Design i komunikacja - o tym, że bez komunikacji nie ma komunikacji
Komunikujemy się na setki sposobów. Rozmawiamy, migamy, wysyłamy e-maile, korzystamy z symboli i znaków, które potrafią być uniwersalne dla całego świata i kulturowo uzasadnione w wąskiej przestrzeni jednego społeczeństwa. Podobnie rzecz się ma z designem, który jako komunikat może być wysyłany zarówno do szerokiego, jak i wąskiego grona odbiorców. Może być bardzo złożny i prosty, charakterystyczny dla firmy lub zrozumiały w całym kraju, miejski i zinstytucjonalizowany. Najważniejsze, żeby był zrozumiały dla adresata. O ogólnej koncepcji projektowania komunikacji porozmawiamy z prof. dr hab. Michaelem Fleischerem podczas wykładu z cyklu „Uniwersytet SWPS w Empiku”.
Wstęp wolny. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
spotkanie
marzec
16 2018
Wrocław
Projektowanie jako długofalowa, spójna i zrównoważona koncepcja
„Użytkownicy, producenci, komunikacja, design, reklama. Będzie o tym i o tym, jak to się wszystko łączy i dlaczego najczęściej nie. Ale czasem tak. I wtedy nikt tego nie zauważa.” W ramach swojego wystąpienia prof. dr hab. Michael Fleischer przedstawi ogólną koncepcję designu komunikacji, w której przede wszystkim chodzi o spójne, długofalowe i zrównoważone budowanie systemu komunikacji – niezależnie od tego, czy przedmiotem pracy projektowej jest firma, organizacja, państwo czy osoba. To, co jest łącznikiem różnych dyscyplin projektowych, a nierzadko projektanci o tym zapominają, jest właśnie komunikacja społeczna zorientowana na funkcję a nie tylko formę. Wiodącym aspektem, które zostanie poruszone w ramach wystąpienia będzie zespolenie kilku wielkości: producenta – designu – komunikacji – reklamy – użytkownika. Wszystkie te elementy składają się na proces projektowania komunikacji, co nierzadko widać w tzw. Przestrzeni miejskiej (i nie tylko).
prof. dr hab. Michael Fleischer – filolog, kulturoznawca. Wybitny znawca komunikacji społecznej. Naukowo zajmuje się dyscyplinami wiedzy i umiejętności umożliwiającymi lepsze rozumienie i harmonijne kształtowanie otaczającej nas rzeczywistości. Szczególnie interesuje się teorią systemów, konstruktywizmem i lingwistyką kognitywną.
Co miesiąc, na scenie głównej salonu Empik w Renomie odbywają się spotkania prowadzone przez studentów i wykładowców Uniwersytetu SWPS. Warsztaty i spotkania dotyczą wiedzy z zakresu takich dziedzin, jak: psychologia, dziennikarstwo, komunikacja wizualna czy projektowanie.
Termin i miejsce
16 marca 2018 r., godz. 18.00 – 19.30
Empik CH. Renoma, ul. Świdnicka 40, scena
Kontakt
Marina Bojczuk
tel. 71 750 72 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.