Co nas czeka w kuchni? O kulinarnych trendach
Quinoa, bibimbap, superfoods – media regularnie informują nas o nowych, rewelacyjnych produktach i daniach. W jednym sezonie zjadamy się burgerami oraz frytkami belgijskimi, w kolejnym – egzotycznymi makaronami czy daniami wegetariańskimi. Jak kształtują się trendy kulinarne? Kto i jak prognozuje kulinarne mody? Co wpływa na ofertę restauracyjną? I wreszcie, co będziemy jeść w nadchodzących latach? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi razem z dr Magdaleną Tomaszewska-Bolałek, orientalistką, dziennikarką, autorką książek kulinarnych, podczas spotkania z cyklu „Uniwersytet SWPS w Empiku”.
Wstęp wolny. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Co roku dowiadujemy się z mediów o nowych trendach kulinarnych. Jeszcze w 2016 r. szefowie kuchni i kulinarni trendsetterzy zachęcali, aby popijać herbaciany napar kombucha, stołować się w restauracjach slow i odkrywać lokalne smaki. W tym roku w dobrym tonie jest sączyć mocktajle, w upalne dni nawadniać się wodą arbuzową i unikać mięsa na talerzu.
Skąd te zmiany? Kto dyktuje kulinarne trendy? Czy warto podążać za kuchennymi modami? Pasjonatów kulinariów zapraszamy na wykład dr Tomaszewskiej-Bolałek, autorki programu studiów Food Studies na Uniwersytecie SWPS.
Co miesiąc, na scenie głównej salonu Empik przy Marszałkowskiej odbywać się będą spotkania prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu SWPS. Eksperci będą się dzielić wiedzą z zakresu takich dziedzin, jak psychologia, kulturoznawstwo, prawo czy dziennikarstwo.
Prelegentka
dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek
Ukończyła japonistykę, dziennikarstwo i komunikację społeczną oraz zarządzanie w sektorach mody. Orientalistka, dziennikarka, autorka książek: „Tradycje kulinarne Japonii”, „Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii”, „Japońskie słodycze” (książka zdobyła główną nagrodę w konkursie Gourmand World Cookbook Awards za 2013 rok w kategorii: kuchnia japońska) i „Tradycje kulinarne Korei”. Jej książka „Polish Culinary Paths”, wydana w czterech językach obcych (angielskim, chińskim, koreańskim i japońskim) i przygotowana na zamówienie MSZ, otrzymała w 2017 r. Prix de la Littérature Gastronomique, nagrodę przyznawaną przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną. Zajmuje się badaniami nad historią kuchni z różnych zakątków świata, antropologią jedzenia, neurogastronomią, food designem, dyplomacją oraz turystyką kulinarną. Od lat popularyzuje kulturę żywieniową poprzez spotkania, wykłady oraz warsztaty kulinarne. Pisze blog Kuchniokracja.
Termin i miejsce
10 kwietnia 2017 r., godz.18.00
Empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122