Dzień z prawem
Jakie prawa zyskuje uczeń po ukończeniu 18 roku życia? Jakie ciążą na nim obowiązki i jakie konsekwencje grożą mu za łamanie przepisów? Czego można się spodziewać po studiach prawniczych? Jakie są gałęzie prawa i z czym wiąże się wybór każdej ze ścieżek kariery? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas „Dnia z prawem”, który odbędzie się na poznańskim Wydziale Zamiejscowym Uniwersytetu SWPS już 12 kwietnia.
Uwaga: wydarzenie skierowane jest dla uczniów szkół średnich.
Wstęp wolny. Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o wcześniejsze przesłanie formularza zgłoszeniowego »
O wydarzeniu
W programie znajdują się bezpłatne warsztaty oraz wykłady, które pokazują, w jak wielu dziedzinach wiedza prawnicza ma znaczenie. Warsztaty obejmują tematykę związaną z prawem karnym, cywilnym oraz prawem międzynarodowym.
Osoby stojące przed dylematem wyboru przyszłego kierunku studiowania, często pytają o przyszłość zawodu i możliwość znalezienia pracy. Prawo to kierunek, który otwiera wiele możliwości, choć często traktowany jest jako niedostępny i trudny. Czy opinia przekazywana od lat ma odzwierciedlenie w rzeczywistości? Zapraszamy na spotkania z wykładowcami i studentami, którzy rozwieją wątpliwości i przedstawią nowy wymiar studiowania na naszej uczelni.
Podczas „Dnia z prawem” zapraszamy również na spotkania z Michałem Pozdałem, organizowane w ramach Strefy Młodzieży. Tematem spotkania jest „Profilaktyka rozwoju psychoseksualnego w okresie dorastania – dojrzewanie płciowe”. Równolegle ze spotkaniem psychologicznym dr hab. Teresa Gardocka przeprowadzi warsztaty dla nauczycieli „Prawa ucznia pełnoletniego w szkole”.
Harmonogram
9.30–11.00 – równoległe warsztaty
- Czy istnieją zbrodnie doskonałe? – dr Piotr Herbowski | sala 303
- Czy Europa może przetrwać bez migrantów? Sprawa bezpieczeństwa Polski i Europy we współczesnym świecie – dr Paweł Kowalski | sala 307
- Jak można dogadać się poza salą sądową? Czym jest mediacja, negocjacja i arbitraż – Mateusz Kaczmarek | sala 309
- Zawód prawnika – praca, rzemiosło czy sztuka? – mec. Marcin Czarnecki | sala 311
11.15–12.45 – wykład prawniczy
Moje prawa po 18 urodzinach. Co mi wolno? Co mi grozi? – dr hab. Teresa Gardocka, prof. Uniwersytetu SWPS | sala 004
13.00–14.30 – spotkanie psychologiczne w ramach Strefy Młodzieży
Profilaktyka rozwoju psychoseksualnego w okresie dorastania – dojrzewanie płciowe – Michał Pozdał | Aula Artis
13.00–14.30 – warsztat dla nauczycieli
Prawa ucznia pełnoletniego w szkole – dr hab. Teresa Gardocka, prof. Uniwersytetu SWPS | sala 311
Warsztaty dla uczniów
Czy istnieją zbrodnie doskonałe?
Udzielenie odpowiedzi na tak postawione pytanie nie jest sprawą łatwą. Zważywszy, że nie wszyscy sprawcy przestępstw zostają wykryci i skazani, można by powiedzieć, że tak. Nie jest to jednak prawda, gdyż wraz z każdym przestępstwem kryminalnym powstają ślady kryminalistyczne. Każda obecność na jakimś miejscu, każdy kontakt pozostawia ślad. Wobec tego można uznać, że celem przestępców jest pozostawienie ich w jak najmniejszej ilości, co bardzo utrudnia pracę organom ścigania. Znalezienie śladów na miejscu zbrodni jest jednak niejednokrotnie dopiero początkiem dalszych działań, zmierzających do uzyskania odpowiedzi na kolejne ważne pytanie – czy dowód obecności jest dowodem sprawstwa?
dr Piotr Herbowski – doktor nauk prawnych, absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego praca doktorska z kryminalistyki dotyczyła badań poligraficznych jako metody weryfikacji wersji śledczych. W 1999 r. ukończył studia oficerskie w Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, a następnie pracował w pionie operacyjnym Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. W latach 2005–2012 był wykładowcą w Zakładzie Kryminalistyki Szkoły Policji w Pile, a w 2012 r. adiunktem w Instytucie Badań nad Przestępczością Kryminalną i Terroryzmem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Autor wielu publikacji z zakresu kryminalistyki. Specjalizuje się w zagadnieniach z pogranicza kryminalistyki i procesu karnego, a w szczególności dotyczących wykorzystania wyników badań poligraficznych i czynności operacyjno-rozpoznawczych w procesie karnym.
Czy Europa może przetrwać bez migrantów? Sprawa bezpieczeństwa Polski i Europy we współczesnym świecie
W 2012 r. Unia Europejska została nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla, przyznaną za zapewnienie pokoju przez ponad pół wieku w Europie. Decyzja ta spotkała się z dużą krytyką, jednak w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej rodzi się pytanie, czy faktycznie Europa jest nadal bezpieczna. I czy Polska ma zapewnione wystarczające bezpieczeństwo w ramach Unii, czy też mogłaby zapewnić je sobie sama, działając niezależnie.
dr Paweł Kowalski – prawnik, wykładowca Uniwersytetu SWPS. Specjalizuje się w publicznym prawie międzynarodowym, w szczególności w sprawach dotyczących ochrony dóbr kultury podczas konfliktów zbrojnych. Ekspert w sprawach Unii Europejskiej.
Jak można dogadać się poza salą sądową? Czym jest mediacja, negocjacja i arbitraż
Jak możemy inaczej rozwiązać nasz spór niż na sali sądowej? Czy decyzja sądu zawsze jest satysfakcjonująca dla obu stron? Na spotkaniu przybliżone zostanie zagadnienie alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów (ang. ADR). Omówione zostaną idee i zasady mediacji, negocjacji oraz arbitrażu w kontekście pozasądowej formy pogodzenia zwaśnionych stron, dbając jednocześnie o ich własny interes.
Mateusz Kaczmarek – student III roku prawa stacjonarnego na Uniwersytecie SWPS. Przewodniczący Samorządu Studenckiego na Wydziale Zamiejscowym w Poznaniu. Żywo zainteresowany wszystkim, co dzieje się wokół, do tego stopnia, że całej jego aktywności nie sposób wymienić. Studia traktuje jako otwarte pole do działania, nie tylko w stricte prawniczym otoczeniu. Dusza humanistyczna: od prawa, przez film i muzykę, po historię. Aktywny kontynuator przedwojennych tradycji akademickich w Poznaniu.
Zawód prawnika – praca, rzemiosło czy sztuka?
Jakich cech warto poszukać u siebie, aby odpowiedzieć na pytanie: czy studia prawnicze są właściwym wyborem? Jakie możliwości stają przed absolwentem prawa? Czego można się spodziewać po studiach na kierunku prawo? Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Czarneckim – praktykującym adwokatem, zarządzającym firmą prawniczą oraz wykładowcą Uniwersytetu SWPS. Podczas spotkania spróbujemy odpowiedzieć na pytania, które najczęściej zadają sobie osoby planujące rozpoczęcie studiów prawniczych. Skonfrontujemy wyobrażenia i rzeczywistość, przedstawimy możliwości czekające na absolwentów.
Marcin Czarnecki – adwokat, partner zarządzający w Kancelarii LC LEGAL. Zajmuje się przede wszystkim obsługą prawną przedsiębiorców. Posiada szerokie doświadczenie w zakresie opracowywania koncepcji oraz wdrażania niestandardowych rozwiązań prawnych. Wykładowca akademicki. Absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Wykład
Moje prawa po 18 urodzinach. Co mi wolno? Co mi grozi?
Osiągnięcie pełnoletniości – to w szkole kłopot czy wyzwanie? Można pozwolić sobie na więcej niż dotychczas, czy status się nie zmienia? Jak oswoić się z nowymi obowiązkami i nowymi prawami? Czy wraz z osiągnięciem pełnoletniości, odpowiada się całkowicie za siebie, czy rodzice nadal prowadzą przez życie?
dr hab. Teresa Gardocka, prof. Uniwersytetu SWPS – prawnik, specjalista prawa i postępowania karnego oraz prawa karnego międzynarodowego. Interesuje się zmianami, jakie dokonały się w okresie transformacji Polski po 1989 r. Prowadzi wykłady z polityki społecznej, prawa karnego międzynarodowego, etyki prawniczej i pracowniczej. W wolnym czasie prowadzi dyskusje prawnicze (nie tylko z własnym mężem) oraz czyta książki.
Strefa Młodzieży
Profilaktyka rozwoju psychoseksualnego w okresie dorastania – dojrzewanie płciowe
Podczas spotkania prowadzący postara się odpowiedzieć na następujące pytania: czym dla naszego organizmu i emocji jest dorastanie? Jak zmieniają się ludzkie ciało i psychika w okresie adolescencji? Co jest normą rozwojową, a co powinno nas martwić? Po co w człowieku rodzi się popęd seksualny i co oznacza słynna „burza hormonów”?
Okres dorastania to czas licznych zmian w życiu młodego człowieka. Z wieloma zjawiskami w swoim ciele i psychice spotyka się po raz pierwszy i nie wie jak na nie reagować. Młodzież nie zna podstawowych zasad funkcjonowania swojego organizmu w kontekście rozwoju psychoseksualnego. Dziewczęta i chłopcy często nie wiedzą, dlaczego kobiety miesiączkują i jak długo trwa cykl menstruacyjny. Preejakulat jest pojęciem niezrozumiałym dla większości z nich. Porównują się do rówieśników, którzy dojrzeli przed nimi, myślą, że dzieje się z nimi coś złego, a przecież każdy ma swoje indywidualne tempo rozwoju. Wahania nastroju, które doprowadzają do szału ich rodziców, samych nastolatków pozostawiają zdezorientowanych.
Michał Pozdał – psychoterapeuta, seksuolog, wykładowcą Uniwersytetu SWPS między innymi na podyplomowych studiach seksuologia kliniczna. W Warszawskim Instytucie Psychoterapii oraz w Instytucie Psychoterapii i Seksuologii w Katowicach prowadzi terapię indywidualną oraz par. Autor książki „Męskie sprawy. Życie, seks i cała reszta”.
Warsztaty dla nauczycieli
Prawa ucznia pełnoletniego w szkole
Uczeń pełnoletni ma prawa człowieka dorosłego, ograniczone tylko porządkiem szkolnym, który zresztą dotyczy także nauczycieli. Czy może palić papierosy, pić alkohol, zawrzeć związek małżeński, zajść w ciążę, zatajać pewne rzeczy przed rodzicami? W zasadzie tak, ale...
dr hab. Teresa Gardocka, prof. Uniwersytetu SWPS – prawnik, specjalista prawa i postępowania karnego oraz prawa karnego międzynarodowego. Interesuje się zmianami, jakie dokonały się w okresie transformacji Polski po 1989 r. Prowadzi wykłady z polityki społecznej, prawa karnego międzynarodowego, etyki prawniczej i pracowniczej. W wolnym czasie prowadzi dyskusje prawnicze (nie tylko z własnym mężem) oraz czyta książki.
Termin i miejsce
12 kwietnia 2017 r. (środa), godz. 9.30–14.30
Uniwersytet SWPS
Wydział Zamiejscowy w Poznaniu
ul. Kutrzeby 10, 61-719 Poznań
Kontakt
Katarzyna Kwaśnik
Koordynator Projektu Strefa Młodzieży w Poznaniu
tel. 61 27 11 217
tel. kom. +48 697 690 482
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.