Spójrz na świat
W jaki sposób człowiek dopasowuje się do środowiska, w którym żyje? Jak dostrzec różnorodność każdej jednostki i nie oceniać ludzi według sztywnych, pozornie uniwersalnych zasad lub standardów obowiązujących w danej społeczności? Czy powinniśmy obwiniać konkretną osobę za jej ubóstwo czy bezrobocie? Wreszcie, jak pomóc człowiekowi żyjącemu w niesprzyjających warunkach społecznych? Na te i inne pytania odpowie podczas wykładu dr Małgorzata Wójcik, zajmująca się psychologią społeczności. Zapraszamy na spotkanie „Spójrz na świat i zobacz, jakie zmiany w nim zachodzą”, które odbędzie się już 29 listopada 2016 r. na Uniwersytecie SWPS w Katowicach.
Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy »
Projekt Strefa Psyche jest dofinansowany przez MNiSW.
Wykład
Spójrz na świat i zobacz, jakie zmiany w nim zachodzą – kilka słów o psychologii społeczności
Psychologia społeczności wskazuje sposób postrzegania człowieka w jego środowisku i systemach społecznych, który ułatwia wykorzystanie zasobów i możliwości społeczności oraz podjęcie działań ukierunkowanych na skuteczną poprawę sytuacji.
W jaki sposób interpretować zjawiska społeczne i zmieniającą się rzeczywistość? Na co zwrócić szczególną uwagę, czego unikać, a przede wszystkim co robić, aby aktywizować społeczności lokalne w celu poprawy ich dobrostanu? Jak działać, by skutecznie zapobiegać negatywnym zjawiskom, takim jak wykluczenie społeczne, marginalizacja czy wypalenie zawodowe? Zapraszamy na wykład i do udziału w ważnej dyskusji podczas listopadowej Strefy Psyche.
Termin i miejsce
29 listopada 2016, godz. 17.30–19.00
Uniwersytet SWPS w Katowicach, sala 204
ul. Techników 9
Prelegentka
Dr Małgorzata Wójcik – zajmuje się psychologią społeczności, zagadnieniami przemocy szkolnej i prześladowania w grupie rówieśniczej. Prowadzi badania partycypacyjne z uczniami gimnazjów i liceów. Wspólnie z młodzieżą i nauczycielami projektuje i wdraża programy zapobiegające przemocy szkolnej, które wykorzystują potencjał zgranej grupy rówieśniczej. Przeprowadziła projekty: Interwencja edukacyjna „Bliżej” oraz Inkla – badania partycypacyjne z licealistami. Obecnie zajmuje się badaniem czynników, które odpowiadają za pojawienie się agresora oraz wykluczenie i prześladowanie uczniów w społeczności klasowej.
Zgłoszenia
Kontakt
Patrycja Paczyńska-Jasińska
Koordynator Strefy Psyche SWPS w Katowicach
tel. 785 202 511
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jak wziąć udział?
Aby zapisać się na warsztaty, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.