Pokaz filmu „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”
Filmoterapia z sensem nie zawiedzie miłośników dokumentów z najwyższej półki. Podczas comiesięcznych spotkań prezentowane są filmy, które podbiły serca publiczności na Millenium Docs Against Gravity, jednym z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. Każdej projekcji towarzyszy dyskusja z udziałem ekspertów z Uniwersytetu SWPS, magazynu „Sens”, i oczywiście publiczności. Tematem pierwszego spotkania w Poznaniu spotkania będzie „Terapia – więź z bliskimi”. Widzowie zobaczą dokument Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” – niezwykle poruszający obraz, odsłaniający intymne relacje rodzinne. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem ekspertów: Anną Cwojdzińską, psycholog z Uniwersytetu SWPS oraz Łukaszem Raszewskim, z zawodu lekarz radioterapeuta, z pasji kinoman filmoterapeuta.
Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham
– Wybitny. Jest o czym myśleć – napisał w jednej z recenzji Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy. Paweł Łoziński już od pierwszych kadrów filmu odsłania przed nami niezwykle intymne obrazy, ukazujące bliską relację.
Film opowiada o dramacie dwóch kobiet, matki i córki związanych ze sobą trudnym, skomplikowanym uczuciem. Kluczowe dla bohaterek jest spotkanie z kimś trzecim, obcym – doświadczonym terapeutą profesorem Bogdanem de Barbaro. Widzowie stają się świadkami terapeutycznego dialogu, napięć, łez, żalu i frustracji. Ekstremalnie bliskie kadry (niezwykłe zdjęcia Kacpra Lisowskiego) wyłapują każdą emocję na twarzach kobiet. Podglądamy sesje na przestrzeni kilku miesięcy i widzimy, jak ewoluuje relacja matki i córki. Ale przecież to, co dzieje się za drzwiami gabinetu, powinno być owiane tajemnicą zawodową. Jak udało się Pawłowi Łozińskiemu złamać tę żelazną zasadę? Co kryje się pod słowem „miłość”? Czy bardzo bliskie więzi można rozsupłać?
Obraz zdobył nagrodę Srebrny Lajkonik dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2016.
Eksperci
Anna Cwojdzińska – psycholog, terapeuta, pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzinami. Doktorantka na Uniwersytecie SWPS w Warszawie i wykładowca Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, członkini Association for Contextual Behavioral Science (ACBS), prezes zarządu Stowarzyszenia KIND Kolektyw, propagującego ideę życzliwości.
Łukasz Raszewski – z zawodu lekarz radioterapeuta, z pasji kinoman filmoterapeuta. Prelegent w DKF „Kamera” przy Kinie Muza w Poznaniu. Juror sekcji Venice Days na 72. MFF w Wenecji oraz Festiwalu Etiuda & Anima w Krakowie. Fan filmów stawiających znaki zapytania w miejscu kropek.
Kino to emocje. A filmy pozwalają się spotkać z nimi w bezpiecznych warunkach. Filmoterapia z Sensem, nowy cykl comiesięcznych spotkań organizowany przez Millennium Docs Against Gravity wspólnie z Uniwersytetem SWPS i magazynem „Sens”, to okazja, by nie tylko zobaczyć najlepsze dokumenty ostatnich miesięcy, lecz także podyskutować o tematach najistotniejszych. Takich, które dotykają naszych najskrytszych emocji.
Organizatorzy
Against Gravity
Milllennium Docs Against Gravity Film Festival
Partnerzy
Magazyn SENS
Uniwersytet SWPS
Filmoterapia.pl
Kino Muza
Termin i lokalizacja
12 stycznia 2016 r., godz. 20.00 (czwartek)
Kino Muza, ul. Święty Marcin 30, Poznań
Bilety
Bilety na seanse – od 12 do 18 zł
Zakup w kasie Kina Muza - www.kinomuza.pl
Kino Muza nie przyjmuje rezerwacji.