Fotorelacja z inauguracji roku akademickiego w Sopocie
Tegoroczna inauguracja roku akademickiego na Wydziale Zamiejscowym w Sopocie była okazją do podwójnego świętowania. W gronie znakomitych gości, wybitnych przedstawicieli świata nauki i samorządu lokalnego oraz studentów uczciliśmy jubileusz – 15-lecie sopockiego wydziału. Dodajmy, że to jubileusz niezwykły, bo obchodzony w murach uczelni, która została oddana do użytku po gruntownym remoncie. Dziś w zabytkowym budynku kryją się nowocześnie zaprojektowane wnętrza, integrujące życie naukowe i studenckie.
To był dobry rok
Początek roku akademickiego to tradycyjnie czas podsumowań. Podczas uroczystości wielokrotnie podkreślano ubiegłoroczne sukcesy sopockiego wydziału. Ich długą listę otwiera oczywiście przeprowadzenie gruntownego remontu siedziby. – Dzisiejsza inauguracja jest wyjątkowa, bo obchodzimy ją w niemalże nowym budynku. Nie zapominajmy, że ta spektakularna metamorfoza nie byłaby możliwa bez waszej solidnej, codziennej pracy oraz zaangażowania – podkreślił w uroczystej przemowie rektor Roman Cieślak.
Dziekan Aleksandra Fila-Jankowska, która otworzyła uroczystość, zaznaczyła, że ubiegły rok był szczególnie korzystny także ze względu na wyniki oceny parametrycznej. Kategoria A przyznana w obszarze nauk humanistycznych i społecznych oznacza przynależność do najlepszych ośrodków naukowych w kraju. – Drodzy studenci, może być pewni, że jesteście w dobrych naukowych rękach – powiedziała dziekan. Nawiązała także do tegorocznej rekrutacji, której sukces – 117 proc. zakładanego planu – daje jeszcze większą motywację do działania.
– Jeżeli chcemy uczyć, musimy dobrze i efektywnie uprawiać naukę. Jesteśmy dumni z wyników ostatniej parametryzacji: dwóch kategorii A+ oraz czterech kategorii A. W naszym środowisku mamy poczucie, że dokonaliśmy rzeczy niemożliwej. Pamiętajmy: ta kategoryzacja nie bierze się znikąd, lecz jest efektem aktywności poszczególnych pracowników. Działalność naszej kadry naukowej jest imponująca – w zeszłym roku zrealizowaliśmy granty na sumę ponad 40 mln zł. Cieszy nas, że grono ambitnych młodych osób znalazło na naszej uczelni dobre warunki do pracy i rozwoju – powiedział rektor.
Kilkukrotnie nawiązywał także do misji, którą realizuje nasz uniwersytet – tworzenia wspólnoty opartej na trzech filarach: otwartości, odwadze i odpowiedzialności. – „My, Uniwersytet” to nie tylko hasło naszej uczelni. To zobowiązanie. Chcemy, żeby naszą uczelnię tworzyła społeczność ludzi zaangażowanych, którzy kierują się wzajemnym zaufaniem i potrafią pracować zespołowo.
O konieczności tworzenia wspólnoty mówiła także wiceprezydent miasta Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała: – Zachęcam do działania na rzecz dobra wspólnego nie tylko dlatego, że tak wypada. Dobro po prostu się opłaca. Kiedyś do nas powróci.
Goście wysłuchali również wykładu inauguracyjnego, który wygłosił prof. dr hab. Dariusz Doliński. Nawiązał do słynnego i zarazem kontrowersyjnego eksperymentu sprzed półwiecza, przeprowadzonego przez Stanleya Milgrama na Uniwersytecie Yale. Eksperyment, dziś należący do kanonu badań społecznych, miał sprawdzić posłuszeństwo wobec autorytetu. Jego wyniki nie napawają optymizmem – aż 62 – 65 proc. uczestników badania ślepo wykonywało rozkazy, wiedząc, że ich skutki mogą być katastrofalne dla drugiej strony.
Po wykładzie inauguracyjnym odbył się minirecital. Wystąpiła Renata Irsa, wokalistka jazzowa i wykładowczyni sopockiego wydziału. Jest kompozytorką i autorką tekstów, a także absolwentką wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od lat związana z Uniwersytetem SWPS, gdzie wykłada „Podstawy negocjacji”. Artystka wystąpiła przy akompaniamencie Piotra Siepeckiego, wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku.
A na koniec dziekan Fila-Jankowska oraz dyrektor operacyjna Joanna Rzosińska przecięły czerwoną wstęgę – nowy budynek naszej uczelni został uroczyście otwarty.
Podziękowania i nagrody
Podziękowania
Specjalne podziękowania od władz wydziału i uczelni dla osób szczególnie zaangażowanych w rewitalizacje sopockiej siedziby:
- Joanna Rzosińska – dyrektor operacyjna
- Artur Schacht – dyrektor inwestycyjny
- Marek Solnica – architekt
- Mariusz Szmytkowski – projektant wnętrz
- Przemysław Kobza – koordynator zespołu inspektorów budowlanych
- Tomasz Lampkowski – inspektor budowalny
- Henryk Ossowski – inspektor ds. instalacji elektrycznych
- Łukasz Domagalski – inspektor sanitarny
- Mikołaj Jankowski – kierownik budowy i prezes firmy Demiurg
- Bartosz Kaczmarek – współwłaściciel firmy Demiurg
- Marek Skibiński – kierownik projektu
- Rafał Kotlarz – kierownik projektu instalacji
Nagrody
Nagrody Dziekana za działalność naukową
- Dr Aleksandra Szymków-Sudziarska,
- Dr Jacek Buczny,
- Dr Agnieszka Popławska-Boruc,
- Mgr Edyta Bonk,
- Mgr Magdalena Karamać,
- Mgr Anna Hebenstreit-Maruszewska,
- Dr Radosław Sterczyński.
Nagrody Dziekana za dodatkową aktywność administracyjną na rzecz wydziału
- Sławomir Draczyński,
- Joanna Walczak,
- Agnieszka Żebrowska.
VIS Naukowy
- Anna Siejek
- Agnieszka Dziedziak
- Aleksandra Tołopiło
VIS Społeczny
- Klaudia Ulmer
- Anna Bieszk
- Małgorzata Bogdanowicz-Tomczyk
- Magdalena Borkowska
- Michalina Duszkiewicz
- Paweł Karaś
- Joanna Włodarska
VIS Sportowy
- Ferdynand Kaczyński
VIS Artystyczny
- Anna Wrocławska
Stypendia Mistrzowski Start
- Katarzyna Kasperska
- Paulina Peek
Stypendia Zmieniam Świat
- Julia Antkowiak
- Mateusz Janiszewski
- Sandra Świeczkowska