Filmowe Psycho-Tropy EXTRA. Pokaz filmu „Szał”
Filmowe Psycho-Tropy to cykl edukacyjny skierowany do wszystkich, którzy interesują się tajnikami ludzkiej psychiki. W majowej odsłonie cyklu Filmowe Psycho-tropy EXTRA widzowie zobaczą przedostatni w dorobku Alfreda Hitchcocka film. „Szał” z pewnością nie zawiedzie kinomanów, którzy liczą na obraz trzymający w napięciu, a przy tym niepozbawiony typowo angielskiego poczucia humoru. Seans poprzedzi prelekcja Agnieszki Leszczyńskiej, biegłej sądowej i certyfikowanego poligrafera, na temat zastosowania badań poligraficznych w terapii i nadzorze osób, które popełniły przestępstwo seksualne.
Na prelekcję obowiązują wcześniejsze zapisy za pomocą formularza zgłoszeniowego.
Projekcja filmu „Szał”
Kolejne brutalne morderstwo wstrząsa Londynem. Scenariusz zbrodni zawsze jest podobny: w niewyjaśnianych okolicznościach zostaje uduszona kobieta. Narzędzie zbrodni również jest to samo: krawat. Tym razem ginie żona Richarda Blaneya, lotnika RAF-u.
Początkowo podejrzenia padają na porywczego i nieobliczalnego Richarda (w tej roli Jon Finch). Mężczyzna staje przed niełatwym zadaniem: musi udowodnić swoją niewinność. Zaczyna prywatne śledztwo, które ma zaprowadzić go do sprawcy, a sprawcę – przed oblicze wymiaru sprawiedliwości.
17 maja 2017 r. | godz. 18.00
Stany Zjednoczone, 1972 r., 1 godz. 56 min
reż. Alfred Hitchcock
w rolach głównych: Jon Finch, Alec McCowen, Barry Foster
Bilety na seanse: 10 zł zwykły / 8 zł ulgowy dla studentów Uniwersytetu SWPS oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Bilety na seanse można zamawiać telefonicznie (32 258 05 08) lub e-mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Badania poligraficzne | prelekcja, godz. 18.00
Podczas prelekcji zostaną przedstawione współczesne możliwości i użyteczność badań poligraficznych w terapii i nadzorze osób, które popełniły przestępstwa seksualne, a następnie zostały skazane i są pod nadzorem. Badanie składają się z czterech głównych typów testów: badanie konkretnego problemu czy zarzutu, badanie przeszłości seksualnej, badanie monitorujące występowanie zachowań ryzykownych oraz badanie „zachowywania się” badanego w okresie nadzoru.
Naukowcy wielokrotnie udowodnili, że badania poligraficzne przyczyniają się do lepszej ochrony ofiar i zapobiegania przyszłej wiktymizacji. Przestępcy seksualni ujawniają więcej informacji dotyczących ich historii seksualnej. Poza tym ich zachowanie w przyszłości jest bardziej przewidywalne pomiędzy okresowymi badaniami poligraficznymi.
Stosowanie tej metody pozwala na lepsze zarządzanie ryzykiem oraz zmniejszenie recydywy. Należałoby dokonać pewnych zmian legislacyjnych w polskim kodeksie karnym, tak aby badania poligraficzne w ramach nadzoru przestępców seksualnych mogły być powszechnie stosowane również w Polsce.
Agnieszka Leszczyńska – certyfikowany ekspert prywatny (www.poligrafer.pl) z ponad 15-letnim doświadczeniem zdobytym w polskich służbach specjalnych; biegły sądowy z zakresu badań poligraficznych; członek American Polygraph Association (APA Associate Member) oraz British&European Polygraph Association, doktorantka na Uniwersytecie SWPS, gdzie prowadzi również zajęcia.
Psychokryminalistyka na Uniwersytecie SWPS w Katowicach
Psychokryminalistyka to studia pozwalające poznać specyfikę psychologicznego funkcjonowania i społecznej sytuacji osób, które weszły w konflikt z prawem lub znajdują się w grupach ryzyka, są nieprzystosowane lub dotknięte przemocą, przebywają w warunkach izolacji.
Jednym z filarów programu jest nabywanie umiejętności w zakresie rekonstrukcji zdarzeń, odkrywanie drogi od śladu do sprawcy, śledzenie linii życia przestępców, a także poznawanie zasad działania i psychologicznych kosztów związanych z pracą służb interwencyjnych i penitencjarnych.
Program studiów łączy elementy wiedzy i umiejętności z pięciu dziedzin: psychologii, kryminalistyki, prawa, socjologii i pedagogiki. Oferuje nowatorskie przedmioty wykorzystujące nowe dziedziny wiedzy i możliwości technologiczne.
Zobacz również: studia na kierunku psychokryminalistyka »
Współorganizatorzy
Termin i miejsce
17 maja 2017 r., godz. 18.00
Kino Kosmos Centrum Sztuki Filmowej
ul. Sokolska 66
40-087 Katowice
Kontakt
Patrycja Paczyńska-Jasińska
Specjalista ds. marketingu i PR
tel. 32 750 60 84 | tel. kom. +48 785 202 511
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.