Autoportret psychologiczny – wernisaż wystawy
Wiemy, że są twórczy, pełni energii i ciekawi świata. Co jeszcze można powiedzieć o studentach naszej uczelni? A może lepiej oddać im głos? Niech nam opowiedzą o sobie i swoim świecie? Zapraszamy na wernisaż wystawy „Autoportret psychologiczny, czyli portret własny studenta Uniwersytetu SWPS”, prezentującej kilkanaście prac w nurcie psychologii twórczości. Autoportrety to efekt wielotygodniowej pracy oraz refleksji nad swoją tożsamością, emocjami i marzeniami.
Autoportret – opowieść o „ja”
Autoportret, czyli portret artysty wykonany przez niego samego, jest szczególną formą pośród różnorodnych sposobów wypowiedzi. W sztuce obecny już od średniowiecza, w ciągu kolejnych wieków zyskał wielką popularność. Na początku twórcy włączali swoje oblicze do malowanych scen, stopniowo przechodząc do roli rzemieślnika do roli artysty. Aż w końcu autoportret stał się niezależną formą wypowiedzi. Pozwala nam, odbiorcom, obcować z jego autorem, i to spotkanie bywa fascynujące.
Studenci naszej uczelni w ramach zajęć Katedry Komunikacji Wizualnej mieli stworzyć własny autoportret. – Interpretacja tematu oraz technika realizacji były dowolne. Nie chcieliśmy w żaden sposób ograniczać twórczości studentów, bo jesteśmy przekonani o ich kreatwyności – mówi dr Ewa Sycha, opiekun artystyczna wystawy.
Psychologia twórczości a refleksja nad tożsamością
U podstaw psychologii twórczości tkwi założenie, że każdy człowiek ma twórczy potencjał i każdy może go wyrazić w odkrywczy sposób. Jest tylko jeden warunek: musie się zdobyć na otwartość, niezależność i wytrwałość w swoich działaniach. Autoportret może być traktowany zarówno jako potrzeba twórczego działania, spełnienie i samorealizacja, jak i chęć poznania samego siebie. Refleksja nad swoją tożsamością, dotychczasowymi doświadczeniami, własnymi emocjami, potrzebami i marzeniami daje poczucie oparcia w sobie i pomaga wzmocnić swoją osobowość. Taką twórczą drogę przeszli studenci Uniwersytetu SWPS, autorzy autoportretów, przedstawiający swoje prace w ramach prezentowanej wystawy. Co opowiedzą nam o sobie? Czy uda nam się poznać ich bliżej? Czy zdecydują się na szczerą opowieść, czy schowają się za wizerunkiem lustrzanego odbicia? Zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Termin i miejsce
Wystawa potrwa do 30 czerwca 2017 r.
Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31, 2. piętro, korytarz południowy