Cyfrowe odciski palców

Anonimowość w sieci nie istnieje. Każda aktywność pozostawia cyfrowe odciski palców. Algorytmy są w stanie przetworzyć te ślady w niezwykle precyzyjny profil psychologiczny każdego konsumenta. Dr Michał Kosiński, wykładowca w Stanford Graduate School of Business oraz absolwent Uniwersytetu SWPS, odwołując się do własnych badań, opowie, jak zachowania użytkowników zapisane w cyfrowych śladach odnoszą się do ich osobowości. I czy jest możliwe zachowanie prywatności w czasach, w których na podstawie 10 facebookowych lajków sztuczna inteligencja może określić człowieka lepiej niż znajomi z pracy.
Wykład odbędzie się w ramach cyklu „Wyzwania humanistyki XXI wieku” organizowanego przez Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie Uniwersytetu SWPS. Wstęp wolny bez zapisów.
Cyfrowe odciski palców
Dr Michał Kosiński opracował metodę badań społecznych, która pozwala określić z dokładnością do jednej osoby: preferencje seksualne (u mężczyzn z dokładnością 91 proc., u kobiet – 83 proc.), zainteresowania, wygląd, poziom inteligencji, pochodzenie etniczne i kolor skóry, wiek, płeć, uzależnienia, poglądy społeczne, religijne oraz polityczne, a nawet zadowolenie z życia. Badał, w jaki sposób zachowania użytkowników w sieci odnoszą się do ich osobowości.
Punktem wyjścia był model tzw. Wielkiej Piątki, czyli model osobowości obejmujący pięć czynników: neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność.
Podczas wykładu dr Kosiński przybliży prowadzone przez siebie badania oraz płynące z nich wnioski: w jaki sposób na podstawie cyfrowych odcisków palca można przewidywać osobowość oraz tworzyć zarówno precyzyjne profile pojedynczych osób, jak i modele zachowań widoczne w dużych populacjach. Wykład zakończy dyskusja na temat konsekwencji tych zjawisk dla prywatności jednostek.
Dr Michał Kosiński
Profesor w Stanford Graduate School of Business. Doktoryzował się w dziedzinie psychologii na Uniwersytecie Cambridge, gdzie był również wicedyrektorem Centrum Psychometrycznego. Absolwent Uniwersytetu SWPS.
Ekspert w dziedzinie psychometrii. Bada zachowania ludzkie przez pryzmat cyfrowych odcisków palców powstających w wyniku przetwarzania informacji przez narzędzia i systemy informatyczne. Koordynuje projekt myPersonality, w ramach którego ponad 200 badaczy z całego świata analizuje profile 8 milionów użytkowników Facebooka. W trakcie studiów na Uniwersytecie Cambridge zainicjował w sieci opensourcową, adaptacyjną platformę testową Concerto oraz aplikację ApplyMagicSauce.com, przeznaczoną do tworzenia psycho-demograficznych profili użytkowników Facebooka i Twittera. W 2013 r. IBM i DataIQ zaliczyły go do 50 najbardziej wpływowych osób w świecie Big Data. W 2016 r. został uznany za Wschodzącą Gwiazdę przez Association for Psychological Science.
Wyzwania humanistyki XXI wieku
Wyzwania humanistyki XXI wieku to cykl wykładów prowadzonych przez wybitnych specjalistów z rożnych dziedzin mających związek z szeroko pojętą humanistyką. Prelekcje są organizowane głównie z myślą o uczestnikach Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS, jednakże mają formę otwartych spotkań, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych. Po wykładzie doktoranci zasiadają z zaproszonymi gośćmi przy wspólnym stole. Nieformalna atmosfera sprzyja nieskrępowanej dyskusji oraz nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów, które mogą w przyszłości zaowocować stażami naszych doktorantów w zagranicznych ośrodkach naukowych.
Studia doktoranckie na Uniwersytecie SWPS
Studia doktoranckie na Uniwersytecie SWPS skierowane są zarówno do osób planujących karierę akademicką, jak tych, które doktorat traktują jako szansę rozwoju osobistego i element wspierający karierę zawodową. Interdyscyplinarny charakter studiów umożliwia realizację projektów z pogranicza różnych dyscyplin naukowych. Doktoranci współpracują z badaczami z najlepszych ośrodków w kraju i za granicą. Partnerskie relacje mistrz-uczeń gwarantują indywidualne podejście do każdego studenta i profesjonalne wsparcie merytoryczne.
Termin i miejsce
24 listopada 2017 r. (piątek), godz. 17.00
Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31, Aula im. Profesora Pietrasińskiego, S306