Nadużycia seksualne wobec dzieci i ślady traumy w dorosłości
Czym jest przemoc seksualna? Co świadczy o tym, że dziecko doświadczyło wykorzystania seksualnego? Jaka jest skala zjawiska? Czy można pomóc rodzinie, w której doszło do nadużycia? Jak funkcjonują dorośli, którzy przetrwali traumę seksualnej przemocy w dzieciństwie? Na te niełatwe pytania będziemy poszukiwać odpowiedzi podczas warsztatu w Strefie Rodzica, który poprowadzi dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz.
Jedno na pięcioro dzieci w Europie jest wykorzystywane seksualnie – podaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje). Według polskich badań przeprowadzonych w 2014 r. na zlecenie Fundacji tylko połowa rodziców rozmawia z dziećmi o zagrożeniach związanych z przemocą seksualną.
Strefa Rodzica jest częścią projektu Strefa Psyche, który jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Prelegentka
dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz – psycholog, zajmuje się psychologią kliniczną dorosłych i młodzieży, psychoterapią oraz psychologią zjawisk społecznych, w tym związanych z płcią. Powoływana jako biegły psycholog w sprawach karnych osób dorosłych i młodzieży.
Interesuje się psychospołecznymi uwarunkowaniami zaburzeń psychicznych, kliniczną diagnozą psychologiczną i jej zastosowaniem w sądownictwie oraz psychoterapią psychodynamiczną.
W katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii klinicznej: diagnozy, psychopatologii i terapii jednostki, problematyki rodziny a także z zakresu psychologii płci i psychologii społecznej.
Termin i miejsce
17 listopada, godz. 17.00, sala 204
Uniwersytet SWPS w Katowicach
ul. Techników 9
Zgłoszenia
Kontakt
Monika Bazan
Koordynator Strefy Rodzica w Katowicach
tel. 785 202 511
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jak wziąć udział?
Aby wziąć udział w warsztacie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
Strefa Rodzica to projekt Uniwersytetu SWPS, w którym na pierwszym miejscu stawiamy dzieci i rodziców. Chcemy odpowiedzieć na pytania i rozwiać wątpliwości, które pojawiają się w procesie wychowania.