Oblicza uzależnienia
Karen Horney jako pierwsza opisała mechanizm obronny uwalniający człowieka od przeżywania lęku jakim było „odurzanie się” – nie tylko narkotykami czy alkoholem, ale także pracą, zakupami, kontaktami towarzyskimi, seksem. Erich Fromm z kolei pisał o próbach pokonania poczucia osamotnienia współczesnego człowieka przez osiąganie różnego rodzaju stanów orgiastycznych, które możliwe są do uzyskania dzięki stosowaniu różnych substancji lub powtarzania pewnych zachowań.
Co wiemy jednak na temat uzależnień? Gdzie przebiega granica, kiedy zaczynamy mówić o uzależnieniu? Wreszcie jak powstrzymywać osoby, by czegoś nie robiły, by zmieniły swoje zachowanie? Podczas zajęć z Magdaleną Dietrich poznamy odpowiedzi na powyższe pytania. Już 21 listopada zapraszamy na dwa warsztaty „Uzależnienie niejedno ma imię” oraz „ (Nie)chciana zmiana, czyli o trudnym wyjściu z nałogu”. Spotkania odbędą się na Uniwersytecie SWPS w Sopocie w ramach listopadowej Strefy Psyche. Wstęp wolny po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego »
Projekt Strefa Psyche jest dofinansowany z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
WARSZTATY
Warsztat I - Uzależnienie niejedno ma imię
Czym są uzależnienia behawioralne? Czy są uzależnienia lepsze i gorsze? Gdzie przebiega granica po przekroczeniu której możemy mówić o uzależnieniu? Między innymi na te i pojawiające się dodatkowe pytania będzie można znaleźć odpowiedzi w trakcie warsztatów. Osoby uczestniczące będą miały możliwość, by przyjrzeć się różnym faktom i mitom na temat współczesnych uzależnień i zrozumieć mechanizm uzależnień.
Termin i miejsce21 listopada 2016 r., godz. 16.00 - 17.45, sala 006
Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Sopocie
ul Polna 16/20
Warsztat II - (Nie)chciana zmiana, czyli o trudnym wyjściu z nałogu
Co powstrzymuje osoby uzależnione przed zmianą swoich zachowań? Dlaczego zmiany nie są łatwe pomimo wiedzy o szkodliwości danego postępowania? Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję, by wraz z trenerką zastanowić się nad różnymi aspektami uzależnień (behawioralnych oraz od środków psychoaktywnych). Duża część warsztatu będzie poświęcona temu, w jaki sposób dbać o siebie, jak wspomagać swoje zasoby, by zachować zdrowie i zmniejszyć prawdopodobieństwo uzależnienia się. Może to być także okazja do odkrycia u siebie obszarów do dalszego rozwoju.Termin i miejsce
21 listopada 2016 r., godz. 18.00 - 20.00, sala 006
Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Sopocie
ul Polna 16/20
Prowadząca
Magdalena Dietrich - psycholog, terapeutka, trenerka umiejętności psychologicznych. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie SWPS, Studium Terapii Uzależnień oraz dodatkowe kursy przygotowujące do pracy terapeutycznej i szkoleniowej. Obecnie w trakcie szkoły psychoterapeutycznej w Ośrodku Psychoterapii Systemowej w Krakowie. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała poprzez współpracę z ośrodkami terapii uzależnień, świetlicami socjoterapeutycznymi, Strefą Młodzieży Uniwersytetu SWPS, szkołami, organizacjami pozarządowymi pracującymi z młodzieżą, ośrodkami interwencji kryzysowej, urzędem m.st. Warszawy, oddziałem młodzieżowym szpitala psychiatrycznego. Tworzy i współtworzy programy treningów, warsztatów i szkoleń z zakresu umiejętności miękkich (takich jak komunikacja, asertywność, współpraca w grupie, radzenie sobie ze stresem) oraz profilaktyki uzależnień, przemocy i dyskryminacji. Zaangażowana w działania Stowarzyszenia Mierz Wysoko prowadzi zajęcia dla grupy dzieci przebywających na ulicach jednej z warszawskich dzielnic oraz konsultacje psychologiczne w klubie młodzieżowym. Kierowała pierwszym w Polsce hostelem interwencji kryzysowej dla osób LGBT. Założycielka Centrum Psychoterapii i Rozwoju Ku Sobie. Na sopockim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z wywiadu psychologicznego.
Kontakt
Anna Matuszak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 58 721 46 95
tel. kom. +48 694 441 727