzić lęk jako ten rodzaj stabilizacji, który zamyka inne drogi życiowe czy odbiera wolność. Dlatego młodzi ludzie coraz częściej wybierają luźniejsze rodzaje związków, które nie łączą się z poczuciem, że to decyzja raz na zawsze.
Podczas wykładu porozmawiamy o trudnościach w „odsłanianiu się” emocjonalnie przed drugim człowiekiem. Zastanowimy się również czy obecnie silną relację międzyludzką zastępują niezobowiązujące znajomości?
dr hab. Katarzyna Popiołek, prof. Uniwersytetu SWPS. Dziekan Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu SWPS w Katowicach
Psycholog społeczny. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki relacji międzyludzkich, sposobów udzielania pomocy i wsparcia, uwarunkowań funkcjonowania w bliskich związkach – jak zmienia je czas, model kariery, odczuwany konflikt roli zawodowej i rodzinnej, specyficzne charakterystyki i doświadczenia partnerów. Prowadzi także badania nad percepcją czasu i jej konsekwencjami. Wiele uwagi poświęca zachowaniom człowieka w sytuacjach kryzysowych. Organizatorka interdyscyplinarnych spotkań naukowych pod hasłem „Kryzysy, katastrofy, kataklizmy”, które zaowocowały cyklem publikacji książkowych poruszających kwestie zagrożeń, jakie pojawiają się współcześnie w życiu jednostek i całych społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem dyskryminacji i wykluczenia. Jest autorką ponad 100 publikacji naukowych.
Wiedzę naukową przekłada na działania praktyczne. Angażuje się w rozwiązywanie trudnych spraw Śląska i jego mieszkańców, za co została nagrodzona w roku 2012 „Platynowym laurem Pro Publico Bono”. W Plebiscycie na najbardziej wpływową kobietę regionu w roku 2016 ulokowała się w pierwszej dziesiątce. Jest współzałożycielką Fundacji Pomocy „Gniazdo”, Instytutu Współczesnego Miasta i Stowarzyszenia Zrównoważonego Rozwoju Śląska LIBRA, a także członkiem zarządu Fundacji Gieche.
Stale współpracuje z mediami jako popularyzatorka wiedzy psychologicznej, ekspert i komentator bieżących wydarzeń. Jej wykłady zamieszczone w sieci (YouTube) cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Na katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu etyki zawodu psychologa oraz seminaria magisterskie.
Po co sędziemu młotek czyli co chcielibyście wiedzieć o sędziach, a boicie się zapytać
Sąd znasz z filmów lub seriali o amerykańskich adwokatach? Poznaj polski sąd i polskiego sędziego. Poznaj jego szafę, odzież roboczą i sposób pracy. Dowiesz się, skąd się biorą sprawy w sądach, dlaczego w sądzie króluje papier i jakie są rodzaje prawdy. Dowiesz się również co mają wspólnego sędzia i psycholog, czy zeznania świadków mogą być prawdziwe choć sprzeczne i sprzeczne choć prawdziwe. A przy okazji, wspólnie zastanowimy się, czy w polskich sądach musi być co roku 15 milionów spraw. /p>
Jarosław Gwizdak
Absolwent prawa na Uniwersytecie Śląskim, studiów podyplomowych na SGH oraz UŚ, studiów porównawczych prowadzonych przez Cambridge University. Certyfikowany trener (5 eqf); absolwent Leadership Academy for Poland 2017. Sędzia Sądu Rejonowego Katowice Zachód w Katowicach, w latach 2013-2017 prezes sądu. Pierwszy laureat nagrody „Obywatelski Sędzia Roku” przyznawanej przez Fundację CourtWatch Polska. Gość Akademii Sztuk Przepięknych na festiwalu Przystanek Woodstock 2017. „Osobowość Roku 2017” w Katowicach w plebiscycie czytelników „Dziennika Zachodniego”. Wykładowca Uniwersytetu SWPS. Zwolennik i propagator mediacji, sprawiedliwości naprawczej i alternatyw dla tradycyjnego wymiaru sprawiedliwości.
Warsztaty
Uwierz w siebie i poczuj się pewnie sam ze sobą | UWAGA: Brak miejsc
Warsztat poświęcony budowaniu pewności siebie w kontekście pracy z wewnętrznymi dialogami jakie prowadzimy sami ze sobą.
W naszych głowach toczą się nieustanne rozmowy. Nasz wewnętrzny głos potrafi nas wspierać, podnosić na duchu i dodawać energii. Potrafi również krytykować, podcinać skrzydła, sprawiać, że zaczynamy w siebie wątpić, tracac wiarę we własne możliwości. Czujemy się wówczas gorsi, słabsi, mniej warci. Rezygnujemy z marzeń, planów i schodzimy ze sceny życia, stając w jej cieniu.
Znasz ten głos, który w obliczu wyzwań, trudności mówi do ciebie: „ będziesz tego żałował, nie wychylaj się!, co inni pomyślą, nie dasz rady, to za trudne dla ciebie, nie ryzykuj”.
To twój Wewnętrzny Krytyk szepce do ciebie głosami ważnych dla ciebie osób z przeszłości lub trudnych doświadczeń, które były twoim udziałem. Co chce ci przekazać podburzając twoją wiarę w samego siebie? Po co to robi? Jak z nim rozmawiać? Czy naprawdę jest twoim wrogiem? O tym dowiesz się uczestnicząc w warsztacie.
Magdalena Dziedziak–Wawro
psycholog, coach, specjalista ds zarządzania zasobami ludzkimi. Na co dzień psycholog szkolny i wykładowca akademicki Uniwersytetu SWPS, Wydział Zamiejscowy w Katowicach. Autorka książki „Alfabet szczęścia z coachingiem w tle i kotem na kolanach” (Katowice 2018, Wydawnictwo KOS
Propagatorka arystotelesowskiej myśli, że szczęście zależy o nas samych, pasjonatka psychologii pozytywnej i miłośniczka kotów, pisząca o nich wiersze.
Dlaczego dobrzy ludzie robią wredne rzeczy?
Według Zimbardo, każdy człowiek w odpowiednich dla takiego zachowania warunkach może przeobrazić się w oprawcę wyrządzając krzywdę innym. Przyjrzymy się takim sytuacjo, na podstawie Stanfordzkiego eksperymentu więziennego oraz eksperymentu Millgrama.
Zastanowimy się jakie naganne i niemoralne czyny popełniamy i w jaki sposób potrafimy sobie wytłumaczyć, że nic wielkiego się nie stało. Wspomnimy czasy szkolne, gdy wielu z nas zdarzało się przezywać, ignorować i wykluczać innych, uważając te działania za słuszne i całkiem normalne. Dlaczego tak się dzieje? Jakie mechanizmy pozwalają nam dystansować się od naszych zachować, pozbyć się poczucia winy i nadal uważać, że jesteśmy ok.
dr Małgorzata Wójcik
Dr nauk społecznych w zakresie psychologii, absolwentka wydziału filologii angielskiej Uniwersytetu Śląskiego, przez wiele lat pracowała jako nauczyciel języka angielskiego oraz wychowawca w szkole podstawowej oraz gimnazjum. Obecnie w swojej pracy zajmuje się badaniem powodów i przejawów przemocy szkolnej oraz dynamiki grup rówieśniczych. Wraz z zespołem opracowuje i wdraża innowacyjne programy edukacyjne zapobiegające przemocy, stygmatyzacji i dyskryminacji w grupach rówieśniczych.
Zrealizowała finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projekt innowacji społecznych: Interwencja edukacyjna „Bliżej" (www.blizej.org), który miał na celu opracowanie programu eliminującego zachowania wykluczające i marginalizujące wśród uczniów gimnazjum. Laureatka konkursu eNgage Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – dzięki grantowi przeprowadziła projekt „INKLA – Promocja Badań Partycypacyjnych” (www.inkla.pl) w którym stworzyła młodzieżowe zespoły badawcze i wraz z nimi zrealizowała badania jakościowe dotyczące relacji rówieśniczych w klasach szkolnych. Obecnie wdraża program „Drużyny anty-przemocowe” bazujący na aktywizowaniu biernych świadków prześladowania rówieśniczego. Wraz ze studentami katowickiego wydziału Uniwersytetu SWPS prowadzi badania dotyczące cyberprzemocy oraz sposobów jej zapobiegania. Autorka i współautorka publikacji naukowych oraz podręczników.
Na katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii społecznej, psychologii komunikacji i relacji oraz metod jakościowych.
Poszedłem po chleb, wróciłem z kolejną parą jeansów. O wywieraniu wpływu, perswazji i obronie przed manipulacją.
Celem warsztatu jest zapoznanie Uczestników z podstawowymi zagadnienieniami wywierania wpływu, perswazji i manipulacji, z którymi mogą spotkać się w trakcie codziennych i niecodziennych zakupów. Porozmawiamy również o mechanizmach perswazji występujących w kontaktach międzyludzkich oraz międzygrupowych. Podstawowym założeniem warsztatu jest zrozumienie mechanizmów działania technik manipulacyjnych oraz stworzenie taktyk obronnych przed negatywnym wpływem innych ludzi.
mgr Kamil Zieliński
Psycholog, socjoterapeuta i certyfikowany trener. Członek Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu. Recenzent portalu Mała Psychologia. Od kilku lat współpracuje z Uniwersytetem SWPS, szkołami i przedszkolami w całej Polsce, organizacjami pozarządowymi oraz sektorem biznesowym.
Prowadzi konsultacje, wykłady i szkolenia psychologiczne. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi. Interesuje się psychologią edukacji i komunikacji, wpływem społecznym i autoprezentacją. Pasjonat jazdy na nartach, filmów Wojciecha Smarzowskiego i literatury Szczepana Twardocha.
Termin i miejsce
7 lipca 2018 r. godz. 9.30-14.00
Uniwersytet SWPS
Wydział Zamiejscowy w Katowicach
ul. Techników 9
40-326 Katowice
Kontakt
Patrycja Paczyńska-Jasińska
Specjalista ds. marketingu i PR
tel. 32 750 60 84 | tel. kom. +48 785 202 511
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.