„Ja” idealne i narcyzm w sieci
Większość bohaterów romantycznych cechował egotyzm i megalomania, a to, kim byli i jacy byli, stawało się niekiedy ważniejsze od podejmowanych przez nich działań. W czasie kolejnego spotkania z cyklu „Współcześni romantycy” zastanowimy się, jaki ludzie mają stosunek do siebie, własnego „Ja”. Czy dbałość o swój wizerunek to cecha współczesna? Czym jest „Ja” idealne? Wykład poprowadzi psycholog Jakub Kuś, wykładowca na Uniwersytecie SWPS.
Współcześni romantycy to cykl wykładów organizowany przez Muzeum Pana Tadeusza oraz Uniwersytet SWPS. Każde spotkanie, poświęcone odrębnemu tematowi, jest inspirowane słowami z dzieł Adama Mickiewicza. Motto styczniowego wykładu brzmi: „Kto nie dotknął ziemi ni razu”.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy e-mailowe.
wykład
styczeń
13 2018
Wrocław
Wykład
Dbałość o własny wizerunek to cecha nie tylko współczesna. Lord Byron pilnował, aby na portretach przedstawiano go jako szczupłego mężczyznę, podczas gdy w rzeczywistości od wczesnej młodości walczył z otyłością.
Obecnie mamy wiele narzędzi, aby autokreować się w świecie wirtualnym. Możemy formować nasze „Ja” idealne, pokazywać się innym w sieci takimi, jakimi chcielibyśmy być. Rodzi to rozmaite pokusy, a w niektórych sytuacjach może doprowadzić nawet do uzależnienia. Funkcjonując choćby na portalach społecznościowych, możemy stać się jednocześnie aktorem, ale i reżyserem specyficznego spektaklu, poprzez który chcemy się zaprezentować przed naszymi znajomymi. W wielu sytuacjach tworzymy cyfrową personę, która pokazuje nas tak, jak chcemy, by postrzegali nas inni. Kiedy jest to niebezpieczne? Jakie koszty ponosimy? Jaką rolę w tej relacji odgrywa poziom narcyzmu?
Prelegent
Jakub Kuś – psycholog, na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii nowych technologii, psychometrii, metodologii badań psychologicznych oraz społecznej przestrzeni Internetu. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej, jest przewodniczącym Rady Naukowej Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii. Interesuje się m.in. wpływem nowych technologii na funkcjonowanie człowieka i relacje międzyludzkie. W ostatnim czasie prowadzi badania nad przemianami w samowiedzy człowieka pod wpływem dokonanej autoprezentacji oraz nad sposobami walki z rozproszeniem odpowiedzialności w Internecie.
O cyklu
Sztuka jest narzędziem poznawania siebie i świata. Muzeum to nie tylko miejsce, w którym prezentowane są historyczne eksponaty, jest ono również przestrzenią dialogu, inspiracji i rozwoju. Punktem odniesienia dla cyklu Współcześni romantycy jest szeroko rozumiana postawa romantyczna i stereotypy z nią związane. Romantyczny bohater bywa buntownikiem, cierpiętnikiem, melancholikiem, samotnikiem, szaleńcem, ale także bojownikiem, szpiegiem i przywódcą. Czy w naszych pragmatycznych, cyfrowych czasach jest miejsce na romantyzm? Czy romantyk to tylko miłośnik kolacji przy świecach i długich spacerów? A może zbanalizowaliśmy ten termin i pozbawiliśmy go należnych mu znaczeń?
Spotkania mają formę wykładów bądź warsztatów prowadzonych przez specjalistów, psychologów i trenerów, wykładowców Uniwersytetu SWPS. Każde spotkanie zainspirowane słowami Adama Mickiewicza jest poświęcone odrębnemu tematowi.
Organizatorzy
- Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
- Uniwersytet SWPS
Partnerzy
- Akademickie Radio LUZ
- Portal TuWroclaw.com
- Portal Psychologia-spoleczna.pl
Termin i miejsce
13 stycznia 2018 r. (sobota), godz. 16.00-17.30
Muzeum Pana Tadeusza
Kamienica pod Złotym Słońcem
Rynek 6, 50-106 Wrocław
Zapisy
Obowiązują zapisy e-mailowe, które prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Zapisy będą przyjmowane do 12 stycznia 2018 r. do godz. 16.00
Tel. 71 755 06 25