Jak rozpoznać psychopatę?
W filmach zazwyczaj wszystko jest jasne – psychopata to ten, który biega z nożem, zabija z zimną krwią i wyrafinowanym okrucieństwem oraz według tylko sobie znanego schematu. Kim tak naprawdę jest psychopata? Czy każdy psychopata to przestępca? Jak poprawnie zdiagnozować osobowość socjopatyczną? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas wykładu, który poprowadzi Jan Gołębiowski, psycholog kryminalny oraz profiler. Spotkanie jest organizowane przez Koło Naukowe Psychologii Śledczej.
Uwaga – brak miejsc na wykład.
Psychopata, czyli kto?
Słowo „psychopata” najczęściej przywodzi na myśl postaci Hannibala Lectera z „Milczenia owiec” czy Dextera Morgana. Szalenie niebezpieczni, trudni do zdefiniowania, tajemniczy i nieprzewidywalni.
Aby zrozumieć motywy ich postępowania, należy najpierw zdefiniować pojęcie psychopatii. Kolejny krok podejmowany przez psychologów kryminalnych to diagnoza osobowości socjopatycznej, a następnie nawiązanie kontaktu z psychopatą. Podczas spotkania prowadzący omówi etapy diagnozy tego specyficznego zaburzenia osobowości, jakim jest psychopatia.
Prowadzący
Jan Gołębiowski – psycholog kryminalny oraz profiler, założyciel Centrum Psychologii Kryminalnej, wpisany na listę biegłych w Sądzie Okręgowym w Warszawie autor wielu szkoleń i zajęć fakultatywnych na Uniwersytecie SWPS z zakresu psychologii śledczej. Jest jednym z czołowych polskich specjalistów w zakresie profilowania nieznanych sprawców przestępstw. Prowadzi działalność popularyzatorską i szkoleniową z zakresu profilowania, często zapraszany jest przez media do komentowania wydarzeń związanych z popełnianiem przestępstw. W czasie swojej pracy w policji wraz z Dariuszem Piotrowiczem wykonał około 100 profili nieznanych sprawców przestępstw. Od momentu opuszczenia policji profiluje głównie na potrzeby sądów i prokuratur, a także pracuje jako konsultant. W latach 2005–2008 pracował jako psycholog w Sekcji Psychologów Komendy Stołecznej Policji, jest wpisany na listę biegłych w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
Termin i miejsce
2 czerwca 2017 r., godz. 18.00–20.00
Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31, sala N310
Kontakt
Koło Naukowe Psychologii Śledczej
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.