Filmoterapia z Sensem 2. Pokaz filmu „Bobbi Jene”
Najlepsze filmy dokumentalne, gorące dyskusje z udziałem ekspertów oraz publiczności, wspólne przeżywanie emocji oraz praca nad nimi. To Filmoterapia z Sensem 2, cykl siedmiu comiesięcznych spotkań, podczas których prezentowane będą filmy z Millenium Docs Against Gravity, jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. Drugą edycję rozpocznie projekcja „Bobbie Jene” w reż. Elwiry Lind. To poruszający obraz o życiowych wyborach, determinacji w dążeniu do celu i walce o niezależność artystyczną. Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem ekspertów z Uniwersytetu SWPS: dr Katarzyną Waszyńską, psycholog oraz Łukaszem Raszewskim, lekarzem radioterapeutą, z pasji kinomanem filmoterapeutą.
Kino to emocje – 2. edycja Filmoterapii z Sensem
Czy sala kinowa może być również salą terapeutyczną, a film narzędziem do pracy z emocjami? Ubiegłoroczny sukces Filmoterapii z Sensem pokazuje, że kino jest miejscem, do którego przychodzi się nie tylko po emocje, lecz także ze swoimi emocjami. I że oglądanie filmów pozwala skonfrontować się z nimi, nazwać je i zaakceptować w bezpiecznych warunkach. Podczas 2. edycji publiczność zobaczy najlepsze dokumenty prezentowane na Festiwalu Filmowym Millenium Docs Against Gravity.
Z kolei spotkanie po projekcji to okazja, aby w gronie pasjonatów kina porozmawiać na tematy ważne – dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie. O miłości, pasji, samotności, zmianie widzowie będą dyskutować wraz ze specjalistami z Uniwersytetu SWPS.
Bobbi Jene – taniec to życie
Amerykańską tancerkę Bobbi Jene Smith wyróżnia nieprzeciętny talent, charyzmatyczna osobowość i niebanalny wizerunek. Nie dziwi więc, że jej sceniczna kariera szybko nabiera rozpędu – w 2005 roku wyjeżdża do Izraela i dołącza do legendarnej grupy Batsheva Dance Company, prowadzonej przez Ohada Naharina, światowej sławy tancerza i choreografa. To dzięki niemu zmieniło się podejście Bobbi Jene do tańca i ciała, i to wreszcie on upoważnił ją do nauczania opracowanej przez siebie autorskiej techniki ruchowej Gaga.
Po 10 latach, będąc u szczytu sławy i ku zaskoczeniu wszystkich, Bobbi Jene zdecydowała się opuścić Izrael i swojego partnera. Wróciła do USA, żeby zawalczyć o własną artystyczną niezależność. Cel był jeden – wyzwolenie się spod wpływu i cienia sławnego artystycznego mentora-artysty i stworzenie własnych interdyscyplinarnych, osobistych tanecznych spektakli łamiących dotychczasowe granice i stereotypy w myśleniu o ciele i tańcu.
Film to fascynujące studium ukazujące proces rodzenia się artystycznej niezależności. Na ekranie widać nie tylko wyjątkowy talent i osobowość Bobbie Jene, lecz także jej walkę o własną niezależność artystyczną. Widz śledzi konsekwencje podjętych przez nią radykalnych i pozornie tylko zaskakujących decyzji, a także dylematy towarzyszące realizacji życiowych pragnień. To również fascynujący portret kobiecej walki o niezależność, także od świata mężczyzn.
Dyskusja po projekcji będzie dotyczyć problemów, które niejednemu widzowi z pewnością wydadzą się znajome. Czy można pogodzić miłość, karierę i pasję? Czym właściwie jest walka o samego siebie i jakie są jej koszty? Czy ambicja może być przekleństwem? Jak zdefiniować sukces? Czy w filmowym życiorysie Bobbie Jene można znaleźć odpowiedzi na te pytania? Przekonajmy się podczas pierwszego spotkania z cyklu Filmoterapia z Sensem 2.
O ekspertach
dr Katarzyna Waszyńska – psycholog, seksuolog kliniczny, specjalista w zakresie terapii stresu pourazowego, doradca w problemach małżeńskich i rodzinnych, specjalista drugiego stopnia w zakresie edukacji seksualnej. Adiunkt w Zakładzie Promocji Zdrowia i Psychoterapii na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Studiów Podyplomowych Seksuologii na WSE UAM. Zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień związanych z psychologią, seksuologią, terapią. Obejmują także promocję zdrowia seksualnego i edukację seksualną ujmowaną jako integralny element edukacji zdrowotnej. Okresowo współpracuje z ośrodkami telewizyjnymi w Krakowie i Warszawie, w ramach programów publicystycznych i edukacyjnych. Działalność kliniczną terapeutyczną w Poznaniu prowadzi od 1997 roku.
Łukasz Raszewski – z zawodu lekarz radioterapeuta, z pasji kinoman filmoterapeuta. Prelegent w DKF "Kamera" przy Kinie Muza w Poznaniu. Juror sekcji Venice Days na 72. MFF w Wenecji oraz Festiwalu Etiuda & Anima w Krakowie. Fan filmów stawiających znaki zapytania w miejscu kropek.
Organizatorzy
- Against Gravity
- Milllennium Docs Against Gravity Film Festival
Partnerzy
- Magazyn SENS
- Uniwersytet SWPS
- Kino Muza
- Filmoterapia.pl
Termin i miejsce
26 października 2017 r., godz. 20.00 (środa)
Czas trwania spotkania po filmie: ok. 70 min
Kino Muza, ul. Święty Marcin 30
Poznań
Bilety
Bilety na seanse – od 12 do 18 zł
Zakup w kasie kina Muza www.kinoteka.pl.
Kino Muza nie przyjmuje rezerwacji.