Uzależnienie od zakupów
Człowiek wykształcił wiele mechanizmów obronnych, które mają go uwolnić od przeżywania lęku. Jednym z nich jest „odurzanie się” – nie tylko narkotykami czy alkoholem, lecz także pracą, kontaktami towarzyskimi, seksem oraz zakupami. Byle odciąć się od trudnych emocji. Uzależnienie od zakupów jest tematem wykładu, który odbędzie się już 5 grudnia w ramach grudniowej Strefy Psyche Ekstra. Termin wydarzenia nie jest przypadkowy – tuż przed świętami, gdy wielu osobom udziela się zakupowe szaleństwo. O tym, jak ustrzec się przed impulsywnymi i kompulsywnymi zakupami opowie dr Jacek Buczny w Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni.
Spotkania w ramach Strefy Psyche Ekstra w Gdyni odbywają się cyklicznie. Co miesiąc w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni można wziąć udział w bezpłatnych wykładach. Organizatorami Strefy Psyche Ekstra w Gdyni są Uniwersytet SWPS w Sopocie oraz Laboratorium Innowacji Społecznych. Wstęp wolny po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego »
Projekt Strefa Psyche jest dofinansowany z MNiSW.
Wykład
Kupuję, bo nie mogę przestać. O uzależnieniu od zakupów
Przyjemność kupowania wiąże się z wizją konsumenckiej wolności. Możliwość wyboru i zwiększanie liczby posiadanych rzeczy jest zasadniczym elementem motywacji konsumentów. Zakupy mogą zatem zaspokajać podstawową ludzką motywację – potrzebę autonomii.
Czy jest to podstawowy czynnik, który prowadzi do uzależnienia od kupowania? Kto jest najbardziej podatny na to uzależnienie? Czy problem nasila się w okresie przedświątecznym? Wykład będzie poświęcony problemowi impulsywnych i kompulsywnych zakupów. Prowadzący przedstawi także sposoby zwiększania racjonalności konsumenckiej.
Termin i miejsce
5 grudnia 2016 r., godz. 17.00–18.30
Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni
aleja Zwycięstwa 96/98
Prowadzący
dr Jacek Buczny – pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Prowadzi badania naukowe dotyczące samoregulacji i samokontroli, koncentrując się na mechanizmach poznawczych i emocjonalnych. Zajmuje się także uzależnieniami behawioralnymi (hazard, pracoholizm) oraz treningiem i rozwojem samokontroli. Realizował granty finansowane przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie i Ministerstwo Zdrowia.
Kontakt
Anna Matuszak
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 58 721 46 95
tel. kom. +48 694 441 727
Lokalizacja
Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni
aleja Zwycięstwa 96/98